HOTEL JUNIOR***
PODĚBRADY
Lázeňské město zve k procházkám a bezpočet aktivit v bezprostředním okolí tvoří nezapomenutelný celek!
Užijte si krásné lázeňské město, které potěší i vaše srdce.
možnost výběru termínu 30.9.-18.12.2014
Hotel JUNIOR***
nabízí ubytování v centru lázeňského města Poděbrady. Na výběr jsou jednolůžkové, dvoulůžkové a třílůžkové pokoje s vlastním sociálním vybavením, WC a sprchou, televizorem, minibarem, telefonem. Kapacita hotelu Junior je 36 pokojů - 103 lůžek. Hotel je čtyřpodlažní, vybaven výtahem, bezbariérovým vstupem, je nekuřácký - ke kouření je vyhrazen prostor.
- Umístění hotelu Junior zaručuje rychlou dostupnost po lázeňském městě.
- Hotel je čtyřpodlažní, je vybaven výtahem a bezbariérovým vstupem.
- Hotel je nekuřácký - ke kouření je vyhrazen prostor.
- Neubytováváme zvířata.
- Hosté mohou využít solárium a fitness centrum v hotelu.
- Kapacita hotelu Junior je 36 pokojů - 103 lůžek.
- Hotelové pokoje jsou jednolůžkové, dvoulůžkové a třílůžkové s vlastním sociálním vybavením, WC a sprchou, televizorem, minibarem, telefonem.
- V přízemí budovy je umístěna hotelová recepce.
- Bezplatné využití internetu v recepci hotelu, WiFi internet.
- Restaurace hotelu Junior má kapacitu 100 míst, je vhodná k uspořádání společenských setkání, rautů a slavnostních příležitostí.
HOTEL JUNIOR***
Komenského 156/III
290 60 Poděbrady
tel.: +420 325 612 540
http://www.hoteljunior.cz
E-mail: hampelova@hsvos.cz
Podzimní balíček v HOTELU JUNIOR*** PODĚBRADY obsahuje:
2x Ubytování v komfortním dvoulůžkovém pokoji pro dvě osoby vč. soc. zařízení, TV a ledničky
2x Snídaně pro dvě osoby buffetovým způsobem
2x Večeře formou 3-chodového menu pro 2
1x láhev vína na pokoj
vstup do fitness po celou dobu pobytu zdarma
lázeňský poplatek
dárek na rozloučenou - skvělý čokoládový cheesecake pro 2
bezplatný internet
Rezervace na dobu 30.9.-18.12.2014
REZERVUJTE SI SVŮJ POBYT BEZPROSTŘEDNĚ PO OBDRŽENÍ VOUCHERU!
Hotel neubytovává zvířata.
Nástup do hotelu je možný od 14 hodin, v den odjezdu prosíme o vyklizení pokoje do 10 hodin.
"POSKYTOVATEL"
(Dodavatel slevy - provozovatel hotelu):
Školní hotel Junior
IČO 00069175
Hotelová škola, Vyšší odborná škola hotelnictví a turismu
Komenského 156/III
29060 Poděbrady
Turistické zajímavosti
PODĚBRADY:
Město má 13 400 obyvatel a přibližně stejné množství pacientů a návštěvníků město každoročně navštíví. Historie Poděbrad sahá daleko před počátky českého státu. Původní osada "pode brody" vznikla v blízkosti brodu přes Labe. V druhé polovině 13. století získal Poděbrady český král Přemysl Otakar II., který v letech 1262 - 1268 zbudoval na strategickém místě nad řekou kamenný hrad. V pozdějších dobách a po četných úpravách byl přebudován na zámek. Největšího rozkvětu doznalo panství za pánů z Kunštátu. Významnou osobností tohoto rodu byl Jiří z Poděbrad, který byl v roce 1458 zvolen českým králem. V roce 1472 byly Poděbrady povýšeny na město a obdržely čestná práva a městský znak.
Poděbrady vznikly při důležitém přechodu přes Labe v roce 1224. Již v 17. století byly Poděbrady slavné sice malými, ale po kraji známými lázněmi nazývanými "železité lázničky". Pověsti o silném železitém prameni vody zbarvené do červena s léčivými účinky se rychle šířily.
Nejvýznamnějším rokem pro novodobé dějiny města byl bezpochyby rok 1905, kdy pruský proutkař Karel Bülow na přání tehdejšího vlastníka poděbradského zámku knížete Hohenlohe označil místo na vnitřním nádvoří zámku, kde po složitém a nákladném hloubení vytryskl 1. srpna z hloubky 96,7 m silný pramen minerální vody.
