Hotel Bílý Koníček - přímo na hlavním náměstí!
TŘEBOŇ
odpočiňte si v renesančním lázeňském městě!
Skvělá oblast na cyklistiku.
A dobrá základna na poznání Jindřichova Hradce nebo Českého Krumlova!
Navštivte místní lázně Aurora - např. www.aurora.cz
Historie hotelu Bílý koníček
O našem hotelu se traduje mnoho příběhů a historických zpráv. První písemná zmínka o hotelu Bílý koníček se v kronikách objevila již v roce 1544.
Dříve byla budova popisována jako součást zámeckých zahrad, tedy nedílná součást městského centra. Pro svoji typickou fortifikační hradbu je Hotel Bílý koníček považován za jeden z nejmalebnějších domů ve Třeboni.
Slavný český spisovatel Jan Werich (1905 - 1980) v jedné ze svých pohádek napsal o třeboňské Zlaté stoce a jako představitel role „vodníka Čochtana" poutavě vyprávěl o velkém požáru v Třeboni a o hoteliéru Havlíčkovi z Bílého koníčka, kterému při tomto neštěstí hořely kšandy.
Město se v dávné minulosti potýkalo s mnoha přírodními katastrofami, zejména pak s velkou vodou a ničivým ohněm.
Třeboň je také populární svým historickým odkazem na mnohé osobnosti, působili zde rody Rožmberků i Schwarzenberků. Je to oblíbená destinace rybářů, s mnoha odkazy na prvopočátky rybníkářské historie v Čechách.
Hotel Bílý koníček se nachází v centru Třeboně, byl postaven v roce 1544. Je jedním z nejznámějších renesančních domů lemujících Masarykovo náměstí.
Ubytování: 23 pokojů (48 lůžek), všechny pokoje jsou vybaveny sprchou a WC, hotelový výtah je k dispozici.
TŘEBOŇ - RENESANČNÍ SKVOST:
Leží v povodí řeky Lužnice. Díky ohromným zdrojům vody si město Třeboň vyžádalo přezdívku "město rybníků". V oblasti se nachází mnoho umělých rybníků a od středověku se rozvíjel rybolov, převážně kapra. Největší rybník byl pojmenován po rodině Rožmberků, která založila Augustinský klášter a podporovala chov ryb. Město a jeho okolí převzali Schwarzenberkové, mocná rakouská šlechtická rodina, v roce 1660.
Lázně, renesanční zámek, přilehlé parky a velká rozloha rybníku Svět tvoří tuto oblast přitažlivou. Třeboň je známá díky svému tradičnímu rybnému hospodářství a pivu Regent. Místní restaurace servírují rybí delikatesy z výborného "Třeboňského kapra". Třeboň je také oblíbená díky různým kulinářským událostem a bohatému kulturnímu programu. Místní lázně s oblibou navštěvují nejen turisté, ale i češí sportovci.
Městské opevnění, zachované spolu s pěti bránami a několika baštami, byly chráněny tzv. zlatým kanálem a rybníkem Svět na jihu. Renesanční zámek, spojený dlouhou chodbou s knihovnou Rosenberků a komplexem Augustinského kláštera, je významnou architektonickou památkou. Klášterní komplex zahrnuje původní dvoulodní kostel Sv.Jiljí. Další dominantou města je věž ranně barokní radnice.
Centrum města nabízí velký komplex měšťanských domů různých architektonických stylů. Třeboň a její okolí jsou součástní kulturního dědictví UNESCO.
Kontakt:
Hotel Bílý Koníček
Masarykovo náměstí 97
37901 Třeboň
Recepce telefon: +420 724 734 525
E-mail: rezervace@bilykonicekhotel.cz
www.bilykonicekhotel.cz
Podzimní balíček v hotelu Bílý Koníček*** v Třeboni obsahuje:
2x ubytování pro 2 osoby na 2 noci ve dvoulůžkovém pokoji s příslušenstvím
2x snídaně pro 2 osoby - bohatý buffet
2x koktejl zdarma v hotelové restauraci v den příjezdu
zdarma úschova kol
20% sleva na vstup do Wellness Lázní Aurora
20% sleva na další návštěvu hotelu Bílý Koníček
bezplatný parking na hotelovém parkovišti do vyčerpání kapacity (12 vozů)
Rezervace možná na období: 1.9.-31.12.2013
Turistické zajímavosti:
doporučujeme k návštěvě webové stránky www.visittrebon.cz kde se dozvíte spoustu zajímavých tipů a přehledů co v Třeboňi navštívit. Od jarních měsíců je přístupný zámek, kde se dělají i adventní a vánoční prohlídky. Ale návštěva samotného renesančního středu města určitě stojí za to i v zimních měsících.
