Hotel Sádek***
Kojetice na Moravě - u Třebíče, perle UNESCO
Zatím volné letní termíny, využijte toho!
Užijte se pěkné LÉTO v překrásném prostředí na hranici Jižních Čech a Jižní Moravy ve vinařském hotelu! Obdivujte místní krajinu plnou vinohradů, ale nejen to:
v okolí spousta památek - Třebíč, město zapsané v UNESCO, zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou, a je to skvělá základna pro cykloturistiku.
Hotel Sádek ***
Hotel je součástí Vinařského a kulturního centra Sádek, které se nachází na jižní Moravě v podhůří Českomoravské vysočiny mezi Znojmem a Telčí , na okrese Třebíč. Je umístěn v nádherném prostředí uprostřed vinic pod hradem Sádek.
K Vinařskému a kulturnímu centru Sádek patří amfiteátr, vinné sklepy, hotel, 2x terasa pro cca 150 osob, přírodní park a parkoviště.
Ubytování:
Ve standartně vybavených, dřevem obložených dvou, tří a vícelůžkových pokojích s televizorem, telefonem a sociálním zařízením. Ubytování se snídaní, polopenzí i plnou penzí. Kapacita hotelu (12 pokojů + 1 pokoj služební),s přistýlkami až 60 lůžek.
Vybavení:
K hotelu patří restaurace se 50 místy, nekuřácká restaurace se 70 místy a terasa s posezením pro 90 hostů. Odtud je překrásný výhled na místní vinohrady a okolní krajinu Vysočiny. Dále je zde venkovní vydlážděná terasa s udírnou a možností rožnění selat,kuřat a krůt. Toto venkovní sezení je určeno pro cca 130 návštěvníků.
Součástí hotelu je vinařský sklep s unikátní eggerskou klenbou, který se skládá ze tří lodí. V první je stylová vinárna pro 80 hostů, ve druhé vinotéka s boxy, které se pronajímají k archivaci lahvových vín. Třetí loď slouží jako produkční sklep ke zpracování vína z místního vinohradu.
Místní vinohrad tvoří 5 hektarů vinic s 20 000 hlavami révy vinné. Pěstují se zde hlavně rané odrůdy např. Müller Thurgau, Muškát moravský, Irsay Oliver, Chardonnay aj.
Zdejší vinotéka nabízí rovněž prodej archivních vín domácí i zahraniční produkce, a také prodej sudových vín.
V celém komplexu lze pořádat rodinné i podnikové oslavy, svatby, večírky,školení, rauty apod.Novinkou je pořádání domácích zabíjaček pro firmy(listopad - březen).
Služby hotelu jsou doplněny o úschovnu kol a možnost úschovy cenných věcí v hotelovém trezoru. Součástí hotelu jsou 2 parkoviště .
Stravování:
Teplá i studená kuchyně, krajové speciality, možnost uspořádání rautů pro firmy, svatby, rodinné oslavy, atd., snídaně formou švédských stolů.
Oficiální kategorie ***.
Sport, kultura:
V přírodním amfiteátru (pro 700 sedících návštěvníků) jsou pořádány kulturní a společenské akce, včetně tradičního cimbálového festivalu acountry festivalu.
V nedaleké Třebíči (cca 10 km) lze navštívit kina, diskotéky, koupaliště s tobogánem, z kulturních památek Baziliku sv.Prokopa, Valdštejnský zámek, židovské město a židovský hřbitov.
Další kulturní a historické památky se nacházejí v Náměšti nad Oslavou ? zámek (20 km), Jaroměřicích nad Rokytnou ? zámek (12 km), Jemnici ? historické město, Městské muzeum (25 km), Kralicích nad Oslavou ? Památník Kralické tiskárny (30 km), v Moravských Budějovicích ? Muzeum řemesel a koupaliště s tobogánem (20 km), v Telči ? zámek (35 km).
V blízkosti hotelu (cca 500 metrů) tenisové kurty, koupaliště s brouzdalištěm pro děti, volejbalové a basketbalové hřiště, kuželky.
V okolí Vinařského a kulturního centra Sádek je ideální krajina pro pěší turistiku, vedou zde cyklistické trasy, v zimě vhodný terén pro běžecké lyžování, lyžařský vlek Jalovec (10 km). Možnost projížďky na koních, houbaření.
