Turistické zajímavosti
Skiareál Klínovec - největší lyžařské středisko v Krušných horách
Skiareál Klínovec je největší a nejmodernější lyžařské středisko Krušných hor. Nachází se pouze 120 km západně od Prahy, v blízkosti hranic s Německem. Tradičně nabízí po celou sezonu výtečné sněhové podmínky na 12 km sjezdových tratí, o rozloze 35 ha, které jsou zajištěny technickým sněhem.
Na Klínovci najdete 4 sedačkové lanovky a 6 lyžařských vleků. K dispozici je U rampa i snowpark s mnoha skoky a překážkami a také 30 km upravovaných běžeckých tratí. Dalšími službami jsou lyžařské školy, půjčovny vybavení, restaurace a občerstvení a barové deštníky. Lyžařské tratě všech druhů obtížnosti jsou pravidelně upravovány. Středisko nabízí sněhovou garanci modernizovaným systémem umělého zasněžování, které je plně automatizováno. Ve středisku se nachází také lyžařský miniareál vhodný především pro lyžařské začátečníky a rodiny s malými dětmi. Dalšími službami jsou 3 lyžařské školy, 2půjčovny lyžařského vybavení a 3 skiservisy.
V sezoně 2013/14 čeká na lyžaře a snowboardisty celá řada novinek. Již v loňské sezóně byla uvedena do provozu moderní čtyř sedačková lanovka CineStar Express s oranžovou krycí bublinou. V letošním roce ji následuje lanovka Suziki, která nahradila kotvu na sjezdovce Přemostěná. Jedná se o čtyř sedačkovou lanovku s pojízdným kobercem, která za hodinu přepraví až 2400 osob. Zároveň došlo k dalšímu posílení zasněžovacího systému.I v letošním roce pokračuje úspěšná přeshraniční spolupráce s lyžařským areálem Oberwiesenthal. Tento Skiaregion Fichtelberg – Klínovec nabízí 27 km sjezdových tratí všech obtížností a to již od dvoudenních pernamentek.
Již od roku 2011 probíhá na Klínovci modernizace a rozšíření střediska v rámci projektu "Nový Klínovec", který do roku 2016 zcela propojí areál s německou stranou.
Turistické zajímavosti:
Karlovy Lázně jsou bezesporu špičkou v českém, ale i evropském lázeňství.
Můžete si však užít nejen lázeňského ruchu a procedur, ale Karlovy Vary jsou taktéž
báječné místo k odpočinku a relaxaci, ale také skvělá základna např. pro zimní lyžování - zejména areály v Krušných horách jsou nedaleko (Klínovec, běžkaři Boží Dar...)
Nechte se inspirovat krásnými virtuálními prohlídkami:
TOP 5 - "Nenechte si ujít!"
Než opustíte Karlovy Vary musíte stihnout..
1.) ...užasnout nad silou Vřídla
Přibližně na půli cesty mezi hotelem Thermal a Grandhotelem Pupp, v srdci lázeňské zóny, najdete největší a nejteplejší karlovarskou termu. Vyvěrá na povrch v obdivuhodné síle. Vřídlo je schopné vytrysknout do výšky 12 m. Za minutu tak z podzemí dostane 2000 l horké vody a 5000 l oxidu uhličitého.
Vřídelní voda je jediná, která se v dnešní době užívá v lázeňství jak ke koupelím, tak i k pitné kúře. Lázeňská sanatoria jsou jí zásobována přímo z podzemí Vřídelní kolonády.
Jak Vás jistě napadne,
Vřídelní kolonáda je místem, kde Vřídlo vyvěrá na povrch. Budova pochází z let 1971 - 1975 a je již několikátou stavbou obklopující tento jedinečný pramen.
V promenádní hale, otevřené denně od 6 do 19 hodin, najdete kromě vřídelní fontány, ještě dalších 5 vývodů pramene. Z těch si můžete nabrat vřídelní vodu do pohárku buď v její přirozené teplotě (72°C), nebo ochlazenou.
