Obecné informace
Šumava se rozkládá na území dlouhém 120 km, maximální šířka dosahuje až 45 km. Geomorfologicky se dělí na oblast Železnorudska, Plání (s Povydřím), Trojmezenskou hornatinu a Boubín, Lipenskou oblast s Želnavskou hornatinou. Národní park byl na Šumavě vyhlášen v r. 1991, má rozlohu 690km². V r. 1990 dostala Šumava od UNESCo statut biosférické rezervace. Nejstarší zprávy o turistice na Šumavě pocházejí z druhé poloviny 18. stol. K velké propagaci a rozšíření zájmu o Šumavu přispěli svými díly spisovatelé Adalbert Stifter a Karel Klostermann. Klub českých turistů vytvořil velmi dobrou síť turistických značek, která zůstala z velké části zachována v původní podobě.
Popis některých turisticky hojně vyhledávaných míst
Borová Lada
Bývalá dřevařská osada na soutoku Teplé Vltavy, Vydřího potoka a Vltavského potoka. V údolí Vydřího potoka se nachází několik slatí, Chalupská slať s jezírkem je přístupná veřejnosti
Javorník
Vesnička pod Javorníkem, kde se nachází pomník K. Klostermanna. Na vrcholu postavena r. 2003 rozhledna, z které je fantastický výhled na šumavské vrcholky.
Kašperské hory
Vznikly ve 13. století z hornické osady. V okolí města zůstaly zbytky štol a šachet. Dominantou je renesančně-barokní radnice ze 16. století. Ve městě nalezneme muzeum Šumavy s bohatou sbírkou skla ze šumavských skláren a muzeum hraček. Sídlo správy CHKO Šumava.
Kubova Huť
Původně sklářská osada, dnes středisko letní i zimní rekreace. Výchozí bod pro cestu na Boubín. Nejvýše položená železniční stanice v ČR.
Kvilda
Založena na přelomu 15. a 16. století, v její blízkosti se rýžovalo zlato. Zajímavostí je novogotický kostel sv. Štěpána z počátku 20. stol. Významné centrum letní i zimní rekreace, ideální východisko pro cyklovýlety.
Lenora
Jedna z nejmladších obcí na Šumavě. Byla poslední sklárnou na foukané sklo na Šumavě. Je jí věnována expozice místního muzea. Technickou památkou je chlebová pec uprostřed města z 1. pol 19. stol. Z Lenory se dá vyplout na Vltavou, za nízkého stavu vody je však řeka k Soumarskému mostu nesplavná.
Modrava
Vznik v 1. pol. 18. stol. Jako rybářská osada. Soutokem tří potoků – Filipohuťského, Modravského a Roklanského vzniká ve výšce 977m Vydra. V roce 1801 byl postaven Vchynicko-Tetovský kanál. V blízkosti obce stojí Klostermannova chata sloužící Klubu českých turistů, nyní funguje jako hotel. V roce 2007 zde bylo otevřeno Návštěvnické centrum dřevařství s interaktivní expozicí.
Prachatice
Městská památková rezervace. Původní osada existovala již v 10. století. Dodnes jsou dobře zachovalé hradby a opevnění. Zajímavou stavbou je renesanční radnice na náměstí, goticko-renesanční brána a kulturní centrum O.H.Hajeka. Nachází se zde Prachatické muzeum, Muzeum české loutky a cirkusu, městské divadlo a kino.
Rejštejn
Osada dříve známá rýžováním zlata. Světově proslulá je sklárna Klášterský Mlýn, která pracovala v letech 1836-1947. Stojí zde secesní vila rodiny Maxe Spauna, nejvýznamnějšího majitele sklárny Loetz.
Strážný
Obec, která vznikla v r. 1686 tvořilo původně 6 domků. Strážným procházela už v r. 1833 mezinárodí silnice z Prahy do Pasova a vedla jím jedna ze dvou prvních autobusových linek v jižních Čechách.
