Adventní koncert 10.12.2024 od 18:30 i s českými a světovými koledami v krásném prostředí evangelické kaple - vytápěno se skvělým souborem Musica Festiva za 499 Kč
499 Kč místo 700 Kč
sleva 29%
ZobrazitVYNIKAJÍCÍ PROVEDENÍ NÁDHERNÉ HUDBY
S TELEMANN QUARTETTEM v neobvyklém složení: violoncello, kytara, flétna, hoboj
VYCHUTNÁTE SI KRÁSNÝ INTERIÉR BOHATĚ ZDOBENÉ SYNAGOGY.
.
Jeruzalémská 7, Praha 1 (mezi Jindřišskou a Hlavním nádražím)
.
Jeruzalémská synagoga, též Jubilejní synagoga, je největší a nejmladší synagoga v Praze. Nachází se v Jeruzalémské ulici na Novém Městě a byla postavena v letech 1905 až 1906 v maurském a secesním slohu, jako náhrada za Cikánovu, Velkodvorskou a Novou synagogu, které byly zbořeny během asanace pražského židovského ghetta.
V rámci nedávné rekonstrukce byla objevena a obnovena původní výzdoba, sestávající z bohatě malovaných ornamentů ve stylu vídeňské secese.
Jeruzalémská synagoga je posledním místem na světě, kde se doposud dochovaly v rámci liturgie melodie od slavného vídeňského skladatele Salomona Sulzera, např. Lecha dodi. Jako jeden z posledních klasických předválečných synagogálních kantorů zde mezi lety 1963 - 1994 působil doktor Moše Blum.
Synagoga je příkladem secesní stylizace tzv. maurského slohu.[6] Půdorys stavby tvoří trojlodí bazilikálního typu se dvěma příčnými křídly. Průčelí zdobí mohutný islámský oblouk s rosetovým oknem s Davidovou hvězdou a hebrejským nápisem okolo: זה השער ליי צדיקים יבאו בו, což znamená „Toto je brána Hospodinova, skrze ni vcházejí spravedliví“ (Žalm 118:20).[7] Štít průčelí vrcholí mramorovými deskami Desatera a dvěma věžičkami. Střední arkádu vstupního portiku lemuje biblický verš v hebrejštině: הלוא אב אחד לכלנו הלוא אל אחד בראנו, což je v češtině „Což nemáme my všichni jednoho Otce? Což nás nestvořil jediný Bůh?“ (Malachiáš2:10).[8][3] Tentýž verš se původně nacházel na obou krajních arkádách portika v češtině a v němčině. Za nacistické okupace byl nejprve stržen německý nápis a český byl rozdělen tak, aby pokrýval pravou i levou arkádu. Od r. 1941 byl stržen i český nápis. Ani jeden z překladů nebyl později obnoven.
Dlouhý vnitřní prostor synagogy je rozdělen dvěma řadami sedmi islámských oblouků, nesoucích ženskou galerii. Předprseň galerie je zdobena biblickými citáty v hebrejštině. Nalevo od vstupu v hlavní lodi je umístěna nápisová deska, která sem byla přenesena z Cikánovy synagogy. Přízemí hlavní lodi i galerie jsou osvětleny velkými okny s vitrážemi. Bylo otázkou cti věnovat Spolku finanční dar, proto i některá okna mají nápisy v němčině či češtině, že byla věnována tou či onou rodinou. Vysoký svatostánek (aron ha-kodeš) je ozdoben reliéfem vinného keře a deskami Desatera.
Na západní empoře jsou umístěny rozměrné varhany a interiér doplňují četné tepané lustry.
(wikipedie)
.
vznikl koncem osmdesátých let v Praze. Díky svému netradičnímu nástrojovému obsazení - flétna, hoboj, kytara, violoncello - se velmi rychle začlenil do koncertního života nejprve na domácích podiích a poté i v zahraničí. Flétnista a hobojista střídají zobcové flétny a anglický roh, kytarista mandoru a violoncellista violu da gamba, což umožňuje interpretovat hudbu všech hudebních stylů od renesance až po hudbu současnou, těžiště repertoáru je však v hudbě mistrů baroka a klasicismu. Již v roce 1992 natočil soubor své první CD.
Uměleckým vedoucím je flétnista Vladimír Petr, na hoboj a anglický roh hraje solo-hobojista Symfonického orchestru Českého rozhlasu David Prosek. Na kytaru hraje David Holý, absolvent pražské Akademie múzických umění, posluchač prof. Milana Zelenky, a místo cellisty zastává koncertní mistr České filharmonie Václav Petr.