Dále se v prostorách Vřídelní kolonády nachází několik stánků se suvenýry, bižuterií, sklem či porcelánem. Můžete si tu koupit Karlovarské oplatky, občerstvit se v restauraci, nebo si odskočit na WC.
V prvním patře kolonády si můžete projít galerii nebo koupit něco v butiku. V podzemí Vřídla by měla být v brzké době veřejnosti opět zpřístupněna exkursní trasa.
V okolí Vřídelní kolonády najdete mnoho prodejen suvenýrů, luxusních butiků, restaurací i hotelů a hotýlků. Nad ní stojí
kostel sv. Máří Magdalény a naproti Zámecká a Tržní kolonáda.
2.) ...projít se po Mlýnské kolonádě
Karlovy Vary jsou známé jako město kolonád. Hlavním účelem těchto staveb je poskytnout lázeňským pacientů pohodlí při užívání naordinovaných léčivých pramenů.
Všechny kolonády leží nedaleko od sebe. Půjdete-li směrem od hotelu Thermal proti proudu řeky Teplé, přijdete jako k první k Sadové kolonádě, která se nachází ve Dvořákových sadech. O několik kroků dále byla v letech 1871 - 1881 postavena největší lázeňská stavba tohoto města,
Mlýnská kolonáda.
Mezi 124-mi sloupy vytéká pět pramenů. Šestý vývěr je umístěn na prostranství před kolonádou, naproti orchestřišti.
Mlýnské prameny | Popis pramenů |
Pramen Skalní 53°C |
Do roku 1845 vyvěral v říčce Teplé. Po terénních úpravách byla jeho voda přivedena do míst dnešní Mlýnské kolonády. |
Pramen Libuše 62°C |
Původně nazývaný pramen Alžbětiných růží. Vznikl spojením čtyř menších pramenů. |
Pramen Kníže Václav I 65°C |
Voda tohoto zřídla byla využívána k výrobě karlovarské léčivé soli. Koncem 18. století se prý svou vydatností a silou mohl měřit s Vřídlem. Kníže Václav je vyveden do dvou pramenních váz. Kníže Václav II vytéká před kolonádou naproti orchestřišti. |
Pramen Kníže Václav II 58°C |
Pramen Mlýnský 56°C |
Už od 16. století je užíván k lázeňské léčbě. Dříve hlavně ke koupelím. Vodu z oblíbeného pramene bylo kdysi možné koupit téměř ve všech českých lékárnách. |
Pramen Rusalka 60°C |
Od 16. století do roku 1945 se jmenoval Nový pramen. Voda z něho vyvěrající byla svého času více oblíbená než ta z Mlýnského pramene. Měl i svou kolonádu Nového pramene, která byla později přestavena a pojmenována jako Mlýnská. |
Stěny kolonády jsou vyzdobeny alegorickými reliéfy. Ze střechy shlíží 12 soch, z nichž každá představuje jeden měsíc v roce. Mezi sloupy dále najdete orchestřiště, pomník věnovaný autorovi stavby, Josefu Zítkovi nebo desku s „Ódou na Vřídlo“ od Bohuslava Hasištejnského z Lobkovic..
Kolonáda je přístupná 24 hodin denně, 7 dní v týdnu
Jestli máte nutkání ochutnat některé prameny, můžete si v blízkých stáncích koupit originální karlovarský pohárek. Pokud si po požití minerální vody budete muset odskočit, jsou přímo na kolonádě veřejné záchodky. Své sídlo tu má i
Infocentrum, které najdete za Mlýnským pramenem.
Když budete pokračovat proti proudu řeky, dojedete k
Tržní,
Zámecké a
Vřídelní kolonádě. Všechny stojí jen pár metrů od sebe. Po cestě minete mnoho obchodů s luxusním zbožím a suvenýry.
3.) ...rozhlédnout se z Diany
Diana se tyčí 547 m. n. m. v lázeňských lesích nad Grandhotelem Pupp. Stojí tu už od roku 1914 a nabízí úžasnou vyhlídku na celé Karlovy Vary a jejich okolí.
