HOTEL ZÁMEK MOSTOV***
Mostov u Chebu
nádherné zámecké ubytování poblíž
nejvyhlášenějších lázní Západních Čech a
krásného Chebu!
NA VÝBĚR SPOUSTA TERMÍNŮ 2.1.-30.4.2015
nepřeberné množství historických i přírodních památek
v okolí!
skvělé ubytování s 8 wellness procedurami a bazénem
možnost výběru termínu 2.1.-30.4.2014
A když nebude volno v Zámku (kde budete mít snídani i večeři), 100 m
je budova býv. mlýna s velmi pěknými pokoji.
Zámek Mostov - ubytování
VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKA ZDE:
PROHLÍDKA ZÁMKU
Kdo by si nechtěl alespoň jednou v životě vyzkoušet královské spaní na zámku? Nastal čas přestat snít a proměnit svou touhu ve skutečnost. Hotel Zámek Mostov vám nabízí atmosféru plnou vznešené elegance, prosycenou historií a působivou romantikou. Stranou od ruchu velkoměst a v obklopení udržovaného parku poskytuje zámecký hotel ideální podmínky k relaxaci a doplnění energie.
Hotel Zámek Mostov
Kdo by si nechtěl alespoň jednou v životě vyzkoušet královské spaní na zámku? Nastal čas přestat snít a proměnit svou touhu ve skutečnost. Hotel Zámek Mostov vám nabízí atmosféru plnou vznešené elegance, prosycenou historií a působivou romantikou. Stranou od ruchu velkoměst a v obklopení udržovaného parku poskytuje zámecký hotel ideální podmínky k relaxaci a doplnění energie.
Hotel Mlýn
Nedávno skončila rekonstrukce původního mostovského mlýna, díky níž je teď pro vás připraveno zbrusu nové ubytování s nádechem venkovské romantiky. Nenechte se však zmást hospodářskou tradicí, pokoje v hotelu Mlýn nabízí moderní komfort 21. století.
V zámku najdete 18 stylově vybavených pokojů s možností přistýlky ( 12 podkrovních pokojů, 4 zámecké pokoje, 1 apartmá, 1 bezbariérový pokoj). Místo čísel jsou označeny jmény inspirovanými vnitřní výzdobou - tak např. pokoj „Country“ má na stěnách obrázky známého českého malíře Vojtěcha Sedláčka, „Praha“ naše stověžaté hlavní město, „Karlsbad“ zase historické dokumentární fotky nejslavnějších českých lázní.
Všechny pokoje jsou komfortně vybaveny TV/SAT, telefonem, WC se sprchou a fénem, větší pokoje mají i vanu. Cennosti můžete uschovat v hotelovém trezoru na recepci, auto zaparkovat zdarma přímo u zámku. Pro tělesně postižené je v celém zámku bezbariérový přístup včetně jednoho upraveného pokoje.
Hotel Mlýn - ubytování
Nedávno skončila rekonstrukce původního mostovského mlýna, díky níž je teď pro vás připraveno zbrusu nové ubytování s nádechem venkovské romantiky. Nenechte se však zmást hospodářskou tradicí, pokoje v hotelu Mlýn nabízí moderní komfort 21. století.
24 x dvoulůžkových pokojů, 2 x třílůžkových pokojů , 1 x jednolůžkový pokoj a 4 apartmány jsou vkusně vybaveny stylovým nábytkem, který podtrhuje jedinečnou atmosféru místa. Mezi zařízením nechybí WC, sprcha nebo vana, telefon, TV/SAT a přípojka na internet.
V prostorách rekonstruované budovy mlýna byl také vytvořen komplex balneo provozů s bazénem, vířivkou a saunou. Další wellness služby najdete v zámeckém hotelu.
Restaurace
Restaurace na zámku
Zámek Mostov nabízí romantické posezení s neopakovatelnou atmosférou honosných večírků a dýchánků doby minulé. V Gourmet restaurantu Georg a Olga můžete vychutnávat tradiční pokrmy i neobvyklé speciality přímo u otevřeného ohně, intimní atmosféru poskytuje také Růžový salonek baronky Olgy, Zelený lovecký salonek a zimní zahrada, ideální místo k odpočinku s šálkem kávy či sklenkou přívlastkového vína a výhledem do zámeckého parku. Za pěkného počasí můžete využít také letní terasu před zámkem.
