Hotel Hojná Voda***
Novohradské hory
Novohradské hory jsou rájem pro běžkaře - běžecké stopy přímo u hotelu!
tipy na trasy: BĚŽKY
POLOHA:
http://goo.gl/maps/Hp0Hs
.
Hotel Hojná Voda***
Hotel snadno najdete až na samém konci Hojné Vody. Prostorné parkoviště sousedí přímo s budovou hotelu. Hostům nabízíme celoroční ubytování ve dvoulůžkových, třílůžkových pokojích a apartmánu s možností přistýlky s kompletním sociálním zařízením a kapacitou 33 lůžek. Součástí hotelu jsou dvě restaurace se 75 a 25 místy a restaurace zahradní s kapacitou 150 míst, která je také užívána jako letní kino.Dále je možnost v zahradní restauraci pořádat oslavy a párty s grilováním steaků, selátek…! Náš hotel je vyhledáván zejména milovníky cykloturistiky v letním období, ale i v zimním období jsou zde výborné podmínky pro běžecké lyžování.
Hotel Hojná Voda naleznete v Novohradských horách v obci shodného jména jen 7 km jihozápadně od Nových Hradů. Obec leží na úpatí Kraví hory v nadmořské výšce 790 m, v krajině donedávna nepřístupné, neboť ji jen několik kilometrů dělí od státní hranice s Rakouskem. Pobyt v neporušené přírodě a v poklidné atmosféře okolní zadumané krajiny poskytne to, co dnešnímu uspěchanému člověku tolik schází. Právě zde můžete nalézt pohodu a klid, odpočinek a souznění s krajinou a přírodou tak, jak se to začátkem minulého století dařilo spisovateli Zikmundu Winterovi. Dům, kde autor “ Mistra Kampanuse “ často v létě přebýval, byl sice v 50. letech minulého století stržen, ale návštěva míst, kde spisovatel nacházel inspiraci, bude osvěžením pro každého návštěvníka.
Součástí hotelu jsou dvě restaurace, kde si po celou dobu pobytu vychutnáte výborné snídaně. Restaurace mají kapacitu 75 a 25 míst. Navíc zde najdete i zahradní restauraci, kde je možno pořádat oslavy a párty spojené s grilováním steaků a selátek.
V areálu hotelu je pro ty nejmenší návštěvníky připraveno dětské hřištěa trampolína, zahrát si můžete stolní tenis či fotbal, ale i šipky.
Kontakty
Hotel Hojná Voda***
Hojná Voda 40
373 33 Nové Hrady
Mobil: +420 722 551 062, nebo 777 853 515
E-mail: serzantbelek@seznam.cz
WEB: www.hotel-hojnavoda.cz
Zimní balíček v tomto hotelu obsahuje:
- 3x ubytování pro 2 ve dvoulůžkovém pokoji se sociálním zařízením
- 3x bohatá snídaně pro 2 osoby formou švédských stolů
- parkování před hotelem zdarma
- láhev vína zdama
- wifi internet zdarma, veškeré turistické poplatky zaplaceny
Rezervace možné na termíny: od 21.11.-22.12. 2013 + 5.1.-30.3.2014
STANDARDNĚ VE DNECH ČTVRTEK-NEDĚLE, JINAK NUTNÁ DOMLUVA
S PROVOZOVATELEM
- Děti do 3,9 let zdarma bez nároku na lůžko.
- Děti od 4 let platí 855 Kč, doplácí se na místě.
- Pobyt se psem možný po dohodě za příplatek 300 Kč/pobyt
- Večeře možná za příplatek 90 Kč/osoba/den
Kontakty
Hotel Hojná Voda***
Hojná Voda 40
373 33 Nové Hrady
Mobil: +420 722 551 062, nebo 777 853 515
E-mail: serzantbelek@seznam.cz
WEB: www.hotel-hojnavoda.cz
Turistické zajímavosti
Novohradské hory jsou rájem pro běžkaře
http://www.novohradky.info/bezky.html
Hojná Voda a okolí je ideální pro milovníky běžkování. Jen co napadne sníh, nasaďte běžky a ve stopě se vydejte poznávat krásy zasněžených hor! Čeká tu na Vás skvělých 40 km upravovaných tras, které začínají přímo u hotelu.
