Barokní zámek Jemniště byl vystavěn v roce 1720 – 1725, jeho současným majitelem je Jiří Sternberg, který se svou rodinou celoročně obývá levé křídlo zámku. Na Jemništi se konají romantické zásnuby, svatby, rodinné oslavy, podnikové akce, ale připravíme vám i piknik do zámeckého parku.
Jemniště leží od Vlašimi asi 10 kilometrů na severozápad, u silnice č. 112, vedoucí do Benešova.Zámecká expozice sestává z 9 sálů, pokojů a kaple sv. Josefa. Průvodce vás zavede do dobově zařízených interiérů se sbírkami rodu Sternbergů, podíváte se i do zámecké kaple sv. Josefa. Nepravidelně jsou na zámku pořádány noční prohlídky zámku a pro objednané skupiny i prohlídky v zimním období. Čekání na prohlídku si můžete zpříjemnit vzámecké kavárně, na zámku je možné také ubytování v krásných apartmánech.
Piknik v zámecké zahradě - na dekách a polštářích, v působivých zákoutích zámecké zahrady, pod věkovitými stromy a s dalekými průhledy, pod tiše plujícími oblaky, s očima přimhouřenýma, z proutěných košů, které vám naplníme podle vašich přání.
.
PRAHA
Zoo Praha - sedmá nejlepší zoo na světě
Navštivte vynikající pražskou zoo - www.zoopraha.cz
Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 10 pavilonů, 150 expozic, 2 restaurace, 7 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.
Kouzelná Pražská zoologická zahrada leží v kopcovité a lesnaté Troji. Časopis Forbes ji v roce 2008 ohodnotil jako 7. nejlepší zoo na světě. V nedávné době tu přibyly pavilony Indonéská džungle, kde chovají varany komodské, expozice lachtanů, Opičí ostrov, stejně jako nesmírně oblíbené gorily. Pražská zoo je slavná také svým úspěšným chovem koní Převalského. Přijďte se podívat na unikátnígaviály indickédo pavilonu Čambal!
Zoo se rozkládá na 60 hektarech, z nichž 50 ha tvoří expozice zvířat. Zoologická zahrada byla poprvé otevřena v roce 1931 s 200 zvířaty. V současné době se může pochlubit s 670 druhy a téměř s 5 tisíci jedinci.
V srpnu roku 2002 postihly zahradu ničivé povodně a téměř polovina areálu byla zatopena, zničena. Následovala rozsáhlá rekonstrukce a vybudování nových expozic jako je: Vodní svět, Dětský koutek, Pavilon kočkovitých šelem, Pavilon želv nebo v horní části zahrady Indonéská džungle, Afrika z blízka či Africké panorama.
Pražská zoo celoročně nabízí svým návštěvníkům
komentovaná krmení zvířat,
prohlídkuzahrady
sprůvodcem,
speciální programy Chovatelem v zoo,
zážitkové programy pro děti a vzdělávací programy pro školy. Ve vybraných měsících se mohou zájemci přihlásit na
atraktivní noční prohlídku Zoo. V současnosti zažívá pražská zoo jedno ze svých nejlepších období.
V roce 2008 Zoo Praha dovezla
gaviály indické – jedno z nejvzácnějších zvířat planety!
Zoo Praha se tak stala jedinou evropskou zoo, která je chová. I v celosvětovém měřítku jde o naprostou raritu. Mimo Indii se gaviálem může pochlubit jen 10 zoo ve 4 zemích (USA, Japonsko, Singapur, Srí Lanka) . Ve všech dohromady je chováno pouhých 19 jedinců. Pražská skupina tří samců a čtyř samic gaviála je svou početností rekordní.
.
Co musíte vidět ve městě s neopakovatelnou atmosférou
Nenechte si ujít prohlídku Pražského hradu, sídla českých knížat a králů. Rozsáhlý komplex paláců, kostelů, nádvoří a uliček všech slohových období v čele s gotickou katedrálou sv. Víta je společně s historickým jádrem města zapsán mezi památkami UNESCO.
Hrad, katedrálu, historické zahrady a další prostory můžete vnímat také jako jedinečnou klenotnici a galerii, ilustrující vývoj českých dějin. Na druhém nádvoří si prohlédněte Obrazárnu a Svatovítský poklad, výstavu klenotů a liturgických předmětů v kapli sv. Kříže, s dětmi se vypravte za Příběhem Pražského hradu do Starého královského paláce na třetím nádvoří, projděte se také Královskou zahradou k Letohrádku královny Anny a rozhodně nezapomeňte na pitoreskní Zlatou uličku s maličkými domky, jedno z nejromantičtějších místhradního areálu.