Na jídelním lístku najdete klasickou českou kuchyni, stejně jako zámecké menu a další pochoutky, které vás okouzlí rafinovanou kombinací chutí. Vyzkoušet můžete například pikantní husí játra, jelení medailónky se sušenými švestkami, grilovanou krkovičku na pepři, pečeného pstruha nebo loupežnickou masovou směs. Sladkou tečku na závěr mohou představovat třeba staročeské lívanečky s borůvkami nebo taštičky plněné povidly s medem.
Wellness služby
Jen máloco se vyrovná slastnému pocitu při masážích, zábalech a relaxačních koupelích... jedním slovem wellness. Ostatně ta pravá zámecká atmosféra komfortu se bez řádného rozmazlování v žádném případě neobejde.
Naše wellness studio se saunou a léčebným programem bylo otevřeno ve sklepních prostorách zámku, kde se dochovalo zdivo původní tvrze z 15. století.
HOTEL ZÁMEK MOSTOV***
Mostov 1
350 02 Cheb
Tel: 725 347 891
recepce@mostov.cz
http://www.mostov.cz
UMÍSTĚNÍ HOTELU:
Mostov 1
350 02 Cheb
GPS: 50°6'50.592"N, 12°29'27.66"E
Mostov leží na samotě uprostřed přírody. Autobusová a vlaková zastávka 1 km od hotelu. Vzdálenost od Chebu, 10 min, od Františkových a Mariánských Lázní 20 min, od Karlových Varů (letiště) 40 min. Směr - výjezd z dálnice A93 směr hraniční přechod Pomezí. Po E48 cca 12 km směr K.Vary výjezd EXIT 160 ODRAVA, v obci Odrava vlevo Mostov 1 km.
Dárkový víkendový zámecký balíček v HOTEL ZÁMKU MOSTOV*** obsahuje:
2x Ubytování pro dvě osoby se soc. zařízením na pokoji na Zámku Mostov nebo na depandance Mlýn, při příjezdu pokoj vyzdoben okvětními lístky
2x zámecká buffetová snídaně pro 2
1x večeře formou 3chodového menu pro 2
1x 4chodová večeře při svíčkách pro 2
4x wellness procedura na osobu (2x masáž, 2x zábal) dle vlastního výběru
denně moučník zdarma (14-16 hodin v Růžovém salonku)
volný vstup do wellness centra s bazénem a saunami (9-21 hod.)
zdarma zapůjčení stolních her
zdarma wifi připojení, sleva 25% na další wellness procedury, rekreační poplatky
Rezervace na dobu 2.1.-30.4.2014 (VČETNĚ VÍKENDŮ)
POBYT SI REZERVUJTE BEZPROSTŘEDNĚ PO OBDRŽENÍ VOUCHERU!
příjezd od 14 hodin, odjezd do 10 hodin
Možné příplatky:
Parkovné za příplatek 60 Kč/noc
Děti do 4 let zdarma
Děti 4-12 let 875Kč/pobyt
Lichá osoba 1750Kč/pobyt
Domácí mazlíčci 400Kč/pobyt
"POSKYTOVATEL"
(Dodavatel slevy - provozovatel hotelu):
Westbohemia Hotels, s.r.o.
IČO 28041844
Krušnohorská 1196
36301 Ostrov
Turistické zajímavosti - spousta památek a nádherná příroda kolem - Slavskovský les a Krušné hory
Slavkovský les - tipy:
http://cestovani.idnes.cz/tipy-na-vylet-slavkovsky-les-dje-/tipy-na-vylet.aspx?klic=37075
Krušné hory - tipy:
http://www.krusnohorsky.cz/
Cheb
http://www.hrad-cheb.cz/cz/
Západočeské město, ležící na řece Ohři, se vyznačuje především městským historickým jádrem a řadou dalších historických památek. Město vzniklo v první polovině 13. století při starší osadě pod románským hradem. Prohlédnout si můžete Chebský hrad, stojící na ostrohu nad řekou Ohří. Černá věž, která je součástí hradu, nabízí nádherný výhled na panorama města. Další historické pamětihodnosti najdete převážně v městské památkové rezervaci, jsou to např. barokní radnice, farní kostel sv. Mikuláše z 13. - 15. století, špitální kostel sv. Bartoloměje z doby před r. 1400, který je dnes sídlem galerie, soubor kupeckých domů, tzv. Špalíček a řadu gotických, barokních a renesančních domů. Navštívit můžete také Muzeum Cheb.