Navštívit můžete i místní lázně včetně různých procedur:
Lázně Aurora - http://www.aurora.cz/
Lázně Bertina - http://www.berta.cz/
Velmi zajímavá je okolní rybniční soustava - mohu osobně doporučit jako zajímavou lokalitu k focení zimní krajiny, samozřejmě od časného jara vhodné k cyklistice.
http://www.visittrebon.cz/cz/rybnikarstvi-a-rybarstvi-na-trebonsku/24/
Třeboňsko - biosférická rezervace UNESCO
Třeboňsko je jedno z mála velkoplošných chráněných území, které se nachází v rovinaté krajině. Přestože jde o oblast, která je po staletí přeměňována člověkem, zachovaly se zde velice cenné přírodní hodnoty.
Chráněná krajinná oblast Třeboňsko byla vyhlášená
v roce 1979. O mimořádném významu území svědčí zařazení Třeboňska mezi
biosférické rezervace UNESCO v rámci programu Člověk a biosféra již v roce 1977. Na tomto území, o rozloze 700 km
2, se nachází
celkem 35 přírodních rezervací a památek. Třeboňsko s
více než 400 rybníky patří k mimořádně významné lokalitě z hlediska výskytu vodních ptáků, a to nejen v rámci České republiky, ale i střední Evropy. Celkem bylo na Třeboňsku pozorováno
280 druhů ptáků, k nejvzácnějším druhům patří
orel mořský.
Příroda Třeboňska vyniká především neobyčejnou
pestrostí biotopů. V rozmezí několika desítek kilometrů zde najdete rozsáhlé jehličnaté a listnaté lesy, zbytky lužních lesů, přechodová rašeliniště, která se svými podmínkami přibližují
chladné severské tundře,
teplé stepní lokality,
mokřadní louky či
rybníky, jejichž břehy často nahradily původní mokřadní ekosystémy. Třeboňská rašeliniště společně s vybranými rybníky a dalšími mokřadními biotopy oblasti jsou zařazena mezi
mezinárodně významné mokřady.
V rezervaci najdete
celkem 5 národních přírodních rezervací. Národní přírodní rezervace
Červené blatoa
Žofinka zahrnují území s cennými přechodovými rašeliništi. Rezervaci Červené blato můžete navštívit díky stejnojmenné naučné stezce. Národní přírodní rezervace
Velký a Malý Tisý patří mezi mezinárodně významné lokality z hlediska výskytu vodního ptactva. Další národní přírodní rezervace,
Stará řeka, se nachází v oblasti původního toku
Lužnice s četnými tůněmi a slepými rameny. Vzácné luční rašelině s početnými prameništi na břehu
rybníka Horusický je chráněno v rámci Národní
přírodní rezervace Ruda. K dalším významným rezervacím na Třeboňsku patří například
Přírodní rezervace Dračice, která se nachází na části toku stejnojmenné říčky. Na jejích březích přebývá například ledňáček říční či vydra říční. Přírodní rezervace
Meandry Lužnice zahrnuje cenné území s přirozeným meandrujícím tokem Lužnice a říční nivou.
Zámek Třeboň - perla v okvětí vodní růže
Zavítáte-li do Třeboně, neměli byste vynechat návštěvu místního zámku, který je spojován s takovými jmény, jako je Petr Vok z Rožmberka, panovnický rod Schwarzenberků, či Rudolf II., na které především upoutávají prohlídkové trasy.
Renesanční zámek stojí na jihozápadní straně historického centra města Třeboň. Zámek nabízí tři prohlídkové trasy, a to reinstalovanou trasu Rožmberské renesanční interiéry, ve které je k vidění především Alchymistická dílna z doby císaře Rudolfa II., knihovna Petra Voka a rožmberská zbrojnice, dále pak trasu, která zahrnuje soukromá Schwarzenberská apartmá. Třetí trasa pak nabízí návštěvníkovi prohlídku budovy konírny, kasematy a unikátní psí kuchyni, kde bydlel psovod a připravoval stravu pro psí smečku.
Schwarzenberský sál, ale i zámecký park bývají místem k pořádání svatebních obřadů. V sále je možné pořádat různé kulturní akce, jako např. konference, koncerty, přednášky či firemní rauty.
Z historie zámku: renesanční zámek se nachází na místě, kde stával původní panský dvorec, poté tvrz a později kamenný hrádek. Roku 1562 zasáhl hrad požár, který se rozšířil z hořícího města. Tehdejší majitel panství Vilém z Rožmberka proto zahájil přestavbu hradu na renesanční zámek a další majitel panství Petr Vok ji dokončil. Roku 1660 získali zámek Schwarzenberkové, kteří po třicetileté válce navrátili zámku zašlou slávu. Třeboň se již nikdy nestala centrem dominia nových pánů, ale na druhou stranu tak zůstala zachována její renesanční krása i měšťanské kouzlo následujících epoch, baroka a historizujících slohů.
Nedaleko jsou také k navštívení velmi zajímavá a starobylá města - např.:
Jindřichův Hradec - http://www.visitjindrichuvhradec.cz/
Hrad a zámek Jindřichův Hradec - okouzlující gotické malby a renesanční arkády
K nejrozsáhlejším památkovým komplexům v České republice patří bezpochyby hrad a zámek v Jindřichově Hradci. Na třetím nádvoří vás přivítají vznosné arkády a zahrada, v níž stojí Rondel, jedna z nejpůvabnějších renesančních staveb v Česku. V Rondelu se pořádají koncertní vystoupení.