K rozhledně dojdete pěšky po lázeňských stezkách, nebo vyjedete
lanovkou. Jízda včetně zastávky v mezistanici „Jelení skok“ trvá 3 a půl minuty. Můžete ji absolvovat 4x do hodiny. V pokladně si koupíte lístek za 12 Kč (do mezistanice Jelení skok), za 36 Kč (až k rozhledně) nebo zpáteční za 60 Kč.
Kousek nad horní stanicí lanovky už uvidíte rozhlednu. Na ochoz se dostanete (kromě ledna) každý den.
Rozhledna Diana
měsíc | provozní hodiny |
únor, březen |
9:15 - 16:45 |
duben, květen |
9:15 - 17:45 |
červen - září |
9:15 - 18:45 |
říjen |
9:15 - 17:45 |
listopad, prosinec |
9:15 - 16:45 |
Než se budete moci podívat na Karlovy Vary z výšky, musíte pokořit 150 schodů nebo se vyvézt výtahem. U rozhledny je stánek s občerstvením a restaurace, kde můžete posedět třeba nad šálkem dobré kávy.
Orientační tabule Vám pomůže se zorientovat v síti lázeňských cest, které dohromady měří 180 km. Po nich můžete vyrazit třeba k dalším karlovarským rozhlednám. Stezky jsou barevně rozlišené podle náročnosti, díky tomu si můžete vybrat, kam se procházkou vydáte.
4.) ...ochutnat Becherovku
Abyste si užili Karlovy Vary všemi smysly, nesmíte vynechat ochutnávku tradičního bylinného likéru, který je vyráběn pouze zde.
Becherovku začal v roce 1807 vyrábět ve své lékárně Josef Becher. Nejprve ji prodával v lékovkách jako žaludeční kapky. S popularitou nápoje se ale zvětšoval i objem nádob, do kterých byl likér s původním názvem „Carlsbader English Bitter“ stáčen. Přibližně sedmdesát let od vzniku receptury, se začala Becherovka stáčet do typických plochých lahví.
Český název „Becherovka“ nese nápoj od vzniku Československa v roce 1918.
Výroba likéru je již 200 let obestřena tajemstvím. Přesný poměr ingrediencí byl předáván jako rodinné tajemství z otce na syna. Dnes znají recept na Becherovku jen dva lidé, kteří jednou týdně připravují směs koření a bylin. Specifickou chuť ovlivňuje i dvoutýdenní zrání v dubových sudech a údajně také prostředí Karlových Varů.
Becherovku můžete v Karlových Varech ochutnat prakticky v každé hospodě, restauraci nebo baru. Pije se buď ledově vychlazená z likérové sklenice, nebo v míchaných nápojích, z nichž je nejoblíbenější „Beton“ (Becherovka s tonikem).
Becherovka neodmyslitelně patří ke Karlovým Varům. Najdete tu proto i „JAN BECHER MUZEUM“.
Název | Provozní doba | Vstupné |
Jan Becher MUZEUM T. G. M. 57, Karlovy Vary rezervace: tel.: +420 353 170 177 fax: +420 353 229 421 e-mail: muzeum@jan-becher.com web: www.becherovka.cz |
Po - Ne 9:00 - 17:00 |
dospělí: 100,- děti/studenti: 50,- |
Expozice je umístěna v budově, kde se likér už 150 let vyrábí. Během prohlídky uvidíte krátký film o Becherovce, původní sklepy (kde v sudech zraje), část výrobních prostor a různé předměty historicky spjaté s likérem (původní etikety, lahve, napodobeniny atd.). Součástí muzea je i podniková prodejna a muzejní bar, kde vám Becherovku naservírují správně vychlazenou.
5.) ...užít si některou z lázeňských procedur
Uvolňující masáže, vířivé koupele, příjemné teplé obklady a zábaly tu nejsou k dispozici jen lázeňským pacientům. I Vy si můžete chviličku užívat.