Kontakt:
Hotel Sádek
Kojetice na Moravě 169, 675 23
E-mail: chorynsky@seznam.cz
Tel. +420 731 169 100
http://www.vinohrady-sadek.cz/hotel-sadek.html
Link na mapu:
POLOHA NA MAPĚ
Letní balíček v hotelu Sádek*** obsahuje:
2x ubytování pro 2 v dvoulůžkovém pokoji s příslušenstvím
2x snídani formou bufetu pro 2
2x večeři pro 2 osoby (místní i krajové speciality)
1x relaxační masáž pro dvě osoby
1x láhev vína
veškeré rekreační a ubytovací poplatky
Wifi bezdrátové připojení k internetu zdarma
Parkování u hotelu zdarma
Možnost úschovy kol
Možno rezervace: 1.6.-7.9.2014
VOUCHERY JE SAMOZŘEJMĚ MOŽNÉ SPOJOVAT
a udělat si libovolně dlouhý pobyt
Jak objednat - nejprve objednejte (tlačítko koupit), poté prosím uhraďte
částku na náš účet - během 2-3 pracovních dní získáte
unikátní voucher, který použijete při rezervaci
"POSKYTOVATEL"
(Dodavatel slevy - provozovatel hotelu):
Vinařské a kulturní centrum Sádek
IVA SÝKOROVÁ
IČO 72422637
Třebíč, Nové Dvory, Novodvorská 1065/1
Turistické zajímavosti
Třebíč je krásné město s vyikající polohou uprostřed přírody Českomoravské vrchoviny, ale můžete navšívit i ostatní světoznámá města, jako jsou:
- Slavonice renesanční skvost: http://www.i.slavonice-mesto.cz/
- Jihlava se známým podzemím a ZOO - http://tic.jihlava.cz/ , http://www.region-vysocina.cz/
- Telč http://www.mesto-telc.cz/
- zámek Náměšť nad Oslavou - http://www.zamek-namest.cz/
Třebíč je však krásné město zapsané v UNESCO - zejména 2 pamětihodnosti rozhodně stojí za vaši návštěvu:
- románsko-gotická Bazilika sv. Prokopa a zcela unikátně dochované a zrestaurované židovské město a hřbitov
Doporučuji virtuální prohlídky:
http://dreamboat.cz/virtualni-prohlidka/prohlidka001/
Bazilika sv. Prokopa
http://www.mkstrebic.cz/pamatky/
Románsko-gotická Bazilika sv. Prokopa patří ke klenotům evropského stavitelství. V roce 2003 byla zapsána na seznam světového kulturního a přírodního dědictví.
První stavbou, která vznikla v souvislosti s budováním třebíčského kláštera založeného v roce 1101, byl kostelík sv. Benedikta vysvěcený již roku 1104 pražským biskupem Heřmanem za vlády prvního třebíčského opata Kuny. Bazilika byla vybudována v letech 1240 - 1260 v přechodném románsko-gotickém slohu a při jejím budování se uplatnila pozdně románsky orientovaná stavební huť, která k nám přišla z jihozápadní Francie přes Burgundsko a Horní Rýn. Stejně jako samotný klášter, trpěla bazilika v dobách obléhání Třebíče uherskými vojsky r. 1468. Později byla několikrát opravována a upravována a od 1. pol. 16. stol. byla užívána z větší části k účelům světským. Teprve r. 1704 dal Jan Karel z Valdštejna upravit nejméně poškozenou část baziliky, presbytář, na zámeckou kapli, zasvěcenou svatému Prokopovi. Vlastní renovace baziliky byla provedena až v letech 1725 - 1733 za Jana Josefa z Valdštejna. Tuto renovaci provedl architekt František Maxmilián Kaňka, který zchátralou klenbu nahradil barokní síťovou štukovou klenbou. V této době byly vystavěny obě věže ve stylu barokní gotiky. Konečná restaurace baziliky proběhla v letech 1924 - 1935 podle plánů architekta Kamila Hilberta a v r. 1956 byla dokončena stavba zničené jižní kaple s apsidou. Jednou z nejcennějších částí baziliky je vstupní portál, který pochází z počátku 13. století, a byl znovu objeven až v roce 1862. Námětem pro výzdobu portálu byl Chvalozpěv tvorstva na svého Stvořitele z knihy Daniel ze Starého zákona. Zvláštní pozornost si zaslouží dochované nástěnné malby v opatské kapli. Fresky pochází z poloviny 13. století a jsou druhé nejstarší na Moravě, po freskách v rotundě sv. Kateřiny ve Znojmě. Nejzachovalejší a nejstarší částí celého chrámu je románská krypta. Na konci 16. století byla krypta využívána jako pivovarský sklep. Za zmínku jistě také stojí románská rozeta s původní desetidílnou kamennou kružbou. Návštěva Baziliky sv. Prokopa se pro vás jistě stane nezapomenutelným zážitkem.