Chebský hrad - jedinečná ukázka falce na našem území s unikátní dvojitou kaplí
Hrad typu císařské falce je jednou z nejvýznamnějších románských památek České republiky, k nejlépe dochovaným částem patří hradní kaple sv. Erharda a Uršuly a Černá věž, součást románského opevnění.
Z barokní přestavby na citadelu se dochovaly cihlové hradby s kasematy, kde je instalována stálá
výstava chebského kamnářství. Téměř 50 m vzdálený od paláce a kaple se tyčí mohutný románský
bergfrýd, symbol pevné císařské moci. Tradičně je považován za nejstarší stojící chebskou stavbu. Sám J. W. Goethe ho dokonce považoval za dílo starých Římanů, protože bosované kvádrové zdivo mu připomínalo tzv. Pohanskou věž v Řezně (Heidenturm).
Tento omyl byl vyvrácen, teprve když se v roce 1933 pod patou věže objevil kruhový základ starší kamenné věže raně středověkého předštaufského hradu. Jméno dal věži
černý sopečný tuf, který byl na stavbu přivezen z nedaleké
Komorní hůrky. Tento velmi tvrdý kámen je přesně opracovaný do kvádrů, jejichž vnější stěny tvoří vyboulené hlízy.
V létě 2013 jsou na hradě
zpřístupněny také kasematy - podzemní chodby pocházející z doby budování městského barokního pevnostního systému. Zdejší kasematy jsou unikátem - vybudoval je
císař Ferdinand III. roku 1652. Statut pevnostního města měla v té době v celém Českém království již pouze Praha. V rámci budování pevnosti byl hrad přestavěn do podoby barokní citadely. Součástí stavebních úprav, které s sebou přinesly
stavbu cihlového pláště po obvodu celého hradu a rozšíření hradního příkopu, bylo také vybudování kasemat. Nová prohlídková trasa podzemím je dlouhá asi 500 metrů. Okruh přibližuje návštěvníkům barokní pevnostní stavitelství (s ukázkou původní cihlové klenby a odvodňovacími kanálky), projdete se také sítí chodeb se sálem, ve kterém vznikne
expozice útrpného práva mapující i historii trestu smrti. V západních kasematech můžete zhlédnout expozici chebského
kamnářství.
I Chebský hrad je
opředen pověstí. Mezi lidmi se říkálo, že na hradě straší duchové zavražděných generálů. Jednoho večera seděli v krčmě pod hradem místní a bavili se o strašidlech. Mistr kolář však tvrdil, že na strašidla nevěří a že se vypraví na hrad, aby dokázal, že jsou to všechno jen báchorky. Sotva došel k bráně, když v tom se otevřela a vyjel kočár doprovázen rytíři. Koním šlehaly plameny z nozder. Za kočárem pak uviděl sám sebe jako zajatce. Když se vrátil domů, převyprávěl svůj hrozný zážitek ostatním a zemřel. Pak už nikdo nepochyboval, že na hradě skutečně straší.
.
Motýlí dům - tropický skleník nedaleko Františkových Lázní
Asi 2 km od Františkových Lázní směrem k přírodní rezervaci SOOS si můžete přímo "na dosah" vychutnat krásu exotických motýlů v jejich přirozeném prostředí. Od vajíčka přes housenku, kuklu až po křehkého živého motýla se před vámi odehrává celý cyklus života.
Teplo, vlhko a šumění křídel – to jsou většinou první dojmy návštěvníků skleníku v obci Žirovice u Františkových Lázní. Jedná se o v ČR ojedinělý projekt profesionálního entomologa Stanislava Macka, který ve svém domě vytvořil doslova motýlí ráj. V přízemí domu si můžete prohlédnout i poměrně rozsáhlousbírku našich i exotických preparovaných motýlů, máte-li čas a chuť, pak zajímavosti z motýlího života se dozvíte z průvodních textů. Jestliže vás tento neobvyklý koníček nadchne, máte možnost si přímo na místě sestavit vlastní sbírku motýlů anebo si koupit pouze jediného – ať už pro radost sobě nebo jiným.