Také blízké Rakousko je rájem běžkařů, ale jsou zde i sjezdové areály:
Harmanschlag: http://www.arralifte.at/cz/index.htm
Karlstift: http://www.karlstift.at/index.php/winter.html
Doporučujeme: Akvapark solné lázně – Gmünd
http://cz.inaustria.at/sole-felsen-bad-gmuend
Pěkný aquapark s velmi slanými bazény a především nádhernou saunou, s možností koupat se i v rybníce. Parkování je zdarma. Solné bazény jsou vybaveny různou koncentrací soli, vodními masážními lehátky, kamenem s pramenem, protiproudovým kanálem, zemními vířivkami a masážními tryskami.K uvolnění se v solné vodě najdete ve světě sauny. Bazén k relaxaci po sauně (krytý & venkovní) (1,5% Soli), 32 – 34 °C Whirlpool, 32 – 34 °C.
Jiné sportovní vyžití
Nedaleko od nás se můžete sportovně vyžít v areálu sportovní haly Horní Stropnice.
Co vše si lze zahrát:
- Sálová kopaná
- Košíková
- Házená
- Odbíjená
- Nohejbal
- Tenis
- Badminton
- Florbal
- Veškeré taneční sporty
- Gymnastická cvičení
- Stolní tenis
- Aerobic
- Jóga a všechny duševní cvičení
Přírodní park Novohradské hory
Téměř nedotčený kraj rozlehlých lesů, sluncem prozářených luk, šumějících potoků a hladin rybníků zrcadlících kouzelné západy slunce. Svérázné a málo známé hory na jihu Čech protkané spletí cest a cestiček, které spojují malebné vesnice, nebo vedou jen tak od nikud nikam.
Celkem 162 kilometrů čtverečních zaujímají v Česku Novohradské hory rozprostírající se kolem Nových Hradů, Benešova nad Černou, Dolního Dvořiště a Malont až ke státní hranici s Rakouskem, kde se táhnou téměř k údolí Dunaje.
Z celkem zhruba osmnácti novohradskohorských vrcholů přesahujících tisíc metrů se na našem území nachází tři. Největším z nich je Kamenec (1.072 m), následuje Myslivna (1.040 m) a Vysoká (1.034 m).
Jedinečnost Novohradských hor spočívá především ve vzácně zachovalé přírodě ušetřené zásahů člověka díky své poloze v bývalém pohraničním pásmu. V roce 2000 zde byl vyhlášen Přírodní park Novohradské hory.
Objevte kus jejich kouzla, rozmanitost a ryzost přírody i poutavost historie. Téměř na každém kroku narazíte na nějakou zajímavost. Není samozřejmě možné popsat všechny přírodní divy ani historické památky zaváté časem, dokonce ani významné osobnosti, které zde žily. Přinášíme vám jen zlomek toho nejpodstatnějšího. Vydejte se tedy do Novohradských hor a objevujte sami.
Přírodní park Novohradské hory je rozsáhlá oblast s významnou přírodní a estetickou hodnotou, s harmonicky utvářenou horskou a podhorskou krajinou. Oblast, která je významná vysokým stupněm zachovalosti přírodního prostředí, na jehož formování se podílí přírodě blízké lesní a luční ekosystémy, rašelinište, rybníky a pramenište, a dále dochované historické hodnoty území. To co je na Novohradských horách mimořádné, je především vzácně zachovalá příroda ušetřená zásahů člověka díky své poloze v bývalém pohraničním pásmu.
V Novohradských horách nalezneme mnohá rašeliniště vrchovištní a přechodného typu, o průměrné mocnosti 0,5 - 2,5 m, většinou na malých plochách a ve výškách 600 - 1.100 m n.m. Převládají drobná rašeliniště v údolích horních toků řek. Největší je Stodůlecké, jehož rozloha je 30 ha (přírodní památka, původní porosty kleče a rašelinný bor). U Černého Údolí bylo rašeliniště o ploše 20 ha odvodněno a zalesněno. Ostatní jsou již podstatně menší a jejich celková plocha je přibližně 170 ha.
Cykloturistika
Novohradské hory skýtají řadu přírodních a kulturních zajímavostí a jedním z optimálních způsobů jejich poznání je cykloturistika. Novohradské hory určitě patří k nejideálnějším terénům pro nenáročnou cyklistiku. Značených tras pohořím sice moc nevede, o to více je tu však různých lesních cest s pevným povrchem, po nichž si to můžete křižovat několik dní.