Židovské město a židovský hřbitov:
http://www.trebic.cz/unesco/
Křivolaké uličky s dlažbou z říčních valounů, domky postavené v několika stavebních slozích a prorostlé mezi sebou, miniaturní dvory, nízké vchody, průchody, náměstíčko jako dlaň - židovská čtvrť je jako zmenšený svět. Je jedinou kompletně dochovanou židovskou čtvrtí v Evropě a jedinou židovskou památkou Unesco mimo území Izraele. V tomto miniaturním prostoru žilo v době nejhustšího osídlení více než 1200 obyvatel, kteří tvořili téměř šedesát procent třebíčského obyvatelstva. Měli svou radnici, chudobinec, špitál, školu, dvě synagogy a všude bylo spoustu obchůdků a dílen. Život tu ale pulsuje i dnes. Při cestě se můžete zastavit v několika kavárnách, vinárnách, hospůdkách a restauracích s živou hudbou, meditovat v čajovně a galerii
NOVĚ OTEVŘENÉ MUZEUM VYSOČINY V TŘEBÍČI:
http://www.mesto-trebic.cz/muzeum-vysociny.php
A nedaleko je třeba Telč:
Náměstí Zachariáše z Hradce v Telči - renesanční perla na seznamu UNESCO
http://www.telc.eu/
http://www.zamek-telc.eu/
Telč, město s neopakovatelnou pohádkovou atmosférou, je na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO zapsáno od roku 1992. Při procházce historickým centrem se snadno dokážete přenést o pár staletí zpět, kdy úzkými uličkami jezdily místo aut kočáry.
Překrásné
náměstí Zachariáše z Hradce lemuje jedinečný soubor gotických a renesančních měšťanských domů s podloubími a
renesančními, barokními a klasicistními zdobenými štíty. Původní „dřevěná“ Telč byla náchylná k požárům, největší z nich se odehrál v roce 1530, kdy popelem lehla celá jedna strana náměstí i s radnicí. Po požáru se opravy domů odehrávaly individuálně, avšak všichni směřovali k podobným jednopatrovým domům se zdobeným průčelím. Jakýmsi jednotícím prvkem bylo
podloubí, dnes
někde renesanční, jinde pozdější barokní. Obydlí měšťanů v Telči byla vesměs skromná. Na odiv byla vystavena jen průčelí, která vznikala v renesančním duchu pod rukama českých mistrů. Pod domy byly
vyhloubeny sklepy, které byly následně
pospojovány chodbami, jež se klikatí pod celým náměstím.
Radnice je jedním z mála domů na náměstí, které byly vyprojektovány italským architektem, pravděpodobně některým z mistrů ve službách Zachariáše z Hradce. Průčelí radnice je zosobněním
čisté renesance a dokonalých linií. Na náměstí se kromě již zmiňovaných měšťanských domů nachází i
dvě překrásné kašny. Jedna nese
motiv Siléna s malým Bakchem, druhá, renesanční, zobrazuje svatou Markétu. Renesanční kašna byla v 18. století přebudována, poněvadž
Markétiny tvary prý nelahodily lidskému oku. Mariánský sloup, dílo D. Lipartauprostřed náměstí z roku 1720 dokládá, že po dobách úpadku následujících třicetiletou válku, se město vzpamatovalo natolik, že mělo finance na další stavební práce.
Na západním konci náměstí se nachází
zámek,
klenot renesanční architektury. Prohlídka vás zavede do reprezentačních interiérů a sálů s dochovanými sklípkovými klenbami, kazetovými stropy a původní dekorativní výzdobou. K zámku patří také kaple Všech svatých s bohatou a náročnou výzdobou, poslední místo odpočinku Zachariáše z Hradce a jeho manželky Kateřiny z Valdštejna. Mezi další místa, která jistě musíte vidět, patří areál bývalé jezuitské koleje s
kostelem Jména Ježíšova nebo
farní kostel sv. Jakuba, jehož základní kameny byly položeny ve 14. století. Milovníci pohledů z výšky ocení možnost výstupu na věž
kostela sv. Ducha, která nabízí nezapomenutelný výhled na historické centrum města.