Objevy minerálních uhličitých pramenů daly podnět k založení lázní, známé u nás i v zahraničí svou specializací na léčbu srdečních a cévních onemocnění.
Ze třicátých let minulého století pochází známý a stále platný slogan "Na srdce jsou Poděbrady".
Pozornosti návštěvníků rozhodně neujde poděbradský zámek se svou bohatou historií. Vždyť v minulosti odtud vládli nejvýznamnější čeští panovníci, mezi nimi Přemysl Otakar II., Rudolf II., Marie Terezie a zejména Jiří z Poděbrad, jehož mírové snahy vedoucí k vytvoření paktu zemí předcházely založení Organizace spojených národů.
Na druhém zámeckém nádvoří naleznete Památník krále Jiřího s mnoha historickými zajímavostmi a lapidáriem v hradním sklepení. Na zrekonstruovaném náměstí nepřehlédnete jezdecký pomník krále Jiřího (foto) od sochaře Bohuslava Schnircha. Procházkou po Kolonádě neminete lázeňský park, jehož velká část prošla rozsáhlou rekonstrukcí.
Nejstarší poděbradskou uličkou Na Dláždění lze dojít k budově Polabského muzea s mnoha bohatými sbírkami. Za návštěvu stojí sousední proboštský kostel Povýšení sv. Kříže. Svůj půvab má Havířský kostelík, který naleznete při cestě k poděbradské jízdárně.
Okolní lužní lesy a jejich romantické prostředí působí uklidňujícím dojmem. Rovinatá krajina polabské nížiny se svojí přívětivou přírodou je ideálním místem pro rekreační sportování, pěší turistiku, vyjížďky na kole a in-line bruslení. Můžete navštívit romantický soutok Labe s Cidlinou, Slavníkovské hradiště v nedaleké Libici nad Cidlinou, projet se výletní lodí Krále Jiřího a vybrat si z pestré nabídky restaurací, barů a klubů. Využívat můžete sportovní aktivity jako tenis, golf, jízdu na koni a vodní sporty v areálu přírodního koupaliště Jezero.
Poděbrady jsou město, které určitě stojí za to poznat.
Lázeňský park a moderní kolonáda v Poděbradech
Nejstarší část parku vznikla v místech bývalého panského sadu podle projektu arch. Františka Jandy. Postupně se přidávaly další části a park se rozšiřoval. Prosklená kolonáda profesora libenského byla postavena v roce 1938. Kolonáda byla zbudována nad pramenem minerální vody (dříve pramen Boček z Kunštátu). Pramen je dodnes aktivní a pokud je otevřena kolonáda, může každý z návštěvníků ochutnat.
Při vstupu na kolonádu od Jiřího z Poděbrad uvidíte sochu T.G. Masaryka od sochaře Otto Gutfreunda.
Obnova jedné části parku a její moderní vzhled byl dán při celkové rekonstrukci parku dle návrhu ing. Arch. Tomáše Jiránka.
.
LABSKÁ CYKLOSTEZSKA V PODĚBRADECH:
Vydejte se přímo z Poděbrad po Labské stezce, která vede
přes Nymburk dále nebo opačnou stranou do Hradec Králové.
Vyřádí se i ti, co přijedou na inline bruslích.
Výlety v okolí Poděbrad
Můžete navštívit romantický soutok Labe s Cidlinou, Slavníkovské hradiště v nedaleké Libici nad Cidlinou, projet se výletní lodí Krále Jiřího a vybrat si z pestré nabídky restaurací, barů a klubů. Využívat můžete sportovní aktivity jako tenis, golf, jízdu na koni a vodní sporty v areálu přírodního koupaliště Jezero. Okolní lužní lesy a jejich romantické prostředí působí uklidňujícím dojmem.
Poděbrady a sport
Rovinatá krajina polabské nížiny se svojí přívětivou přírodou je ideálním místem pro:
- rekreační sportování
- pěší turistiku
- vyjížďky na kole
- in-line bruslení
Asi 1 km proti proudu Labe je golfové hřiště, lovecká střelnice se střelbou na asfaltové holuby astřelnice pro cvičnou střelbu z krátkých zbraní.
Asi 500 m od ubytování jsou tenisové kurty a kavárna. Jízda na koni, plavání, jízda na loďkách, windsurfing, výlety na kole po cyklotrasách při obou březích Labe, vyjížďky vláčkem, restauračním parníkem a léčebné procedury Vám pomohou příjemně strávit čas.