Podobně jako většina ostatních horstev v Čechách tvoří i Novohradské hory náhorní pláň s malými výškovými rozdíly. Za parného léta poskytují zchlazení nejenom stinné smrkové lesy a poměrně vysoké nadmořské výšky, ale také četné rybníčky, využívané dříve většinou k plavení dřeva. Cyklotrasy v Novohradských horách rozšiřuje od loňského roku nová přeshraniční stezka s názvem Via Verde – zelená cesta. Jednou ze zastávek cesty by měla být žulová zeď ve tvaru spirály na historickém místě rozdělení a hranice obou zemí. Do zdí tohoto milníku míru jsou zapracovány všechny kameny, kterými přispěli obyvatelé obcí na obou stranách hranice, aby tak přispěli ke vzniku místa vzájemného setkávání, rozjímání a společné spirituality jako symbolu porozumění mezi lidmi i mezi zeměmi.
Prales Hojná Voda
Národní přírodní památka, veden jako vzácný i na seznamu UNESCO. Jedna z nejstarších přírodních rezervací ve střední Evopě. Založen roku 1838 hrabětem Jiřím Buquoyem na svahu hory Vysoká (1.034m) 4 km od obce Hojná Voda.
Dnes má rozlohu 8,56 ha a těsně hraničí s Rakouskem. Tvořen je pozůstatky přirozených smíšených lesních porostů s převahou přestárlých jedlí, buku, smrku a javoru klenu. Sám prales se neobnovuje, okolní porosty však pocházejí většinou z přirozené obnovy. Pralesovitý ráz utrpěl v průběhu obou světových válek, kdy byly nejsilnější jedle vytěženy na stavbu lodí.
V současnosti je Hojnovodský prales přístupný, až k němu vede červená turistická značka místního turistického značení z Hojné Vody. Kolem pralesa byla vybudována naučná stezka. Její první čast kopíruje tzv. Süsovu cestu (na kameni po pravé straně pamětní deska k 150 výročí vyhlášení rezervace (1838 – 1988)), z ní pak odbočuje, klesá a podél státní hranice se vrací zpět.
Hrad Nové Hrady - jihočeská perla
Historický hrad z 13. století vítá své návštěvníky v obci Nové Hrady u Českých Budějovic. Hrad nabízí tři prohlídkové trasy.
Hrad Nové Hrady byl postaven na ostrohu obtékaném říčkou Stropnicí a Novohradským potokem zřejmě v první polovině 13. století. Má za sebou několik přestaveb. Do současné podoby byl přestavěn koncem 18. století, kdy byla zrekonstruována horní část severovýchodní věže, kde byl uložen rodinný archiv rodu Buquoyů a knihovna.
Expozice připomíná historii rodu Buquoyů od příchodu zakladatele rodové větve v Čechách Karla Bonaventury Buquoye až po výstavbu nového zámku na předměstí Nových Hradů a založení přírodně krajinářského parku v Tereziině údolí.
Prohlédnete si trasu č. I Hrad (buquoyské interiéry) a trasu č. II Byt panského úředníka (pohled do měšťanské domácnosti na počátku dvacátého století). Na III. prohlídkové trase si návštěvníci prohlédnouvýstavu Rožmberské Novohradsko, parkán a hradní příkop. Ten je po opravách otevřen po 10 letech veřejnosti a je jedním z nejhlubších zděných suchých příkopů v České republice. Třetí prohlídka je samostatná bez průvodce.
Studna na centrálním nádvoří hradu patří k nejhlubším středověkým studnám na jihočeských hradech. Od září do října 2010 zde probíhal archeologický výzkum spojený s vyčištěním a sanací této studny. Záměrem výzkumu je studnu opět využívat jako zdroj užitkové vody. Ze studny bylo vyzvednuto velké množství archeologických nálezů datovaných od pozdního středověku až do 20. století. Archeologický výzkum studny přinesl velké množství nálezů z několika historických období. Jde o jeden z nejvýznamnějších souborů archeologických nálezů, který byl zatím v jihočeských studnách učiněn.
Naučná stezka Buquoyská krajina
Smyslem naučné stezky je připomenout obyvatelům i návštěvníkům Nových Hradů historii a význam jak dochovaných architektonických a krajinných památek, včetně tehdejších obyvatel či správců dotyčných objektů.
Stezka začíná u
novohradské kovárny, pokračuje k
hradu, dále přes náměstí k zámku a zámeckému parku, k bažantnici, ke Kapinosu a zpět k Údolí, do
Tereziina údolí. Stezka končí u bývalé jízdárny v Nových Hradech.