Zbytky pozdně gotických hradeb s Velkou a Malou bránou se nacházejí na jihovýchodním okraji města. Na jihovýchodní, a patrně i na severovýchodní a jihozápadní straně byly městské hradby zdvojeny parkánovou zdí, v severozápadní části chránilo město opevnění středověkého hradu. Kamennou hradební zeď s ochozem, která byla původně vysoká asi 9 metrů, doplňovaly obdélníkové střílny.
Zámek Jaroměřice nad Rokytnou - barokní skvost Vysočiny
http://www.zamek-jaromerice.cz/
Barokní zámek v Jaroměřicích se řadí k nejmohutnějším stavbám první poloviny 18. století u nás i v Evropě. Reprezentační prostory zámku si zčásti zachovaly svou původní podobu, zčásti jsou volně instalovány v duchu šlechtického životního stylu 18. a 19. století.
Ve své nejslavnější době byly Jaroměřice nad Rokytnou centrem kulturního života, který zde organizovalJan Adam Questenberk. Jaroměřice tehdy měly velkou knihovnu, galerii, divadlo a vlastní kapelu. Kapelníkem zámecké kapely byl také známý český hudební skladatel František Václav Míča, který je autorem vůbec první české opery O založení města Jaroměřic. U zámku vznikla francouzská zahrada, která za řekou Rokytnou přechází v anglický park. Ten je volně přístupný veřejnosti. Využívá se ke konání různých kulturních akcí, z nichž nejvýznamnější je Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského. Také v zámecké expozici najdete, mimo jiné dobové hudební nástroje a další předměty související s bohatým hudebním životem.
Prohlídkové okruhy vás vezmou do samého nitra zámku, jehož jednotlivé místnosti jsou zařízeny podle jejich bývalých funkcí a navráceny účelům, ke kterým dříve sloužily. Navštívíte tak Sál předků, pracovnu hraběnky a hraběte, taneční sál, čínský kabinet, ložnici hraběte a v přízemí sala terrenu s přilehlými římskými lázněmi, zámeckou obrazárnu nebo hostinské pokoje šlechtického sídla. V blízkosti Jaroměřic nad Rokytnou lze také vidět interiér farního kostela sv. Markéty, postavený spolu se zámkem v duchu vrcholného baroka. V prostorách klenutých renesančních sklepů objevíte zámeckou vinotéku. V romantické zahradě nebo pod klenbami zámeckého sklepa tak můžete ochutnat z široké nabídky kvalitních moravských vín. Vinotéka také pořádá pravidelné ochutnávky vín, které se staly tradiční společenskou akcí.
Z historie hradu: původně středověkou tvrz stojící na skále chránily z jižní strany bažiny říčky Rokytné. Renesanční podobu získal zámek koncem 15. století, kdy vznikl také základ zahrady, která tenkrát dosahovala jen k říčce. O dnešní barokní vzhled zámku se zasloužil poslední z rodu Questenberků, Jan Adam. Z ideální podoby se podařilo realizovat jen část. I tak je ale zámek pro svou rozlehlost i výzdobu jednou z nejcennějších kulturních památek. Součástí projektu barokní přestavby zámku bylo i založení zámecké zahrady na pravém břehu Rokytné. Francouzsko-anglický park měří asi 9ha, z toho asi 8 ha právě na pravém břehu. Voda z říčky Rokytné byla použita tak, aby mohla v parku cíleně vzniknout dvě slepá říční ramena vytvářející z části zahrady umělý ostrov. Při úpravě zámku došlo také k odrubání skal, takže už nejsou patrné. Vedle zámeckých budov se rozkládá část zahrady ve francouzském stylu a na druhé straně říčky Rokytné pak pokračuje rozsáhlá část parku anglického.
Hrad Bítov - hrad plný překvapení a zábavy
http://www.hradbitov.cz/
Jedním z nejstarších a nejromantičtějších hradů na českém území je hrad Bítov. První písemné zmínky o hradu pochází z počátku 11. století. Hrad leží v malebném kaňonu tzv. Moravského Švýcarska u Vranovské přehrady, zbudované v r. 1935.