V prvním patře domu je vybudován tropický skleník s kvetoucími rostlinami a volně poletujícími exotickými i našimi motýly - chovu motýlů se věnuje Stanislav Macek asi 30 let. V jediném prostoru si návštěvníci mohou prohlédnout motýly, kteří se běžně v přírodě nikdy nesetkají, zastoupena je Afrika, Jižní Amerika, jižní i východní Asie, Austrálie, ve všech jejich vývojových stádiích – vajíčka, housenky, kukly a dospěléí jedince. Součástí motýlí expozice je i největší motýl na světě Attacus atlas s rozpětím křídel až 30 cm. Větší skupiny návštěvníků je lépe ohlásit předem telefonicky nebo e-mailem.
Vydáte-li se z Františkových Lázní pěšky, dovede vás až k Motýlímu domu červená turistická značka, cesta od vlakového nádraží trvá asi půl hodiny. Autem jeďte po hlavní silnici z Chebu do Aše (E49) asi 500m za čerpací stanicí Esso odbočte doprava směrem na Žirovice. Potom 2 km směrem k přírodní rezervaci SOOS. Těšíme se na vaši návštěvu, nezapomeňte si doma fotoaparát nebo kameru.
Františkovy Lázně
http://www.odpocin.si/lazne/7-frantiskovy-lazne/
Nejmenší a nejpůvabnější z lázní západočeského trojúhelníka, mezinárodně známé lázeňské město. Vyvěrá zde 21 minerálních pramenů, užívajících se pro léčbu nejrůznějších onemocnění, jako nemocí srdce a krevního oběhu, onemocnění pohybového ústrojí a gynekologických onemocnění včetně léčby neplodnosti.
Město tvoří zajímavý architektonický celek s typickým šachovnicovým půdorysem. Při výstavbě města byly po jeho obvodu zakládány rozlehlé parky a lesoparky, jejichž rozloha činí cca 200 ha. Lázně nesou jméno rakouského císaře Františka I. a pokud jste toto půvabné lázeňské město plné krás ještě nenavštívili, měli byste to rychle napravit.
Světově proslulé lázeňské město Františkovy Lázně založené v roce 1793 jako Ves císaře Františka je součástí tzv. „Západočeského lázeňského trojúhelníku”, který se rozkládá v nejzápadnější části České republiky. Pomyslné vrcholy „lázeňského trojúhelníku“ tvoří kroměFrantiškových Lázní další světoznámá lázeňská města Karlovy Vary a Mariánské Lázně. Atraktivita této oblasti spočívá jak v četnosti a různorodosti minerálních pramenů a historické tradici lázeňské léčby, tak i v množství historických památek a širokých možnostech aktivního odpočinku.
Františkovy Lázně - lázně jako za starých dobrých časů
Chcete se vrátit v čase do přelomu 18. a 19. století a nechat se hýčkat jako lázeňští hosté v dávných časech? Vyberte si malebné Františkovy Lázně s šachovnicovým půdorysem a řadou empírových a klasicistních budov, umístěné uprostřed krásných parků a lesoparků.
Vyberte si některý z lázeňských domů a vyzkoušejte rozmanité
balneologické procedury, které využívají přírodní zdroje, například koupele v minerální vodě bohaté na oxid uhličitý nebo zábaly v léčivé slatině. Léčivé účinky zdejších pramenů byly známy od 15. století. Vodu z pramenů používali nejen místní obyvatelé, ale byla prodávána i po celém Německu. Je doloženo, že v roce 1700 v Německu prodej františkolázeňské vody převýšil objem vody pocházející ze všech německých lázní. Město bylo založeno v roce 1793 císařem Františkem I. jako první slatinné lázně na světě.
Symbolem lázní je socha malého chlapce s rybou. Původně parková plastika z roku 1924 od františkolázeňského sochaře Adolfa Mayerla byla přenesena po válce před Společenský dům, kde se s ní s oblibou fotografovaly pacientky. Lázeňský fotograf pan Škarda pro zvýšení popularity Františka vymyslel jednu z nejmilejších legend v Čechách – podle ní každá pacientka, která se dotkne palce levé nohy sochy otěhotní. S historií lázní a zdejšími léčebnými metodami se blíže seznámíte v
Městském muzeu, odpočinek a uvolnění naleznete v
Aquaforu, moderním aquaparku s řadou vodních atrakcí.
