PÍSEK: 3 dny s 1x večeří pro 2 v hotelu City*** v centru města až do 31.8. za skvělou cenu. Blížící se TOP AKce města Písku : Cipískoviště a Slavnosti města Písek. Cyklisté vítáni.
PÍSEK: 3 dny s 1x večeří pro 2 v hotelu City*** v centru města až do 31.8. za skvělou cenu. Blížící se TOP AKce města Písku : Cipískoviště a Slavnosti města Písek. Cyklisté vítáni.
PÍSEK: 3 dny s 1x večeří pro 2 v hotelu City*** v centru města až do 31.8. za skvělou cenu. Blížící se TOP AKce města Písku : Cipískoviště a Slavnosti města Písek. Cyklisté vítáni.
HOTEL City***
PÍSEK
Písek je brána do Jižních Čech - nedaleko
pěkná příroda, ale i řada zajímavých památek:
Orlík, Červená Lhota, Zvíkov, České Budějovice,
v okolí cyklostezky
Využijte možnosti rezervace:
29.4.-31.8.2014
Hotel City***
nově otevřený hotel je umístěn v krásné historické budově přímo na náměstí královského města Písek. Hotel má k dispozici prakticky zařízené jednolůžkové, dvoulůžkové a třílůžkové pokoje s celkovou ubytovací kapacitou 40 lůžek.V restauraci hotelu City v Písku se budete cítit jako doma. Útulné prostředí nechá rychle zapomenout na shon každodenního života a přitom stále zůstáváte v centru historického Písku. Stylová hotelová restaurace nabízí široký výběr jídel především domácí české kuchyně, které jsou připravovány z pečlivě vybraných a vždy čerstvých surovin.
Hotelové pokoje jsou vybaveny stylovým nábytkem, telefonem, vlastním sociálním zařízením, televizí se satelitním příjmem a bezdrátovým připojením k internetu, které je pro hosty zdarma.
Hotel se nachází přímo v centru královského města Písek v Jižních Čechách. V hotelu je WI-FI internetové připojení zdarma.
V sesterském hotelu Bílá Růže (http://www.hotelbilaruze.cz/ ) vzdáleném cca 300 m naleznete restauraci, hotelovou pizzerii, lobby bar, hotelové wellness centrum, saunu, hotelový kongresový sál s vybavením, vyhlídkovou terasu s grilovacím altánem… V letních měsících podáváme v hotelu snídaně na vyhlídkové terase. Jako nadstandardní službu hotel poskytuje nostop služby v lobby baru a na terase.
Pražský Karlův most je asi nejslavnější kamenný most v Česku, ale raně gotický kamenný most v Písku s barokními sochami je ještě o něco starší. Písecký most vznikl během druhé poloviny 13. století a dnes přes něj vede oblíbená městská pěší zóna.
Most byl postaven jako součást Zlaté stezky na příkaz krále Přemysla Otakara II. královskou písecko-zvíkovskou stavební hutí. První písemné záznamy o něm pocházejí až z roku 1348, kdy se o něm zmiňuje Karel IV. Ten výnosem nařídil, aby pokuty vybírané ve městě byly používány na jeho údržbu. Zajímavostí je, že byl stavěn na suchu. Až po jeho dostavbě byla řeka uměle převedena do nového koryta, které procházelo pod mostem. Most se stal důležitou spojnicí na solné stezce, která spojovala baltské oblasti se Středomořím.
Na mostě můžeme vidět pískovcové repliky barokních soch ve čtyřech sousoších, a to sousoší Kalvárie z 18. století, kříž s Kristem, sousoší Jana Nepomuckého s anděly a sochy Sv. Anny Samotřetí a sv. Antonína Paduánského.
Neoficiálně se most jmenuje Jelení. Podle pověsti bylo ve středověku rozhodnuto, že se bude most jmenovat podle prvního, kdo přes něj přejde na druhý břeh Otavy. Stalo se ale to, že zcela prvním chodcem po mostu byl jelen z blízkých lesů.