Na dvaceti panelech instalovaných v Nových Hradech a jejich nejbližším okolí je představena celá
řada dosud nepublikovaných historických skutečností zjištěných nejen na základě důkladných archivních rešerší, ale i díky vzpomínkám pamětníků. Texty doplňuje bohatý, většinou nepublikovaný
obrazový materiál za sbírek Ústavu dějin umění AV ČR, Státního oblastního archivu v Třeboni a Národního památkového ústavu.
Naučná stezka připomíná historii a význam jak dochovaných architektonických a krajinných památek, tak i
staveb, které zanikly, chátrají, byly radikálně přestavěny nebo ztratily svou původní funkci a které přitom tvořily nedílnou součást původního krajinného celku. V mnoha případech stezka připomíná také tehdejší
obyvatele či správce dotyčných objektů.
Hrad a zámek Český Krumlov - prohlídka perly UNESCO
Státní hrad a zámek Český Krumlov je významným a velmi vyhledávaným turistickým místem. Veřejnosti je otevřen od dubna do října. Celý areál hradu a zámku je průchozí, veřejnosti přístupný a v sezóně, zvláště v podvečer, je nevšedním zážitkem procházka jednotlivými nádvořími.
Během exteriérové prohlídky zámku lze projít přes jednotlivá z pěti nádvoří zámku a dále do rozlehlé zámecké zahrady, kde je však vstup omezen provozní dobou a divadelní produkcí Jihočeského divadla na
Otáčivém hledišti.
V interiérových prostorách jsou v současné době návštěvníkům zpřístupněny dvě prohlídkové trasy s autenticky zařízenými interiéry ze 16., 18. a 19. století, válcová zámecká věž s vyhlídkovým ochozem i hladomornou a lapidárium s expozicí barokních plastik. Nejvýznamnější památkou, skutečnou perlou v koruně divadelního dědictví, je světově proslulé zámecké barokní divadlo, které je jednou z nejlépe dochovaných divadelních scén 18. století v Evropě s téměř kompletním vybavením dekorací, kostýmů, rekvizit a jevištní techniky.
Dále si můžete prohlédnout tři galerie se současným českým keramickým, sklářským a výtvarným uměním na I., II. a IV. zámeckém nádvoří - Galerii české kultury v Máselnici, Galerii Doxa ve Sloupové síni a tematické výstavy ze zámeckých depozitárních fondů umístěné v budově Mincovny.
Nejvyšším přístupným místem je vyhlídkový ochoz zámecké věže ve výši 35m nad úrovní II. nádvoří, nejhlubším přístupným místem jsou Václavské sklepy na IV. zámeckém nádvoří, skryté 12 m pod úrovní nádvoří. V průběhu celé sezony žije zámek bohatým kulturním, společenským a konferenčním životem.
Z historie hradu a zámku: původní gotický hrad založili někdy před rokem 1250 páni z Krumlova, jedna z větví mocného rodu Vítkovců s erbovním znamením pětilisté růže. V roce 1302 páni z Krumlova vymřeli a jejich majetek zdědili jejich příbuzní Rožmberkové. S jejich jménem a třemi staletími jejich vlády je spojena doba největšího rozkvětu města i hradu, který se za dobu vlády pánů z Rožmberka proměnil v honosnou renesanční rezidenci. Ve druhé polovině 16. století, za vlády Viléma z Rožmberka, se rod velmi zadlužil a to byl také hlavní důvod, proč Rožmberkové panství s hradem a zámkem prodali císaři Rudolfu II. Císař Ferdinand II. Habsburský věnoval královský majetek roku 1622 knížeti Janu Oldřichovi I. z Eggenberku, představiteli rakouského knížecího rodu. Až ve třetí generaci eggenberského rodu, zásluhou osobnosti knížete Jana Kristiána I. z Eggenberku, opět zámek ožívá a stává se z něj honosné a reprezentativní barokní sídlo. Eggenberkové vymřeli bez potomků v roce 1719 a na Krumlov přišla nová dynastie - knížecí rod Schwarzenberků, kteří zámek vlastní až do roku 1947, kdy byl schwarzenberský majetek, včetně Českého Krumlova, převeden do českého zemského vlastnictví a po zrušení zemského zřízení se od roku 1950 stal majetkem Československého státu.
V roce 1963 bylo historické centrum vyhlášeno městskou památkovou rezervací, v roce 1989 byl zámecký areál vyhlášen národní kulturní památkou. V roce 1992 byl celý historický komplex zapsán na prestižní Seznam památek světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.