Sušice
Městská památková zóna. Původně slovanská osada rýžovníků zlata. Město je známo výrobou zápalek. Firma Solo, a.s. Muzeum Šumavy je umístěno na roku náměstí ve výstavném goticko-renesančním domě.
Špičák
Horské rekreační středisko, železniční tunel 1748m dlouhý , rozsáhlý areál sjezdového lyžování, lanovka na Pancíř, křižovatka a východisko turistických cest na Černé a Čertovo jezero a na Pancíř.
Vimperk
První zmínky z r. 1263 se vztahují k hradu sloužícímu k ochraně Zlaté stezky, která přinesla rozvoj pro celé město. Dominantou města je renesanční zámek, sídlo městského muzea. Vimperk je jedním z východisek na Šumavu a sídlo správy NP.
Železná Ruda
Je hlavním městem šumavské turistiky s velkou koncentrací návštěvníků, širokou nabídkou restauračních zařízení a ubytovacích kapacit všech kategorií s pěknou okolní přírodou. V Alžbětině je informační středisko NP Šumava a Bavorský les.
Shrnutí dalších hezkých a zajímavých turistických míst
Vrcholy: Ostrý, Pancíř, Březník, Oblík, Boubín, Bobík, Třístoličník, Plechý, Kleť, Velký Roklan, Luzný
Jezera: Černé a Čertovo jezero, jezero Laka, Prášilské jezero, Plešné jezero, Roklanské jezero
Místa: Sněžné jámy, Povydří, Hamerský potok, Tříjezerní slať, Zlatá studna, Jezerní slať, Pramen Vltavy, Bučina, Chalupská slať, Vlčí kámen, Knížecí pláně, Boubínské jezírko, NS Boubínský prales, stezka v kournách stromů
Stavby: hrad Kašperk, keltské hradiště Obří hrad, Turnerova chata, hrad Kunžvart, hrad Hus, Trojmezí, Schwarzenberský plavební kanál, Čertova stěna
Obce a města: Prášily, Antýgl, Horská Kvilda, Churáňov, České Žleby, samota Idina Pila, Stožec, Lipno nad Vltavou, Frymburk, Vyšší Brod
Kam vyrazit, když počasí není ideální
Říká se, že nikdy není špatné počasí, ale špatné oblečení. Přes všechno existuje ale spoustu aktivit, které lze provozovat i ve zhoršených povětrnostních podmínkách. U nás na Šumavě můžete navštívit informační střediska národního parku s promítáním videoprogramů a šumavská muzea s bohatými sbírkami skla – v Sušici expozice Minulost horního Pootaví, Sušické sirkářství, Karel Klostermann, v Kašperských horách expozice Život a práce lidí, Příroda, v Železné Rudě expozice sklářství na Železnorudsku, Hamernictví, židovské muzeum na Dobré Vodě, muzea ve Vimperku (mj. expozice tiskařství), ve Volarech (mj. expozice Zlaté stezky), Adalberta Stiftera v Horní Plané, v Lenoře, v Prachaticích a v Českém Krumlově (vzácné sbírky). Expozice starých motocyklů je v Kašperských horách a v Železné Rudě, kde je nově i expozice Historie lyžování na Šumavě. Celá řada muzeí s rozličnou tématikou je na bavorské straně.
I v horším počasí lze provozovat lehkou turistiku. Důležitý je výběr trasy, která by neměla být nikterak dlouhá a náročná a během jejího trvání je možno se zastavit v "občerstvovnách". S výběrem výletu Vám rádi poradíme.
Kryté bazény jsou na české straně v Klatovech, ve Volarech, v Horažďovicích, Strakonicích a ve Kdyni. Na bavorské straně jsou bazény téměř všude, např. v Lamu, Zweiselu či v Haidmühle, kde je u hřbitova kaple se zvonkohrou. Přístupné je i wellness centrum v OREA Welness hotelu Horizont na Špičáku.