.
Unikátní dílo vrcholné a pozdně gotické architektury, založené roku 1388, je spolu s historickým jádrem města zapsané na seznamu památek UNESCO. Podle historických pramenů měla velkolepá stavba dosahovat dvojnásobku dnešní délky.
Gotická pětilodní katedrála byla založena jako hornický chrám, což dokládá i jeho zasvěcení patronce havířů sv. Barboře. Stavba byla dokončena až na přelomu 19. a 20. stol. Chrám měl představovat moc a význam horního města, které se začalo utvářet v 70. letech 13. století spojováním hornických osad na místě bohatého naleziště stříbrné rudy. V interiéru se zachovala jedinečná galerie pozdně gotických a renesančních maleb z 15. století.
Na podobu Svatobarborského chrámu měl vliv francouzských katedrál. Kutnohorští patricijové se snažili překonat rozsahem a zdobností cisterciácký klášter v Sedlci. Proto vznikly nedaleko od sebe tak významné chrámové stavby katedrálního typu. Původně měl být chrám trojlodní a protáhlejší. Velice brzy se však změnil na pětilodní. Na výstavbě chrámu se podíleli i takoví mistři jako Petr Parléř, Matyáš Rejsek či Benedikt Rejt.
.
Vlašský dvůr v Kutné Hoře - nahlédněte do královské mincovny
Jestlipak víte, co to byla „gysárna“, uhádnete, co se asi dělalo v „prenárně“, kdo to byl „prubíř“? Odpovědi na všechny tyto otázky se dozvíte v nové expozici „Královská mincovna“ v kutnohorském Vlašském dvoře.
Hlavním cílem nové expozice je vyprávět poutavý příběh dějin Vlašského dvora, který se dá bez nadsázky nazvat „českou centrální bankou středověku“. Expozice je rozdělena na tři tematické okruhy: dějiny stavby, proces výroby mince a Pražský groš.
Původně centrální mincovna nazvaná podle italských odborníků Vlachů. Po mincovní reformě Václava II. v roce 1300 se ve Vlašském dvoře začaly razit pražské groše. Vlašský dvůr se stal svědkem mnoha významných událostí, včetně královských voleb. Počátkem 15. století se Vlašský dvůr stal dočasným sídlem panovníka. Král Václav IV. nechal Vlašský dvůr přebudovat na dvoupatrový palác s kaplí.
Ve Vlašském dvoře můžete také nahlédnout do prostor někdejšího královského paláce. Nenechte si ujítkrálovskou kapli se zcela jedinečnou secesní výmalbou, kde můžete obdivovat i originály vrcholně gotických oltářů.
.
Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře - Sedlci
Klášter cisterciáků je nejstarším klášterem řádu v ČR z roku 1142. V posledních letech prodělala katedrála celkovou rekonstrukci a je opět otevřena pro veřejnost. Ve zdech katedrály objevili restaurátoři během svých prací ostatky pohřbených mnichů.
Součástí bývalého cisterciáckého kláštera v Kutné Hoře-Sedleci je katedrála Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele. Po nedaleko ležící kostnici je tak druhou hojně navštěvovanou památkou v Sedlci. Na přelomu 13. a 14. století náležel klášter k nejvýznamnějším církevním ústavům v Čechách. Samotný kostel byl vystavěn mezi lety 1282–1320 v gotickém slohu cisterciáckými staviteli. Po vypálení husity v průběhu husitských válek byl poničen a následně rekonstruován. Po roce 1700 byl přestavěn ve stylu barokní gotiky významným českým architektem a stavitelem
Janem Blažejem Santinim-Aichlem (1677-1723) na katedrálu. Zpřístupněné podkroví a vnitřní okruh - chrámová pokladnice a kostelní kino spolu s tradičními nočními prohlídkami činí z této nejstarší katedrály střední Evropy unikát svého druhu.
Katedrála je od roku 1995 zapsána spolu s
Chrámem sv. Barbory a historickým centrem Kutné Hory na
seznamu UNESCO. V roce 2001 byla katedrála zařazena do programu Záchrana architektonického dědictví ČR.
Kostnice Kutná Hora - Sedlec
Unikátní kostnice pod kostelem Všech svatých na hřbitově v Sedlci u Kutné Hory je vyzdobena téměř výhradně lidskými kostmi - ostatky celkem 40 000 zemřelých, pozůstatky morových epidemií a obětí husitských válek.