Hudbu z období renesance, baroka, klasicismu a 20. století, která je prezentována na prvním CD, doplňuje velmi úspěšný program "Slavné přídavky slavných skladatelů". Nemalou měrou se na jeho úspěšnosti podílejí mistrovské aranže, vytvořené právě pro soubor Quartetto Telemann (suity z muzikálů My Fair Lady, West Side Story, Porgy a Bess, suity z filmu Sněhurka a sedm trpaslíků atd.) I tento program byl v roce 1999 nahrán na CD. O úspěších tohoto souboru svědčí i jeho jednotlivé koncerty a turné v zahraničí. Za poslední tři roky se soubor představil posluchačům dvakrát na turné ve Španělsku, hostoval v Maďarsku, Polsku, Rakousku, Německu, Itálii, USA.
Velký úspěch sklidil v americké Iowě, kam byl pozván v souvislosti s oslavami stého výročí úmrtí Antonína Dvořáka. A právě ve Spillville a dalších místech, kde Dvořák žil a působil, členové kvarteta uskutečnili řadu koncertů nejen sami, ale i společně s tamním souborem obdobného složení. Svůj repertoár zde rozšířili mj. o 15 Variací na téma z Amerického kvartetu F dur A.Dvořáka, zkomponovaných k této příležitosti patnácti americkými skladateli.
Domácímu publiku je kvarteto známo z koncertních sálů, hradů a zámků. Pravidelně vystupuje i v netradičních a dnes velmi atraktivních prostorách - např. v jeskyních Moravského krasu (Macocha, Balcarka) a v Koněpruských jeskyních. Quartetto Telemann často zve ke spolupráci zpěvačky - např. sólistku Národního divadla v Praze Hanu Jonášovou, Danu Burešovou, Editu Adlerovou, René Nachtigalovou a další.komorní soubor členů orchestru ND v Praze, který vznikl v r.1988. Během své existence si kvarteto vybudovalo neobyčejně pestrý repertoár, kterým se odlišuje od jiných smyčcových kvartet. Vedle skladeb barokních, klasických a romantických autorů si posluchači přáli slyšet i hudbu salonní, operetní a filmové melodie, muzikály, evergreeny, swing, jazz, pop až po skladby Beatles.
.
pořádá pravidelně koncerty tématické (např. vánoční, adventní), klasické, filmové, jazzové a swingové hudby v unikátních prostorách Prahy, ale i jiných měst (např. České Budějovice, Český Krumlov, Brno , Hradec Králové, Plzeň aj.) již od roku 2001. Od roku 2016 uvádíme také revivaly takových nejprestižnějších kapel jako je ABBA nebo Beatles.
Tato hudba přispívá blahodárně k vašemu odpočinku v hektických dnech a můžete ji třeba považovat za jistý druh relaxační hudby.
Přijďte si odpočinou od běžného shonu!
Voucher je taktéž krásný dárek pro vaše blízké a udělá jim určitě radost.
.
KDE VOUCHER UPLATNÍTE?
Jeruzalémská (Jubilejní) synagoga
Jeruzalémská 7 (mezi Jindřišskou a Hlavním nádražím)
11000 Praha 1
V den konání koncertu: čt 11. 6. 2020 19:00 h.
Koncert potrvá asi 65 minut.
Voucher platí jako vstupenka
respektujte prostor - je třeba mít plně zahalená ramena!
Vstupenky nejsou číslovány, sál je otevřen zhruba 20 minut před koncertem
NA VOUCHERU NENÍ UVEDENA ANI CENA, ANI JMÉNO KUPUJÍCÍHO.
Účinkující: QUARTETTO TELEMANN
Vladimír PETR - flétna
Petr HOUDEK - violoncello
David HOLÝ - kytara
David PROSEK - hoboj
PROGRAM :
W. A. MOZART (1756-1791)
Kouzelná flétna (Suita z opery)
A. VIVALDI (1678-1741)
Concerto č. 15 D-dur
B. MARCELLO (1686-1739)
Sonáta C-dur
J. HAYDN (1732-1809)
Kvartet G-dur
G. Ph. TELEMANN (1681-1767)
Sonata e- moll
(změna programu vyhrazena)
.
"POSKYTOVATEL"
(Dodavatel slevy):
FIDELIO, s.r.o.
IČO 26387379
Mirotická 4
14200 Praha 4
Na koncertě uslyšíte:
Účinkující: QUARTETTO TELEMANN
Vladimír PETR - flétna
Petr HOUDEK - violoncello
David HOLÝ - kytara
David PROSEK - hoboj
PROGRAM :
W. A. MOZART (1756-1791)
Kouzelná flétna (Suita z opery)
A. VIVALDI (1678-1741)
Concerto č. 15 D-dur
B. MARCELLO (1686-1739)
Sonáta C-dur
J. HAYDN (1732-1809)
Kvartet G-dur
G. Ph. TELEMANN (1681-1767)
Sonata e- moll
(změna programu vyhrazena)