Počátky karlovarské lázeňské léčby sahají až do 14. století, kdy Karel IV. máčel svá zranění ve vřídelní vodě. Léčba se postupně vyvíjela, někdy dokonce zacházela do extrému v podobě půldenních koupelí nebo přehnané pitné kúry. Mezi lékaře, kteří napomohli k rozvoji a optimalizaci lázeňské terapie, patřili Jan Becher a Jean de Carro.
Lázeňská sanatoria nabízí tradiční léčbu a mnoho variant wellnes a beauty programů. Můžete si dopřát jednu proceduru nebo celý „balíček“. Záleží to jen na Vás. Dámy možná dají přednost kosmetickým zábalům a anticelulitidní terapii, pánové třeba zase masáži a vřídelní koupeli.
Abyste měli představu, co všechno si můžete v Karlových Varech dopřát, podívejte se na
popisprocedur.
Bližší informace o programech a cenách získáte na internetových stránkách jednotlivých lázeňských domů. Podívejte se například na stránky největších veřejných lázní ČR -
Alžbětiny lázně.
Výletní restaurace s rozhlednou Diana
Jednou z největších atrakcí je bezesporu výlet k rozhledně Diana. Doveze Vás sem přímo z kolonády lanovka, jejíž nástupní stanice je vzdálena pohých 150 metrů od našeho hotelu. Z rozhledny Diana máte Karlovy Vary jako na dlani. Vedle rozhledny se nachází historická restaurace Diana. Návrat na kolonádu doporučujeme pěšky, neboť se projdete lesem plným hub, krásných vyhlídek na Karlovy Vary s místy spjatými legendami o založení Karlových Varů.
Sportovní vyžití v okolí
Okolí nabízí spoustu stezek pro pěší i cykloturistiku. Ač se nacházíme v centru lázeňské zóny, jen pár kroků Vás dělí od lázeňských lesů, které Karlovy Vary obklopují.
Tenis (kryté haly i otevřené kurty), dvě golfová hřiště (Karlovy vary Golf Club a Cihelny) v blízkých sanatoriích v krytých i otevřených bazénech celoročně.
Pokud preferujete noční život, doporučujeme navštívit barBarracuda, kde si můžete vybrat z více než 100 druhů koktejlů. Bar je stylizován do karibského stylu.
Známá lyžařská střediska Boží Dar a Klínovec jsou vzálena20 km. Cesta autem trvá cca. 25 minut, během kterých se dostanete do výšky přes 1000 m.n.m. do ráje zimních sportů.
Relaxačními aktivitami mohou být vyhlídkové lety nad Karlovými Vary či projížďka po kolonádě v kočáře taženými koňmi.
Město Mariánské Lázně
je druhým největším lázeňským městem západočeského lázeňského trojúhelníku.
Výstavní lázeňské domy, více než stovka minerálních pramenů, několik kolonád v čele s litinovou novobarokní kolonádou z konce 19. století, divadlo, Městské muzeum, památníky a pomníky, rozhledna Hamelika, zpívající fontána a solná jeskyně – to všechno jsou Mariánské Lázně.
Město proslulé svými
parky a zahradami si v minulosti kromě velkých umělců zamilovali i
představitelé světové šlechty. Patřil mezi ně i jeden z nejmocnějších mužů někdejšího světa, britský panovník Eduard VII. Mariánské Lázně si stále zachovaly
kouzlo starých časů a
péči na nejvyšší úrovni si zde můžete dopřát dodnes. Mariánské Lázně jsou druhými největšími českými lázněmi. Byly založeny počátkem 19. století v údolí, kde vyvěrá mnoho výborných léčivých pramenů - přímo v areálu jich vyvěrá 40 a v nejbližším okolí
téměř 100.