K pobytům v lázních patří také výlety do okolí. V těsné blízkosti Františkových lázní můžete navštívit například
Motýlí dům, tropický skleník s řadou exotických motýlů, anebo přírodní rezervaci
Soos. Rozlehlým rašeliništěm s jezírky a minerálními prameny vás provede naučná stezka, je tu také přírodní geologický park a muzeum pravěkých zvířat s modely v životní velikosti.
Aquaforum Františkovy Lázně - vítejte ve světě vody a relaxace
http://www.frantiskovylazne.cz/cs/aquaforum
Relaxovat a při tom si pod dohledem trenérů potrápit tělo? Nic není nemožné! Přijeďte do Františkových Lázní a vyzkoušejte aktivní wellness. Kromě procedur na vás čekají trenéři fitness&wellness centra Fitforum se cvičebním programem a aquacentrum Aquaforum s vnitřními i venkovními bazény.
Aquaforum, svět vody a relaxace ve Františkových Lázních, vám nabízí jedinečnou možnost odpočinku a uvolnění. Nechte se unášet neopakovatelným prostředím a načerpejte pohodu těla, mysli i duše. 1500 m² vodní plochy, 4 vnitřní a 3 venkovní bazény s vodními atrakcemi, tobogán a vodní skluzavky.
Vnitřní i venkovní bazény, vnitřní i venkovní whirpool, tobogan, klouzačky, vnitřní i venkovní 25 metrové dráhy, snack bar, restaurace. Fitness centrum vybavené Technogymem, profi trenéři, sál na aerobiky pro 50 osob i wellness centrum se saunou, solariem, masážemi a LPG Endermologií.
Vyhlídka Jelení skok nad Karlovými Vary - Mayerův gloriet
http://www.odpocin.si/lazne/14-karlovy-vary/
Jelení skok je nejstarší vyhlídkovou stavbou v Karlových Varech. Dřevěný altánek na skalním ostrohu nechal postavit v roce 1804 karlovarský rodák, bohatý vídeňský obchodník Mayer, podle něhož se stavba někdy také nazývá Mayerův gloriet.
Jelení skok je skalka s kovovou
sochou kamzíka z roku 1851 od berlínského
sochaře Augusta Kisse. Sochu zde pokoutně nechal nainstalovat baron Lützov, aby
zesměšnil pověst o objevení Vřídla, neboť podle pověsti se tomuto místu říká "Pod jelením skokem". Podle pověsti právě z tohoto místa
skočil jelen, kterého pronásledovala lovecká družina Karla IV.,
dolů do místa, kde tryskala horká voda. Karel IV. usoudil, že tato voda může zahnat mnohé nemoci (sám ji užil při léčbě nemocné nohy). V místě dal založit město, které nazval „Teplé lázně u Lokte“. Dnešní pojmenování města je výrazem úcty ke svému objeviteli.
K vyhlídce Jelení skok vede
nejpohodlnější cesta pomocí lanovky k rozhledně Diana, která vede od
Grandhotelu Pupp. Můžete vystoupit v mezistanici Jelení skok nebo vyjet až nahoru k rozhledně Diana a kousek (asi 500 m) sejít. Půjdete přes sanatorium Myslivna
kolem chaty U Myslivny až k restauraci Jelení skok. Od té sejdete už jen kousek k vyhlídce. Nenechte se zmást stejným jménem tří míst, n
a správném místě jste, až u sochy kamzíka.
Od kamzíka můžete sejít
dolů po schodech a pěšinou se dát doprava zpět ke Grandhotelu Pupp.
Cesta je značena, jsou zde k dispozici také ukazatele a orientační mapy.
VÝLETY V OKOLÍ KARLOVÝCH VAR:
http://www.karlovyvary.cz/cs/vylety-v-okoli-karlovych-varu
.
.
Hrad a zámek Bečov nad Teplou - odhalte tajemství relikviáře sv. Maura
http://www.zamek-becov.cz/
Udělejte si výlet na jeden z nejzachovalejších českých hradů, který se může pyšnit unikátní památkou evropského významu - relikviářem sv. Maura, který se stářím a hodnotou blíží českým korunovačním klenotům.