Původně dřevěný hrad (zbudovaný na místě někdejšího sídlištního hradiska) byl nahrazen hradem kamenným. Z počátku 13. století se dochovala západní břitová věž. Bítov, který býval centrem jednoho z šesti moravských krajů, se po vymření Přemyslovců dostal na víc než dvě stě let do rukou rodu Lichtemburků. Za nich vzniklo jádro dnešní hradní kaple Nanebevzetí Panny Marie (1334) a v základě i dnešní hradní palác, obě vstupní věže, štítová zeď i jižní křídlo. Na přelomu renesance a baroka dostal hrad Bítov dnešní horizontální vzhled s jedinou vertikálou štíhlé strážní věže. Mezi lety 1811 - 1863 byl již pustnoucí hrad za hrabat Františka a jeho syna Jindřicha z Daunů konečně upraven do dnešní, převažující novogotické podoby.
Jednotlivé okruhy zahrnují palácové interiéry, zbrojnici, hradní vězení, hladomornu, mučírnu, hradní kapli. Palácové interiéry, které jsou hlavním okruhem, upoutají rozsáhlou novogotickou iluzivní výmalbou jednotlivých sálů a salonků v prvním patře. Místnosti jsou vybaveny stylovým, historickým nábytkem, odrážejícím jednotlivá období slohů. Stěny jsou doplněny sbírkou obrazů tzv. druhé vlny německých a rakouských romantiků Schnorra z Carolsfeldu, Karla Russe, Fendiho, Wilhelma von Camphausena. V přízemí sally terreny uvidíte atypickou kolekci osvětlovadel, vyrobených z kolorovaného plechu.
Ve druhém patře se nachází rozsáhlá zoologická sbírka tuzemských i cizokrajných zvířat, založená bratry Vladimírem a Otakarem z Daunu, kteří procestovali velkou část světa.Poslední soukromí majitel hradu (do roku 1945) velkoprůmyslník baron Jiří Haas z Hasenfelsu byl také velkým milovníkem zvířat a kromě toho, že na hradě založil soukromou zoologickou zahradu (jednu z největších v té době na kontinentě), rozšířil také sbírku obou bratrů, zejména o největší sbírku vycpaných psů na světě, čítající 50 psů nejrůznějších ras.
Od letní sezóny 2008 je pro veřejnost otevřena vůbec poprvé hradní panská kuchyně, provozovaná od 18. století v severním křídle hradu.
VRANOV NAD DYJÍ
Zámku předcházela románská stavba z 11. století, kterou pozdější stavebníci změnili na hrad, využívající přirozených výhod výšinného terénu s meandrující řekou.
Přestavbu pevnosti na barokní rezidenci zahájil hrabě Michal Jan II. z Althannu. Podle plánů architekta J.B. Fischera z Erlachu vznikl v letech 1687-1695 monumentální sál předků. Freskami jej vyzdobil J.M.Rottmayr.
Brzy poté byla vystavěna zámecká kaple Nejsvětější Trojice s podzemní althannskou hrobkou. Na výstavbě hlavní trojkřídlé zámecké budovy se od roku 1723 podílel A. E. Martinelli, zadavatelkou byla Marie A. Pignatelli, favoritka císaře Karla VI. Štuková a tapetová dekorace doplněná nástěnnými malbami, která zdobí interiéry prvního patra zámku, osciluje mezi pozdně barokním a klasicistním výtvarným názorem. Interiéry zámku dokumentují kulturu šlechtického bydlení konce 18. a celého 19. století. Sály doplňují ukázky z produkce místní keramické manufaktury.
Mohelenská hadcová step
http://mohelno-obec.cz/turisticke-zajimavosti-v-okoli/ds-1047/p1=1098
Národní přírodní rezervace Mohelenská hadcová step je chráněné území o rozloze 57 hektarů v sousedství obce Mohelno v okrese Třebíč, nedaleko jaderné elektrárny Dukovany.
Mohelenská hadcová step patří k nejznámějším stepím na území České republiky. Je unikátní svou flórou a faunou, které jsou kromě geografické polohy a klimatických poměrů ovlivněny i substrátem, kterým je silně bazický hadec. Bylo zde popsáno kolem 60 nových druhů rostlin a živočichů. Oblastí procházejí dvě naučné stezky. Mimo ně je vstup zakázán.