Co byste měli znát z pražské historie
Chcete-li poznat nejslavnější pražské památky a velkou část historického centra, projděte se Královskou cestou, tedy trasou, po níž se kdysi ubíraly korunovační průvody českých králů a královen ke korunovaci do katedrály Sv. Víta. Vaším průvodcem může být třeba Jeho Veličenstvo král český a císař římský Karel IV., s jehož jménem se setkáte u řady pražských chrámů a památných míst. Možná se narodil v domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí, který využívá jako výstavní prostor Galerie hlavního města Prahy. Odtud to máte jen pár kroků ke Staroměstské radnicise slavným orlojem, anebo na opačnou stranu Celetnou ulicí k Prašné bráně a Obecnímu domu, kde Královská cesta začíná.
Bludištěm uliček Starého Města dojdete až na Karlův most. Doplňují jej dvě věže, z nichž ta Staroměstská je považovaná za nejkrásnější gotickou bránu Evropy; na staroměstské straně kousek od začátku samotného mostu rovněž najdete Muzeum Karlova mostu. Na protilehlém malostranském konci mostu můžete po schodech sejít na malý romantický ostrov Kampa anebo pokračovat dál Mosteckou ulicí na Malou Stranu, kde vás oslní krása barokního chrámu sv. Mikuláše. Nerudovou ulicí pak vystoupáte až k terase před Pražským hradem, odkud se otvírá oslnivý výhled na město.
.
PAMÁTKY ŽIDOVSKÉHO MĚSTA
VSTUPNÉ, OTEVÍRACÍ DOBA
Obecní dům – secesní klenot Prahy
Obecní dům je nádhernou ukázkou pražské secesní architektury. Na místě bývalého Králova dvora jej vyprojektovali Antonín Balšánek a Osvald Polívka. Rozlehlá budova ukrývá koncertní síň, kavárnu i znamenitou francouzskou restauraci. V roce 2012 Obecní dům oslavil 100. výročí.
Obecní dům nabízí turistické prohlídky Obecního domu s odborným výkladem. Návštěvníci mají jedinečnou příležitost zhlédnout různorodé sály a salonky, v kterých se ročně uskuteční stovky významných společenských a kulturních akcí - koncertů, výstav, konferencí, recepcí, plesů. Součástí prohlídkové trasy je i Smetanova síň, proslulá koncertní síň s kapacitou 1200 míst a původními varhanami z doby vrcholné secese (místo koncertů mezinárodních hudebních festivalů Pražské jaro, Varhanní léto, Pražský podzim). Nezapomenutelnou se stává návštěva Primátorského sálu, jehož výzdoba je dílem Alfonse Muchy. Muchovo dílo zde tvoří ojedinělý, vzácně dochovaný celek.
Letecké muzeum Kbely ZDARMA VSTUP!
http://www.vhu.cz/muzea/zakladni-informace-o-lm-kbely/
Letecké muzeum Kbely bylo založeno v roce 1968 v areálu historického vojenského letiště Praha - Kbely, které bylo první leteckou základnou vybudovanou po vzniku Československa v roce 1918. Početností a kvalitou sbírek patří k největším leteckým muzeím v Evropě.
Expozice muzea se vztahuje bezprostředně k historii československého a českého letectví, zvláště vojenského. V současnosti má ve sbírkách 275 letadel z nichž 85 je vystaveno ve čtyřech krytých halách, 25 v nekrytých expozičních prostorech, 155 je uloženo v depozitářích a 10 letuschopných je provozováno. Řada letounů patří ke světovým unikátům. Pro srovnání jsou vystaveny také vybrané typy světově významných letadel a kromě toho také množství leteckých motorů, součásti draků letounů, výzbroj, výstroj,uniformy, prapory, vyznamenání a další památky, které se vztahují k historii československého a českého letectví.
V hangár typu Wagner naleznete rozsáhlou expozici z období 2. světové války, včetně letounů a dalších exponátů. V uvolněném hangáru typu Pícha, ve kterém byla až dosud umístěna letadla z let 1939-1945, našly své místo proudové letouny první generace.
V historických hangárech v Letňanech je od konce dubna 2016 umístěna nová expozice, která se dotýká se především továren a firem Aero, Letov a Avia. Seznámíte se zde také s málo známými fakty o letecké výrobě na území bývalého Československa v období II. světové války. Mimo známé letecké továrny výstava ukazuje i ty, které se v důsledku války proměnily, jako například některé textilky. Výstava připomíná odbojáře, kteří se snažili výrobu letadel sabotovat a představuje také mnoho unikátních exponátů, které se doposud ukrývaly v depozitářích.