V Písku byste si neměli nechat ujít prohlídku expozic Prácheňského muzea, které se věnují například rybářství či rýžování zlata v Pootaví. Za vidění stojí i zrekonstruovaná sladovna píseckého pivovaru. V interiéru si prohlédnete multimediální expozici, věnovanou tvorbě českých ilustrátorů dětských knížek, další prostory slouží k pořádání různých divadelních, hudebních pořadů a výstav. Líbit se vám bude i elektrárna královského města Písku s dobovým a dosud funkčním technickým vybavením. Expozice připomíná rok 1887, kdy se Písek navždy zapsal do dějin jako jedno z prvních měst v Čechách se stálým veřejným elektrickým osvětlením. Milovníci koní a dostihů by se měli vypravit na prohlídku historického Zemského hřebčince, postaveného v tudorovském slohu na přelomu 19. a 20. století.
Pro svou polohu, klid a krásu se město Písek stalo nejvyhledávanějším rekreačním centrem jižních Čech. Okolí Písku je vhodné pro rodinné dovolené, romantické hotelové pobyty, kongresovou hotelovou turistiku, cyklistiku, tenis, jízdu na koni, hokej, fotbal a golf. Písek je město slavné historie, bohatých kulturních tradic, město v moři lesů, město na Otavě...
Písecká bonusová karta 2014 V letošním roce mají obyvatelé a návštěvníci města opět možnost využít Píseckou bonusovou kartu, která nabízí výrazné slevy na vstupném do Prácheňského muzea, Památníku Adolfa Heyduka, Sladovny, Městské Elektrárny, Galerie Portyč, Zemského hřebčince, Památníku města Protivína a nově také do Pohádkové kovárny Selibov, Památníku Mikoláše Alše a Matěje Kopeckého v Miroticích. Pro snadnou orientaci je přímo v kartě zařazena mapa s vyznačením jednotlivých památek zapojených do projektu Písecké bonusové karty. Kartu návštěvník obdrží při zaplacení základního plného vstupného v jednom ze zapojených subjektů. Dále může čerpat slevu až 50% ze vstupného při návštěvě ostatních objektů. Karta je celoroční a slevy je možné čerpat do 31. 12. 2014!
Elektrárna královského města Písku vznikla na místě bývalého Podskalského mlýna na doporučení vynálezce Františka Křižíka.
Když se večer 23. června 1887 zásluhou elektrotechnika a vynálezce Františka Křižíka v centru města rozsvítilo několik obloukových lamp poháněných dynamem na parní pohon, Písek se navždy zapsal do dějin jako jedno z prvních měst v Čechách se stálým veřejným elektrickým osvětlením. Provizorní pohon tehdy zajišťovala lokomobila, ale už o rok později si písečtí měšťané zřídili v budově bývalého Podskalského mlýna zbrusu novou vodní elektrárnu, dnes nejstarší tuzemské zařízení svého druhu. Vodní kolo, které zpočátku pohánělo dynama k výrobě proudu, nahradily v roce 1901 dvě Francisovy turbíny.
Po rozsáhlé rekonstrukci byla elektrárna v roce 1994 znovu uvedena do provozu a v červnu 1997 při příležitosti 110. výročí rozsvícení první žárovky v Písku mohli první návštěvníci nahlédnout do muzea osvětlování města, kde je k vidění staré a dosud funkční zařízení.
Středověká krčma v Písku - bavte se při unikátním programu
Připravte se na šokující středověké prostředí a poněkud drsnou staročeskou mluvu. A jestli vám z napětí vyhládlo nebo jste dostali žízeň, stačí se vrátit ke stolům, na kterých jídlo a pití snad vůbec neubývá. Nevěříte? Tak neváhejte a vejděte dál ...
Speciálně pro vás: tanečnice na stolech, kejklíři, šermíři, fakír (vystoupení s živým hadem) i žebráci, upalování čarodejnic a zavírání hříšníků v kleci. Středověké speciality připravené na otevřeném ohni, které se jí rukama. Středověký program probíhá v pátek a sobotu od 19 hodin, rezervace příjmáme každý den na telefonu 602 340 344.
Rozmanité vůně přinášených lahůdek vás přece nezaměstnají natolik, abyste si nevšimli hlučných chlapíků z podhradí, kteří mezitím po kratší šarvátce obsadili vedlejší stůl. Pořád se jim něco nezdá, obtěžují děvečky i okolní stolovníky, nakonec však i je jídlo a pití ukonejší, nejspíš i jim vyhládlo. Po dobrém jídle se chtějí pobavit, hudba spustí říznou melodii, dívky tančí a čas plyne. Muži rozjaření pitím a právě zhlédnutým tancem dostanou chuť se také trochu předvést. Hlučnou výměnu názorů, kdy dojde i na tasené kordy a meče, nelze přehlédnout. A možná vás i přizvou, abyste i vy s nimi poměřili své síly v některé zábavné středověké hře.