Uprostřed hlubokého údolí nad řekou Teplá se na vysoké skále tyčí majestátní hrad Bečov. Jeho počátky souvisí s křižovatkou důležitých cest, kdy se při jejich průjezdu vybíralo clo. Největší bohatství majitelé hradu získali během 14. až 16. století, když byla těžba cínu v této oblasti na svém vrcholu.
Hrad Bečov se řadí mezi jeden z nejzachovalejších českých hradů. A to proto, že už v renesanci nevyhovoval náročným reprezentativním požadavkům a nárokům na bydlení a byl využíván pouze jako hospodářská budova. Počátkem 18. století byl na základech dělové bašty vystavěn nový, pozdně barokní zámek. Přiléhala k němu kuchyně a terasové zahrady. Z přízemí nové zámecké budovy na severní straně vedlo dvouramenné schodiště a uprostřed byl bazén. Na terasy, které zdobily bazénky a fontány, byl přístup přímo ze zámeckých pokojů. V dubnu roku 2009 se stal součástí expozice II. prohlídkového okruhu velkoformátový papírový model areálu hradu a zámku Bečov.
Nejvzácnějším klenotem, který je na zámku k vidění, je vzácný relikviář svatého Maura. Jeho vlastníkem byl rod Beaufort-Spontin. Beaufortové však za války spolupracovali s německými okupanty, a když válka končila, zřejmě relikviář ukryli do zásypu hradní kaple s tím, že se brzy vrátí pro něj nebo na Bečov. Vzácný relikviář však zůstal v zemi ležet 40 let. Unikátní památku vypátrali 5. 11. 1985 kriminalisté pomocí detektoru kovů. Relikviář je vypracován do nejmenších podrobností, najdeme zde i tzv. gemy, které pocházejí z 1. až 3. století našeho letopočtu. O sv. Maurovi víme pouze to, že byl kněž, který poté, co pokřtil několik desítek křesťanů, byl spolu s nimi sťat v 1. nebo 3. století našeho letopočtu.
Zámek nabízí několik stálých okruhů:
I. okruh - Relikviář sv. Maura: během prohlídky se dozvíte vše o pohnuté historii této vzácné umělecké památky. Jsou zde navíc prezentovány další druhy relikviářů, jejichž prostřednictvím si může návštěvník udělat představu o různorodých tvarech a rozměrech těchto schránek. V trezorové místnosti se již návštěvník nerušeně věnuje prohlídce relikviáře sv. Maura, druhé nejcennější zlatnické památce na území ČR.
II. okruh - Zámecké interiéry: expozici tvoří původní mobiliář, z 19. století, který patřil do majetku posledních šlechtických majitelů bečovského panství, vévodskému rodu Beaufort-Spontin. V průběhu prohlídky projdete jednotlivými salony - grafickým, červeným, gobelínovým a španělským. Mezi nejkrásnější prostory zámku se řadí Beaufortská knihovna a kaple sv. Petra, kde se také konají svatební obřady a další kulturní akce.
III. okruh spojuje předchozí dva okruhy. Tuto prohlídku je možné shlédnout v řádné otevírací době, nejpozději hodinu před jejím koncem.
Prohlídka pro nevidomé: nevidomý absolvuje běžnou prohlídku, kde načerpá základní informace o výrobě relikviáře, jeho osudech a restaurování. K dispozici je haptický model relikviáře zhotovený v měřítku 1:1 s odlitky 14 sošek a 12 reliéfů.
Relikviář pro každého - dětský program vhodný pro děti I.st. ZŠ: Prohlídka kopíruje běžnou návštěvnickou trasu I. okruhu. První místnost je věnována obsahu relikviáře. V úvodu jsou vysvětleny pojmy relikviář a relikvie, význam těchto předmětů. Během prohlídky jsou děti prostřednictvím zjednodušeného modelu relikviáře 1:1 seznámeny se základními pojmy dané problematiky, jako např. relikviář, relikvie, světec apod. Díky kreslenému komiksu se ve zjednodušené formě dozvídají, jakým způsobem se relikviář dostal do Bečova nad Teplou, proč byl ukryt a jak byl nalezen.
Mariánské Lázně
http://www.odpocin.si/lazne/18-marianske-lazne/
jsou druhým největším lázeňským městem západočeského lázeňského trojúhelníku.
Výstavní lázeňské domy, více než stovka minerálních pramenů, několik kolonád v čele s litinovou novobarokní kolonádou z konce 19. století, divadlo, Městské muzeum, památníky a pomníky, rozhledna Hamelika, zpívající fontána a solná jeskyně – to všechno jsou Mariánské Lázně.
