Nové Město na Moravě je významným lyžařským střediskem Vysočiny pro běžky i sjezdové lyžování. V areálu u hotelu SKI se každoročně konají nejvýznamnější světové závody v běhu na lyžích a biatlonu. Harusův kopec skýtá příležitosti pro sjezdové lyžování.
Na vrchol sjezdovky na Harusově kopci v nadmořské výšce 741 m je možné se dostat sedačkovou lanovkou. Pro děti je zde k dispozici malý vlek a lyžařská škola.
Technické zasněžování svahu, večerní osvětlení, prostorné parkoviště a občerstvení je samozřejmostí.
Okolí Nového Města na Moravě je rájem pro běžecké lyžaře. Z areálu u hotelu SKI vybíhají severním směrem upravované a značené turistické lyžařské tratě v celkové délce přes 100 km.
a horním toku řeky Sázavy, v samém srdci Českomoravské vysočiny, leží v překrásné přírodní scenérii chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy město Žďár nad Sázavou. Původní tržní osada založená na staré zemské stezce je ve svých počátcích úzce spjata se založením zdejšího kláštera řádu cisterciáků v roce 1252. Ovšem teprve roku 1607 bylo městečko povýšeno na město. Současný Žďár nad Sázavou je hostitelem hudebních koncertů (Concentus Moraviae a České sny - mezinárodní hudební projekt pod záštitou Magdaleny Kožené a Václava Havla). Turistům nabízí díky své výhodné poloze celou řadu nejrůznějších druhů aktivního odpočinku s využitím mnoha cykloturistických tras.
Navštivte "fungl" nové MUZEUM:
Zažijte Zámek ve Žďáru nad Sázavou
http://www.zamekzdar.cz
/
Vydejte se s námi na cestu, kterou prošel areál bývalého cisterciáckého kláštera a nynějšího zámku během uplynulých téměř osmi století.
Celý příběh se začal psát již v polovině 13. století, kdy mniši cisterciáci založili v hlubokých žďárských hvozdech zakladatelský klášter. Nový směr a dynamiku přineslo 18. století a působení opata Vejmluvy, který spolu se stavitelem Janem Blažejem Santini-Aichlem vdechl areálu nový život. Na jeho pokyn Santini vystavěl své vrcholné dílo, poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, který je památkou UNESCO. Za josefinských reforem v roce 1784 byl klášter zrušen apostupně upravován na zámek. V 90. letech 20. století byl žďárský zámek navrácen rodině Kinských.
Nyní cesta pokračuje vznikem nových expozic, které kombinují imersivní a zážitkové prvky s exponáty zapůjčenými z významných českých institucí. Zažijte s námi jedinečnou atmosféru týkající se historie, života, tvořivosti a krásné žďárské přírody.
.
Zelená hora - poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou
http://www.zelena-hora.eu/
Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou je národní kulturní památka zapsaná na Seznamu světového dědictví UNESCO. Byl postaven na začátku 20. let 18. století a je nepochybně nejosobitějším dílem J. B. Santiniho Aichla.
Smyslem stavby, kterou financoval zdejší cisterciácký klášter, bylo především oslavit Jana Nepomuckého, jako mocného patrona a světce, jehož blahořečení a svatořečení spadá právě do doby založení kostela. Samotný kostel je protkán symbolikou číslovky pět, která vychází z legendy o Janu Nepomuckém. Tak např. půdorys kostela je ve tvaru pěticípé hvězdy, kostel má pět východů, pět oltářních výklenků, dvakrát pět kaplí kolem centrálního prostoru, na hlavním oltáři je pět hvězd a pět andělů. Jedná se o symboliku pěti ran Kristových, ale také pěti písmen v latinském slově “tacui” (mlčel jsem) a především pěti hvězd ve svatozáři mučedníka, které se podle stejné legendy objevily ve Vltavě.
Postranní oltáře jsou zasvěceny čtyřem evangelistům, Janovi s orlem, Markovi se lvem, Lukášovi s býkem a Matoušovi s knihou. Kostel je obklopen hřbitovem a ambity ve tvaru deseticípé hvězdy.
Sportcentrum Ždár nad Sázavou
http://www.bazen-zdar.cz/
.
Malý bazén
|
Velký plavecký bazén
|
Překrásné
náměstí Zachariáše z Hradce lemuje jedinečný soubor gotických a renesančních měšťanských domů s podloubími a
renesančními, barokními a klasicistními zdobenými štíty. Původní „dřevěná“ Telč byla náchylná k požárům, největší z nich se odehrál v roce 1530, kdy popelem lehla celá jedna strana náměstí i s radnicí. Po požáru se opravy domů odehrávaly individuálně, avšak všichni směřovali k podobným jednopatrovým domům se zdobeným průčelím. Jakýmsi jednotícím prvkem bylo
podloubí, dnes
někde renesanční, jinde pozdější barokní. Obydlí měšťanů v Telči byla vesměs skromná. Na odiv byla vystavena jen průčelí, která vznikala v renesančním duchu pod rukama českých mistrů. Pod domy byly
vyhloubeny sklepy, které byly následně
pospojovány chodbami, jež se klikatí pod celým náměstím.
Radnice je jedním z mála domů na náměstí, které byly vyprojektovány italským architektem, pravděpodobně některým z mistrů ve službách Zachariáše z Hradce. Průčelí radnice je zosobněním
čisté renesance a dokonalých linií. Na náměstí se kromě již zmiňovaných měšťanských domů nachází i
dvě překrásné kašny. Jedna nese
motiv Siléna s malým Bakchem, druhá, renesanční, zobrazuje svatou Markétu. Renesanční kašna byla v 18. století přebudována, poněvadž
Markétiny tvary prý nelahodily lidskému oku. Mariánský sloup, dílo D. Lipartauprostřed náměstí z roku 1720 dokládá, že po dobách úpadku následujících třicetiletou válku, se město vzpamatovalo natolik, že mělo finance na další stavební práce.
Na západním konci náměstí se nachází
zámek,
klenot renesanční architektury. Prohlídka vás zavede do reprezentačních interiérů a sálů s dochovanými sklípkovými klenbami, kazetovými stropy a původní dekorativní výzdobou. K zámku patří také kaple Všech svatých s bohatou a náročnou výzdobou, poslední místo odpočinku Zachariáše z Hradce a jeho manželky Kateřiny z Valdštejna. Mezi další místa, která jistě musíte vidět, patří areál bývalé jezuitské koleje s
kostelem Jména Ježíšova nebo
farní kostel sv. Jakuba, jehož základní kameny byly položeny ve 14. století. Milovníci pohledů z výšky ocení možnost výstupu na věž
kostela sv. Ducha, která nabízí nezapomenutelný výhled na historické centrum města.
Zbytky pozdně gotických hradeb s Velkou a Malou bránou se nacházejí na jihovýchodním okraji města. Na jihovýchodní, a patrně i na severovýchodní a jihozápadní straně byly městské hradby zdvojeny parkánovou zdí, v severozápadní části chránilo město opevnění středověkého hradu. Kamennou hradební zeď s ochozem, která byla původně vysoká asi 9 metrů, doplňovaly obdélníkové střílny.