Hadec, který tvoří podloží této lokality, je horninou, která vznikla z vyvřelých hornin a obsahuje vysoký podíl oxidů hořčíku, někdy se hovoří dokonce o jeho toxicitě. Značně se také přehřívá, čímž na něm vzniká zvláštní extrémně teplé a suché mikroklima. V létě bývá teplota hadcových skal běžně o 20 stupňů vyšší, než je teplota okolí. Klimaticky nejextrémnější části této lokality jsou skalnaté stepní svahy nad řekou Jihlavou.
Naučná stezka Mohelenská hadcová step: naučná stezka vede celou lokalitou po nejzajímavějších místech. Lidé na tomto zvláštním území žili od starší doby kamenné, což dokládají nálezy pazourkových nástrojů. Přímo na začátku naučné stezky je mohyla z doby železné a boží muka.
Stezka začíná i končí na parkovišti jihozápadně od obce Mohelno, kde je možné zakoupit tištěného průvodce. Na začátku naučné stezky stojí mohyla z doby železné připomínající dřívější osídlení. Vybrat si zde můžete ze dvou procházkových okruhů -
jarní okruh měří 3,3 km a trvá maximálně 2,5 hod.
Podzimní okruh měří 3 km a vyjde zhruba na 2 hodiny. Obě trasy jsou středně náročné a dochází na nich k velkému převýšení. Z vrcholku hadcové stepi jsou vidět reaktory
jaderné elektrárny Dukovany.
Možné další cíle:
Vladislav leží na rozhraní Východních Čech a Jižní Moravy, východním směrem od města Třebíč. Městečko se rozkládá ve východní části Českomoravské vysočiny a na levém břehu řeky Jihlavy. Jižním směrem od městečka je vybudovaná vodní nádrž Dalešice. Vodní nádrž je využívaná k rekreačním účelům na jejích březích jsou postaveny rekreační objekty a byl tu také vybudován kemp. Nedaleko od města se rozprostírají lesy. Východním a severním směrem od města je vybudovaná soustava...
Gotická věžovitá tvrz se nachází ve vsi Nárameč na Třebíčsku v kraji Vysočina. Tvrz tvoří mohutná dvoupatrová stavba ? obytná věž-donjon, vybudovaná z lomového kamene na téměř čtvercovém půdorysu. Je vysoká 19 metrů, má masivní, až 2 metry silné zdi, střílnovitá okna s ostěním z kvádrů a krakorce, které nesly arkýř. Malý klenutý sklep je zčásti vytesaný do skály. Historie Zdejší tvrz se poprvé uvádí v roce 1373. Sídlil na ní Tomáš z Kojičína, později Mrakšové z Noskova. Tvrz...
Zámek Krasonice se nachází ve stejnojmenné obci nedaleko Dačic a Želetavy. Jedná se o krásnou renesanční stavbu, v současnosti je ale ve značně špatném stavu, neboť majitelé (je v soukromých rukou), kteří ho koupili, zatím nezačali s jeho rekonstrukcí. Kvůli špatnému stavu zámku se jeden čas dokonce uvažovalo o kompletní demolici stavby, k té ale (doufejme, že nikoli zatím) nedošlo. V Krasonicích je již v polovině 14. století doložena tvrz, která byla v 16. století přestavěna a rozšířena. Na...
Trasa začíná u zámku Sádek nedaleko obce Kojetice na Třebíčsku. Odsud vede po silnici přes hráz Sádeckého rybníka a dále do obce Loukovice. Z Loukovic pojedete po spojovací cestě kolem Bolíkovického mlýna a rybníka do Bolíkovic - ještě před nimi se cesta napojí znovu na silnici. Z Bolíkovic poté přes Čáslavice a Římov k Holému mlýnu u stejnojmenného rybníka a u Březového rybníka se napojte na modrou turistickou značku. Po té dojedete před rybník Pančák, kde se ze značky odpojíte a přes místní...
Kostel sv. Martina byl postaven ve druhé polovině třináctého století. Po dobití města vojsky uherského krále Matyáše Korvína v roce 1468 byl téměř zničen a dochoval se z něj pouze presbytář. Rozsáhlejší oprava byla provedena až v roce 1716, kostel byl tehdy rozšířen a stavebně propojen s městskou věží a získal novou barokní klenbu a byly k němu přistavěny dvě boční kaple. Dnešní podoba chrámu je z roku 1905 dle návrhu brněnského architekta Welzla. Rozsáhlé restaurační práce byly provedeny v...