Město proslulé svými
parky a zahradami si v minulosti kromě velkých umělců zamilovali i
představitelé světové šlechty. Patřil mezi ně i jeden z nejmocnějších mužů někdejšího světa, britský panovník Eduard VII. Mariánské Lázně si stále zachovaly
kouzlo starých časů a
péči na nejvyšší úrovni si zde můžete dopřát dodnes. Mariánské Lázně jsou druhými největšími českými lázněmi. Byly založeny počátkem 19. století v údolí, kde vyvěrá mnoho výborných léčivých pramenů - přímo v areálu jich vyvěrá 40 a v nejbližším okolí
téměř 100.
Území současných lázní patřilo premonstrátskému
klášteru v Teplé, jehož opat K.K. Reitenberg prosadil z popudu klášterního lékaře J.J.Nehra počátkem 19. století výstavbu prvních lázní. Na základě velkolepého projektu architekta V.Skalníka byly provedeny terénní úpravy a založeny parky, které jsou dnes vedle množství pramenů nejcharakterističtějším znakem města. V roce 1866 byly Mariánské Lázně povýšeny na město a počátkem 20. století již patřily mezi nejvýznamnější evropská střediska. Toto světově proslulé lázeňské středisko je vstupní branou do
chráněné krajinné oblasti Slavkovský les.
Hlavní lázeňskou promenádou a významnou stavební památkou je pseudobarokní litinová kolonáda z roku 1889. K pitným kúrám jsou zde přivedeny
prameny Křížový, Karolinin a Rudolfův. Před kolonádou se velké pozornosti těší
zpívající fontána, která má každou lichou hodinu hudební produkci doplněnou ve 21 a 22 hodin scénickým osvětlením. Nejznámějšími dalšími prameny jsou
Ferdinandův, Lesní a Ambrožův. Vyvěrající plyny a ložiska slatiny se používají na léčení onemocnění močových cest a ledvin, dýchacího a pohybového ústrojí a nervových chorob.
Lázeňské pavilony jsou převážně klasicistního a novorenesančního slohu, většina domů lázeňské čtvrti nese prvky secese. V sousedství kolonády stojí
kostel Nanebevzetí Panny Marie, na západě, za Hlavní třídou pak pravoslavný ruský
kostel sv. Vladimíra a anglikánský kostel.
Kromě klasické lázeňské léčby disponují Mariánské Lázně
širokou nabídkou v oblasti wellness. Jsou zde Lázeňské domy a wellness hotely, které mají vlastní balneo provozy s velkou nabídkou wellness pobytů a balíčků, relaxačních a léčebných procedur. Přítomnost odborného dohledu je samozřejmostí, stejně tak odborná konzultace s lékařem. Ať už se necháte hýčkat při některé z tradičních či moderních lázeňských procedur anebo se vydáte vylepšit svůj handicap na
jediné golfové hřiště ve střední Evropě pyšnící se titulem
Royal Golf Club.
Více informací na : http://www.marianskelazne.cz/cs/
Lázeňská kolonáda v Mariánských Lázních
Centrem lázeňského života byly vždy kolonády. Hlavní kolonáda Mariánksých Lázní je novobarokní stavba z let 1888-1889, která se stala dominantou lázeňské promenády.
Největší dominantou
Mariánských Lázní je
hlavní kolonáda (nebo také
kolonáda Maxima Gorkého) s
unikátní litinovou konstrukcí. Ta byla postavena podle projektů vídeňských architektů Miksche a Niedzielského z rozhodnutí opata
kláštera v Teplé. Vznosná litinová konstrukce byla odlita v železárnách Blansko, stavitelem byl Johann Koenig. Unikátní stavba přežila téměř nedotčena světovými válkami a zdobí místo původní uzavřené lázeňské promenády. Hlavně za II. světové války jí hrozilo rozmontování, aby bylo dostatek materiálu na výrobu zbraní.
Kolonáda se může také pyšnit unikátní výzdobou -
dřevěným kazetovým stropem a
bronzovými reliéfyna stěnách. Autorem nástropních
fresek s motivy „Touha člověka létat“ je ak. malíř J. Vyleťal, který dílo dokončil roku roku 1979. Bronzové reliéfy vytvořil Antonín Kuchař. Název kolonády pochází od jednoho z jejích hostů, ruského spisovatele, dramatika, básníka a revolucionáře
Maxima Gorkého. Od roku 2010 se kolonáda stala národní kulturní památkou.