Písek je v jarním i letním období také skvělá základna pro cykloturisty -
Výchozím nulovým bodem i cílem popsaných cyklotras je kamenný most přes řeku Otavu v centru města. Zde se také nachází veškeré hlavní směrníky cyklotras.
Pro lepší orientaci Vám doporučujeme zakoupit také cykloturistickou mapu Písku a okolí.
Písek - Topělec - Skrýšov - Zlivice - Čížová - Kostel sv. Jakuba - Nová Ves - Makov - Zlivice - Skrýšov - Plynová lávka přes Otavu - Sedláčkova stezka- U Sulana - Písek
Na skalnatém ostrohu, který se kdysi jako orlí hnízdo tyčil vysoko nad údolím Vltavy a dnes jej obklopuje hladina Orlické přehrady, kdysi stával raně gotický hrad, celnice vybírající poplatek za plavbu po řece. V okolí zámku se rozkládá rozlehlý anglický park se Schwarzenbergskou hrobkou.
Předchůdcem dnešního hradu Orlíka byl menší hrad vybudovaný ve 13. století na ochranu cestyod Milevska na Mirovice na levém břehu Vltavy, vysoko nad brodem, kde se vybíralo clo z plavby po řece. Od dob panování Karla IV. Byl Orlík v držení převážně české šlechty (Zmrzlíci ze Svojšína, Švamberkové, Eggenbergové, Schwarzenbergové). Roku 1948 hrad a panství znárodněno, 1942 v rámci restitucí navráceno Karlu VII. Schwarzenbergovi. Hrad tvořil nejprve nevelký palác, chráněný z přístupové strany hradbami a trojicí obranných věží. Požár, který Orlík zničil roku 1508, a následné vymanění hradu z manských závazků podnítilo rozsáhlou pozdně gotickou přestavbu. Asi před rokem 1588 vlašský mistr Augustin Orlík renesančně upravil. Zásadní posílení významu Orlíku přinesl počátek 19. století, kdy si jej zvolil kníže Karel Schwarzenberg za sídlo.
Schwarzenbergy bohatě vybavené zámecké interiéry jsou vynikající ukázkou životního stylu šlechty v 19.století. Výzdobou vyniká tzv. Teskův sál , jehož vyřezávaný kazetový strop a obložení stěn zhotovil v letech 1882 -1884 Jan Teska. V podobném romantickém duchu je vyzdoben a zařízen honosný Rytířský sál. Na zámku je také zastoupen empírový styl napoleonské doby a to především nábytkem, který si přivezl již zmíněný Karel Schwarzenberg z Paříže.
Blízko u zámku se nachází kotviště pro parník, na kterém lze přejet ke hradu Zvíkovu a poté zpět.
Hrad Zvíkov - okouzlující výhled na Vltavu a Otavu
Areál hradu Zvíkov, který leží cca 20 km od Písku, je trvale celoročně volně přístupný a průchozí k místnímu přístavišti. Z hradeb jsou pěkné vyhlídky na Vltavu a Otavu, připravuje se také vyhlídka na jejich soutok.
Na hradě je přístupný Královský palác, jehož součástí je Hlízová věž. Prohlídku tvoří jedna trasa bez průvodce. V přízemí se ve třech prostorách nachází expozice věnována místním archeologickým nálezům. Následuje prohlídka sklepení a patra. Severovýchodní část paláce tvoří terasy na místě bývalých královských místností.
Dále si prohlédnete dochované nebo v minulosti rekonstruované sály. V první místnosti se nachází model celého hradu, k vidění jsou transfery renesančních maleb, historický nábytek, oltář přenesený z bývalého kostela sv. Mikuláše v Podhradí. Prohlídka končí hradní kaplí, která byla postavena v druhé polovině 13. století a je vyzdobena nástěnnými malbami z 16. století. Ke kapli přiléhá sakristie. Z nádvoří paláce je také přístupná galerie, ve které probíhají sezónní výstavy
Zámek Červená Lhota - nejpohádkovější zámek v Česku
Vodní zámek Červená Lhota se řadí k nejkrásnějším „pohádkovým“ zámkům v České republice. Červená Lhota drží prim v počtu pohádek a filmů zde natočených, jako např. Zlatovláska, O zatoulané princezně, O kráse a štěstí či Princezna na hrášku.