Černý (Ráblův) dům v Třebíči je renesanční nemovitá kulturní památka, stojící na severní, dolní straně Karlova náměstí v Třebíči. Roku 1619 jej nechal přestavět měšťan Jan Rábl a v roce 1637 pak nechal průčelí a půdní nadezdívku ozdobit figurálními sgrafity. Postavy v horních výklencích představují tyto lidské ctnosti: Víra – Fides – žena upřímně hledící na kříž svírající v rukách. Láska – Charitas – znázorněna srdečným vztahem lásky matky a dítěte. Naděje – Spes...
Původní masné krámky stály na dnešním náměstí Míru. První písemná zmínka je o nich z roku 1522. Sloužily zde až do roku 1837, kdy město na nátlak občanů, jimž vadil velký zápach a nevávný provoz, krámky zrušilo. Místo nich byl v roce 1839 na Purcnerově ulici postaven účelový objekt ve tvaru podkovy s 12 novými krámky. Ty zde sloužily až do 30. lešt 20. století, kdy přestaly plnit svoji funkci a byly pronajímány pro různé účely. Nová etapa masných krámků začíná v 70. letech minulého...
První zmínka o hradu je z roku 1310 ve spojitosti s třebíčským klášterem. Zanikl za česko-uheských válek, v roce 1490 a 1556 se uvádí již jako pustý. Hradní areál je dnes obklopen vodami Dalešické přehrady, po velkou část roku leží na ostrově. Původně ležel na temeni úzkého sklanatého ostrohu, strmě spadajícího k levému břehu řeky Jihlavy. Do dnešních dnů se dochovaly zbytky kdysi mohutné hranolové věže a část zdiva o výšce maximálě 1,5 m. Turistická mapa KČT 1:50 000 č.80 Třebíčsko
Městské kulturní centrum Beseda zajišťuje pořádání kulturních a společenských akcí pro obyvatele Moravských Budějovic. Poskytuje kompletní servis pro kulturní akce včetně přípravy, propagace, programové náplně, technického zajištění, prodeje občerstvení, dokumentace a dalších aktivit. K tradičním akcím patří ochutnávka jihomoravských vín, módní show, pálení čarodějnic, přehlídka dechových hudeb - Festival Miroslava Kratochvíla, Horácký divadelní festival, Císařské posvícení, kurzy...
Menší park za zámkem s množstvím vzrostlých stromů. Klidová zóna. Zámek nechal postavit v letech 1666 - 1672 Rudolf Jindřich ze Schaumburku. Vznikl přestavbou čtyř renesančních měštanských domů a radnice se sgrafitovými psaníčky a renesančním portálem s letopočtem 1592. Dnes je zde městské muzeum a knihovna.
Zajímavosti a tipy na výlety v okolí Sádku
www.zamekdacice.cz ( v blízkém okolí Dačic, Slavonic - výborné borůvky)
www.zoojihlava.cz ( lze využít návštěvy Vodního ráje Jihlava)
www.pivovar-dalesice.cz
www.tipynavylet.cz/katalog-vysocina-koupaliste-polanka-trebic.html
www.dalesickaprehrada.cz ( plavba lodí po přehradě)
www.horni-ujezd.com/ ( možnost domluvit projížďky na koních)
www.zamek-sadek.com
Historické a architektonické památky:
Krásný Mikulov čeká na vaše prozkoumání:
http://www.mikulov.cz/turistika/
Stihnete ještě říjnové víkendové prohlídky Zámku, Dietrichstejnské hrobky, ale celoročně se můžete toulat uličkami Mikulova, židovskou čtvrtí....
zámek Mikulov - http://www.mikulov.cz/turistika/pamatky-a-prohlidkove-objekty/zamek/
zámek Valtice - http://www.zamek-valtice.cz/
Lednicko-valtický areál (součástí UNESCO): http://www.lednicko-valticky-areal.cz/
Břeclav - http://www.breclav.info/
státní zámek Lednice - http://www.zamek-lednice.com/
Příroda - nedaleko vstupy do Národního Parku Podyjí - http://www.nppodyji.cz/pro-navstevniky
a krásné je i Pálava: http://www.mikulov.cz/turistika/aktivni-pobyt/pesi-turistika/chko-palava/