Před hlavní kolonádou najdete také jednu z nejoblíbenějších atrakcí Mariánských Lázní -
Zpívající fontánu. V těsném sousedství Hlavní kolonády se nachází kolonády
Křížového a Karolinina pramene. Další nádhernou stavbou je kolonáda Ferdinandova pramene, která tvoří dominantu parku v dolní části města.
Komorní Hůrka
Nejmladší sopka na našem území - Komorní hůrka u Františkových Lázní, byla aktivní ještě před 500tisíci lety, tedy na počátku čtvrtohor. Pozůstatkem vulkanismu jsou četné prameny minerálních vod a výrony oxidu uhličitého. Západočeská oblast je díky tomu známá nejen svými četnými lázněmi, ale i dalšími neobvyklými přírodními úkazy, např. jedinečnou přírodní rezervací SOOS v chebské pánvi s tzv. bahenními sopkami. Výzkum sopky je spojený s J.W.Goethem, který se zde v letech 1822-23 zúčastnil bádání. Proto se nachází na čedičové skále bronzový reliéf s podobiznou Goetha od chebského sochaře.
SOOS
SOOS je přírodní rezervace ležící 6 km severovýchodně od Františkových Lázní. Jedná se o rozlehlé rašeliniště a slatiniště, kde vyvěrá velké množství minerálních pramenů a čistý oxid uhličitý v tzv. mofetách - bahenních sopkách. Naučná stezka vede po dně vyschlého jezera, které mělo slanou (minerální) vodu. Je to "měsíční" krajina rozbrázděná erozí a pokrytá žlutou a bílou vrstvou vysrážených minerálních solí. V rezervaci žije řada chráněných živočichů a roste zde množství mokřadních a slanomilných rostlin.
Zámek Kynžvart
http://www.ceske-pamatky.com/klastery/280-klaster-tepla/
Zámek Kynžvart je ojedinělou ukázkou venkovské reprezentativní rezidence ve stylu vídeňského klasicismu a empíru, citlivě vsazené do rozsáhlého přírodně krajinářského parku. Pro kancléře Klementa Václava Lothara knížete von Metternicha byl starší barokní objekt z konce 17. století přestavěn v letech 1820 -1833 (vídeňský architekt Pietro Nobile). Kníže Metternich (1773-1859) byl rakouský státní kancléř a přední postava evropské politické scény první poloviny 19. století. Za jeho života bylo na Kynžvart soustředěno velké množství uměleckých předmětů, sbírky mincí, medailí, porcelánu a zbraní a proslulá kancléřova knihovna s unikátními rukopisy a prvotisky.
Zámek Mostov - Okolí zámku
V blízkém i maličko vzdálenějším okolí zámku Mostov najdete spoustu historických objektů, významných měst i přírodních zajímavostí, které z celého regionu dělají doslova turistický ráj. Pro názornou ukázku vám nabízíme tipy alespoň na některé z nich, více informací o uvedených místech i dalších možnostech vám velmi rádi sdělíme na hotelové recepci.
Teplá
http://www.ceske-pamatky.com/klastery/280-klaster-tepla/
Nenápadné městečko proslavil především nedaleký premonstrátský klášter založený šlechticem Hroznatou ve 12. století. Největší obdiv návštěvníků patří nádhernému kostelu Zvěstování Panny Marie a unikátní knihovně s více než 80 000 svazků.
HRADY A ZÁMKY
Bečov nad Teplou
http://www.ceske-pamatky.com/zamky/235-hrad-a-zamek-becov-nad-teplou/Vaší pozornosti by neměl uniknout ani původně gotický hrad (renesančně přestavěný) s barokním zámkem Bečov nad Teplou. Před několika lety byla prohlídka zámku doplněna o relikviář svatého Maura, jedno z vůbec nejcennějších děl svého druhu v Evropě.
Zámek KynžvartEmpírový zámek a Národní kulturní památka těsně spjatá se jménem kancléře Metternicha. Návštěvníky láká především kancléřova výjimečná knihovna a ojedinělé muzeum kuriozit.
Lo