Hlavní expozice v interiérech 1. patra představuje autentický byt posledních majitelů, knížat Schönburg-Hartenstein, v podobě, jakou měl po roce 1910, kdy byla dokončena nejmladší přestavba zámku. Návštěvníci si prohlédnou také expozice podkrovních pokojů. O hlavní turistické sezóně je přístupná takéexpozice ve sklepení, která představuje tři pozoruhodné sklepní prostory z části zapuštěné do skal. Prohlídka je vhodná pro všechny, kteří se chtějí dozvědět více o původní podobě někdejší lhotecké tvrze.
Prohlédnout si můžete také kapli Nejsvětější Trojice. Tato renesanční stavba, stojící na návrší zámeckého parku, zaujme v interiéru především původními dochovanými ilusivnímu malbami a nápaditě řešeným dřevěným stropem symbolizujícím nebeský Jeruzalém. Svatyně je funkčním římskokatolickým kostelem.
Natáčely se zde i filmy, jedním z nejznámějších je film Svatby pana Voka.
Z historie: na severním okraji dominia Pánů z Hradce byla v polovině 13.l století v rámci kolonizace založena ves Lhota. V roce 1465 se objevuje první písemná zpráva o existenci tvrze ve Lhotě, kdy Petr ze Zásmuk získal tvrz ve Lhotě jako dědictví po svém otci Ctiborovi. Kolem roku 1530 Lhotu zakoupila rytířská rodina Kábů z Rybňan. Jan Kába nechal starou tvrz přestavět renesančně podle projektu italského stavitele Honse Vlacha. Roku 1555 se poprvé objevuje název Nová Lhota. Označení Červená Lhota se poprvé objevilo v roce 1602. Název vycházel z nové barevnosti omítek tvrze. Dále zámek vlastnil císařský rytmistr Antonio Briccio a následně Vilém Slavata z Chlumu a Košumberka. Za jeho vlády došlo v letech 1658 – 1678 ke stavebním úpravám, které proměnily někdejší tvrz v barokní zámeček užívaný jako letohrádek. Zámek dále vlastnili např. rod Windischgrätzů, baron Ignác Stillfried a Heinrich Eduard Schönburg - Hartenstein. V roce 1934 vznikla na Červené Lhotě hrobka rodiny Schönburg-Hartenstein. Od roku 1949 je zámek zpřístupněn veřejnosti.
Hrad a zámek Český Krumlov - prohlídka perly UNESCO
Státní hrad a zámek Český Krumlov je významným a velmi vyhledávaným turistickým místem. Veřejnosti je otevřen od dubna do října. Celý areál hradu a zámku je průchozí, veřejnosti přístupný a v sezóně, zvláště v podvečer, je nevšedním zážitkem procházka jednotlivými nádvořími.
Během exteriérové prohlídky zámku lze projít přes jednotlivá z pěti nádvoří zámku a dále do rozlehlé zámecké zahrady, kde je však vstup omezen provozní dobou a divadelní produkcí Jihočeského divadla naOtáčivém hledišti.
V interiérových prostorách jsou v současné době návštěvníkům zpřístupněny dvě prohlídkové trasy s autenticky zařízenými interiéry ze 16., 18. a 19. století, válcová zámecká věž s vyhlídkovým ochozem i hladomornou a lapidárium s expozicí barokních plastik. Nejvýznamnější památkou, skutečnou perlou v koruně divadelního dědictví, je světově proslulé zámecké barokní divadlo, které je jednou z nejlépe dochovaných divadelních scén 18. století v Evropě s téměř kompletním vybavením dekorací, kostýmů, rekvizit a jevištní techniky.
Dále si můžete prohlédnout tři galerie se současným českým keramickým, sklářským a výtvarným uměním na I., II. a IV. zámeckém nádvoří - Galerii české kultury v Máselnici, Galerii Doxa ve Sloupové síni a tematické výstavy ze zámeckých depozitárních fondů umístěné v budově Mincovny.
Nejvyšším přístupným místem je vyhlídkový ochoz zámecké věže ve výši 35m nad úrovní II. nádvoří, nejhlubším přístupným místem jsou Václavské sklepy na IV. zámeckém nádvoří, skryté 12 m pod úrovní nádvoří. V průběhu celé sezony žije zámek bohatým kulturním, společenským a konferenčním životem.