Hrad a zámek Jindřichův Hradec nabízí tři prohlídkové trasy rozdělené podle jednotlivých stavebních etap a návštěvu vyhlídky z Černé věže. Po celou turistickou sezónu je přístupná první trasa s názvem Adamovo stavení, která prochází především reprezentačními prostory prvního patra renesančního křídla, postaveného Adamem II. z Hradce v druhé polovině 16. století. Trasa označená jako Středověký hrad je přístupná od května do září a uvádí návštěvníka do nejstaršího období existence hradu v Jindřichově Hradci, interiérů gotického paláce. Poslední trasa s názvem Apartmány 18. a 19. století je přístupná od června do srpna a začíná na třetím nádvoří seznámením s exteriéry nejstarší hradní architektury. Pokračuje pak interiéry s prohlídkou jednotlivého vybavení.
Při prohlídce hradního a zámeckého areálu spatříte například nástěnné malby ze života sv. Jiří z roku 1338, pozdně gotickou malbu Jindřichohradecké madony, studnu s nádhernou renesanční mříží nebo černou věž s hladomornou a vyhlídkovým ochozem. Chloubou zámku je skvěle dochovaná černá kuchyně, kde podle pověsti vařívala Bílá paní kaši pro místní chudinu.
Černá věž (hladomorna) je přístupná v květnu a září o sobotách a nedělích, od června do srpna pak denně. 32 metrů vysoká věž je jednou z nejstarších staveb areálu z doby po r. 1220. Během výstupu na věž lze nahlédnout do interiéru nejstarší hradní kuchyně, objevené při nedávných opravách, kde se vaří dva dny v roce, a to v polovině prosince. Na ochoz věže, z kterého se otevírá pohled na celé město a okolí, vede 149 schodů. Věž je přístupná samostatně, bez průvodce.
V držení panského sídla i města se za sedm staletí vystřídaly generace tří předních šlechtických rodů. Páni z Hradce, Slavatové i Černínové z Chudenic, kteří se svým vysokým politickým a společenským postavením podíleli na utváření osudů celé země. V letech 1976 - 1993 prošel hrad a zámek generální opravou a postupně byl celý zpřístupněn veřejnosti.
Prostory hradu a zámku často ožívají divadelními představeními, koncerty a dalšími akcemi, které z něj vytvářejí i pro současnost významné kulturně společenské centrum.
České Budějovice - http://www.visitceskebudejovice.cz/
a samozřejmě jihočeský skvost - Český Krumlov - www.visitkrumlov.cz
Historie Třeboně se začala psát již ve 12. století. Unikátní a dochovaný historický komplex zámku s měšťanskými domy, zahrnující také augustiniánský klášter s kostelem či opevnění s městskými branami, vznikl díky bohatství pánů, jejichž prosperita a moc se odrážela v honosných přestavbách sídla v reprezentativní rezidenci. Roku 1976 tak mohlo být město prohlášeno městskou památkovou rezervací.
Třeboň výstižně charakterizují tři symboly: pětilistá růže, kapr a lázně.
Pětilistá růže poukazuje na starobylost města, především na období největšího rozvoje za vlády Rožmberků.
Třeboňský kapr - v okolí Třeboně je více než 500 rybníků v šestnácti navzájem propojených soustavách. Zdejší oblast je největším producentem sladkovodních ryb nejen v České republice, ale i v Evropě.
Tradice lázeňství se datuje již od roku 1883, kdy se k léčebným kůrám začaly využívat místní přírodní zdroje, zejména rašelina. Dnešní moderní lázeňský komplex se zaměřuje na léčbu nemocí pohybového ústrojí, ale také na relaxační pobyty.
K moderním symbolům Třeboně jistě patří také jízdní kolo, jako prostředek k oblíbenému trávení aktivní dovolené, a vůně linoucí se z komínů místního pivovaru Regent, doprovázející vaření zlatavého moku.
Komplex budov třeboňského zámku pod hrází rybníka Svět se svou rozlohou řadí k největším v ČR. Je obklopen zámeckým parkem v anglickém stylu, který uprostřed města vytváří příjemnou zelenou oázu a slouží k pořádání různých festivalů a slavností.
V zámku Třeboň je asi sto dvacet místností, a to jak starších renesančních komnat a sálů, tak i moderněji vybavených pokojů obývaných Schwarzenbergy ještě ve 20. století. V prostorách zámku je umístěn badateli vyhledávaný Státní oblastní archiv v Třeboni. Jsou zde uloženy velmi vzácné a cenné soubory archiválií od počátku 13. století do současnosti, zejména část unikátního rožmberského archivu uspořádaného koncem 16. století rožmberským archivářem a knihovníkem Václavem Březanem. Ze zámeckého parku je také přístupná stálá expozice výstavy Třeboňsko - krajina a lidé, od roku 2000 zařazená do celorepublikové sítě Domů přírody. (otevřeno: 9.00 - 17.00, od května do září denně, duben a řijen denně kromě pondělí; tel.: +420 384 727 912 ; www.itrebon.cz)