Území současných lázní patřilo premonstrátskému
klášteru v Teplé, jehož opat K.K. Reitenberg prosadil z popudu klášterního lékaře J.J.Nehra počátkem 19. století výstavbu prvních lázní. Na základě velkolepého projektu architekta V.Skalníka byly provedeny terénní úpravy a založeny parky, které jsou dnes vedle množství pramenů nejcharakterističtějším znakem města. V roce 1866 byly Mariánské Lázně povýšeny na město a počátkem 20. století již patřily mezi nejvýznamnější evropská střediska. Toto světově proslulé lázeňské středisko je vstupní branou do
chráněné krajinné oblasti Slavkovský les.
Hlavní lázeňskou promenádou a významnou stavební památkou je pseudobarokní litinová kolonáda z roku 1889. K pitným kúrám jsou zde přivedeny
prameny Křížový, Karolinin a Rudolfův. Před kolonádou se velké pozornosti těší
zpívající fontána, která má každou lichou hodinu hudební produkci doplněnou ve 21 a 22 hodin scénickým osvětlením. Nejznámějšími dalšími prameny jsou
Ferdinandův, Lesní a Ambrožův. Vyvěrající plyny a ložiska slatiny se používají na léčení onemocnění močových cest a ledvin, dýchacího a pohybového ústrojí a nervových chorob.
Lázeňské pavilony jsou převážně klasicistního a novorenesančního slohu, většina domů lázeňské čtvrti nese prvky secese. V sousedství kolonády stojí
kostel Nanebevzetí Panny Marie, na západě, za Hlavní třídou pak pravoslavný ruský
kostel sv. Vladimíra a anglikánský kostel.
Kromě klasické lázeňské léčby disponují Mariánské Lázně
širokou nabídkou v oblasti wellness. Jsou zde Lázeňské domy a wellness hotely, které mají vlastní balneo provozy s velkou nabídkou wellness pobytů a balíčků, relaxačních a léčebných procedur. Přítomnost odborného dohledu je samozřejmostí, stejně tak odborná konzultace s lékařem. Ať už se necháte hýčkat při některé z tradičních či moderních lázeňských procedur anebo se vydáte vylepšit svůj handicap na
jediné golfové hřiště ve střední Evropě pyšnící se titulem
Royal Golf Club.
Více informací na : http://www.marianskelazne.cz/cs/
Lázeňská kolonáda v Mariánských Lázních
Centrem lázeňského života byly vždy kolonády. Hlavní kolonáda Mariánksých Lázní je novobarokní stavba z let 1888-1889, která se stala dominantou lázeňské promenády.
Největší dominantou
Mariánských Lázní je
hlavní kolonáda (nebo také
kolonáda Maxima Gorkého) s
unikátní litinovou konstrukcí. Ta byla postavena podle projektů vídeňských architektů Miksche a Niedzielského z rozhodnutí opata
kláštera v Teplé. Vznosná litinová konstrukce byla odlita v železárnách Blansko, stavitelem byl Johann Koenig. Unikátní stavba přežila téměř nedotčena světovými válkami a zdobí místo původní uzavřené lázeňské promenády. Hlavně za II. světové války jí hrozilo rozmontování, aby bylo dostatek materiálu na výrobu zbraní.
Kolonáda se může také pyšnit unikátní výzdobou -
dřevěným kazetovým stropem a
bronzovými reliéfyna stěnách. Autorem nástropních
fresek s motivy „Touha člověka létat“ je ak. malíř J. Vyleťal, který dílo dokončil roku roku 1979. Bronzové reliéfy vytvořil Antonín Kuchař. Název kolonády pochází od jednoho z jejích hostů, ruského spisovatele, dramatika, básníka a revolucionáře
Maxima Gorkého. Od roku 2010 se kolonáda stala národní kulturní památkou.
Před hlavní kolonádou najdete také jednu z nejoblíbenějších atrakcí Mariánských Lázní -
Zpívající fontánu. V těsném sousedství Hlavní kolonády se nachází kolonády
Křížového a Karolinina pramene. Další nádhernou stavbou je kolonáda Ferdinandova pramene, která tvoří dominantu parku v dolní části města.