Z historie hradu a zámku: původní gotický hrad založili někdy před rokem 1250 páni z Krumlova, jedna z větví mocného rodu Vítkovců s erbovním znamením pětilisté růže. V roce 1302 páni z Krumlova vymřeli a jejich majetek zdědili jejich příbuzní Rožmberkové. S jejich jménem a třemi staletími jejich vlády je spojena doba největšího rozkvětu města i hradu, který se za dobu vlády pánů z Rožmberka proměnil v honosnou renesanční rezidenci. Ve druhé polovině 16. století, za vlády Viléma z Rožmberka, se rod velmi zadlužil a to byl také hlavní důvod, proč Rožmberkové panství s hradem a zámkem prodali císaři Rudolfu II. Císař Ferdinand II. Habsburský věnoval královský majetek roku 1622 knížeti Janu Oldřichovi I. z Eggenberku, představiteli rakouského knížecího rodu. Až ve třetí generaci eggenberského rodu, zásluhou osobnosti knížete Jana Kristiána I. z Eggenberku, opět zámek ožívá a stává se z něj honosné a reprezentativní barokní sídlo. Eggenberkové vymřeli bez potomků v roce 1719 a na Krumlov přišla nová dynastie - knížecí rod Schwarzenberků, kteří zámek vlastní až do roku 1947, kdy byl schwarzenberský majetek, včetně Českého Krumlova, převeden do českého zemského vlastnictví a po zrušení zemského zřízení se od roku 1950 stal majetkem Československého státu.
V roce 1963 bylo historické centrum vyhlášeno městskou památkovou rezervací, v roce 1989 byl zámecký areál vyhlášen národní kulturní památkou. V roce 1992 byl celý historický komplex zapsán na prestižní Seznam památek světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích
V Českých Budějovicích najdete jedno z největších čtvercových náměstí v České republice i ve střední Evropě. Nese název zakladatele města, kterým byl roku 1265 český král Přemysl Otakar II. Náměstí bylo vytyčeno již při založení města.
Architektonické řešení však král přenechal rytíři Hirzovi, purkrabímu hradu Zvíkova. Oválný půdorys historického jádra města s centrálně umístěným rozlehlým náměstím a pravoúhlou sítí přilehlých ulic je důkazem, že město bylo vyměřeno „na zelené louce“ podle předem přesně vypracovaného plánu. Náměstí Přemysla Otakara II. tvoří téměř dokonalý čtverec o rozměrech 133×133 m a jedná se o 8. největší náměstí v České republice. Ve středověku sloužilo jako orientační bod, konaly se zde trhy a slavnosti, ale také veřejné exekuce.
Přesnou polohu popraviště můžete na náměstí určit podle tzv. bludného kamene – jediného pozůstatku původní dlažby. Nachází se pár kroků od Samsonovy kašny (kde stával původně pranýř), směrem k hotelu Zvon. Říká se, že kdo kámen nevědomky překročí po desáté hodině večerní, nenajde již cestu domů. Všechny domy na náměstí, kromě radnice, náležely nejzámožnějším občanům, či šlechticům. Dodnes stojí na původních středověkých parcelách a z velké části mají gotické jádro. Jejich současná podoba pochází z doby renesanční nebo barokní.
Hlavní dominantu náměstí tvoří barokní Samsonova kašna, největší svého druhu v České republice. Vytvořili ji společnými silami kameník Zachariáš Horn a sochař Josef Dietrich na počátku 18. století. Sochu biblického Samsona, krotícího lva, najdete úplně na vrcholu kašny. Velikou mušli, vytesanou v kamenolomu poblíž Besednice u Trhových Svinů, nemohli dělníci přes její obří rozměry zprvu ani do Budějovic dopravit. Dnes ji podpírají čtyři atlanti od kamenického mistra Zachariáše Hrona. Kašna neměla původně jen estetickou funkci, ale byla využívána k zásobování města vodou z Vltavy. Voda do kašny se čerpala přímo z řeky na jejímž pravém břehu byla za tímto účelem vybudována roku 1724 vodárenská věž. Z kašny byla voda pak rozváděna do některých ulic. Svému praktickému poslání sloužila kašna velmi dlouho, a to i v zimních obdobích, kdy byla přikrývána, aby voda nezamrzala ani při velmi nízkých teplotách.