Bizarní výzdoba - lustr složený ze všech velkých kostí lidského těla, makabrózní dekorace z lidských lopatek a kyčlí nebo unikátní ztvárnění myšlenky memento mori nesoucí odkaz napříč staletími, ukrývající hlubokou symboliku.
Návštěvnost tohoto místa vypovídá o jeho magnetizmu nebo o touze člověka okusit věci nevšední či rozklíčovat odkaz předků.
Dnešní podoba hřbitovní kaple, která byla postavena na konci 14. století, je výsledkem barokních úprav provedených J. B. Santinim Aichlem na počátku 18. století a celkové obnovy z druhé poloviny 19. století, součástí které bylo dotvoření dekorace vnitřního prostoru z lidských kosterních ostatků. Autorem masivního lustru zdobeného lidskými kostmi, stejně jako kříže, kalichů, monstrancí či erbu rodu Schwarzenbergů je řezbář z České Skalice František Rint, který zde z kostí vyskládal i svůj podpis.
.
Historická vesnice umění a řemesel a bylinné zahrady Botanicus Ostrá
Atmosféra tradičních řemesel, která byla nezbytnou součástí života našich předků a v současné době se pomalu vytrácejí. Od května do září se můžete v centru Botanicus každý den kromě pondělí seznámit s jednotlivými řemesly.
Rádi vás provedeme centrem řemesel a umění s ukázkami tradičních řemesel dráteníka, hrnčíře, provazníka, mýdlaře, svíčkaře či papírníka. Jejich výrobky si můžete zakoupit na středověkém tržišti; a po tom velkém mumraji můžete nechat odpočinout svým smyslům v rozsáhlých bylinných zahradách.
Navštivte historii… Od května do září každý den (kromě pondělí) se můžete v poklidné atmosféře vesničky sami, nebo s průvodkyní seznámit s jednotlivými řemesly. Rádi vás také uvítáme na našich historických slavnostech. V těchto dnech si kromě ukázek tradičních řemesel zahřejete své tělo i duši nejen medovinou, kořeněnými víny, ale i zpěvy hudců, tancem a šprýmy kejklíře. V prodejně si můžete nakoupit přírodní kosmetiku a další výrobky po celý rok.
Výrobky řemeslníků si můžete zakoupit na středověké tržnici. Osvěžit se můžete bylinnými sirupy a hlad vám zaženou keltské palačinky z pohankové mouky. Potom všem si můžete odpočinout v bylinných zahradách, které se rozkládají na ploše 22 ha. Naleznete zde zahradu klášterní, orientální, kuchyňskou, bylinnou, produkci levandulí i přírodní bludiště a labyrinty. Do Historického centra i Bylinných zahrad je zákaz vstupu se psy a také se zde nikde nekouří.
Ve dnech speciálních slavností můžete kromě doprovodného programu sokolníků, divadel, dobové hudby a tance spatřit i práci našich řemeslníků. Řadu řemesel si můžete sami vyzkoušet.
Zámek a hřebčín Kladruby nad Labem
Nejstarší hřebčín na světě, založený roku 1552, povýšen na dvorní hřebčín roku 1579 císařem Rudolfem II. je domovem ušlechtilých starokladrubských koní - jediného plemena koní určeného pro ceremoniální účely panovnických dvorů, splňující nejvyšší nároky pro kočárové koně.
V Kladrubech nad Labem jsou starokladrubští bělouši ustájeni v několika objektech. Přímo v Kladrubech n. L. jsou ustájeni koně základního stáda – plemenní hřebci a chovné klisny, hříbata do odstavu, koně ve výcviku, sportovní a koně určení k prodeji. Do nedalekého „Padocku“přicházela většinou odstavená hříbata, která bývala v jednom roce přemístěna do odchovny v Selmicích, dnes jsou zde většinouteplokrevné klisny. Na vzdálenějším Josefově jsou ustájenychovné klisny nízkobřezí nebo nezabřezlé. Odchovna Selmice je s hřebčínem spojena čtyři kilometry dlouhou lipovou alejí, jež přímočaře protíná pastviny. V Selmicích jsou v oddělených stádech hřebečků a klisniček odchovávány tři ročníky mladých koní – ročci, dvouletci a koně tříletí.
Chovatelům koní nabízí hřebčín možnost připouštění či inseminace klisen kvalitními hřebci, možnost ustájení klisen v době připouštění, odchov mladých koní v Selmicích ad. Pro širokou jezdeckou veřejnost pak nabízí exkurze, možnost výuky jízdy na koních či v kočáře, jízdy kočárem, ale také například občerstvení či nákup upomínkových předmětů. Hřebčín včetně plemena stkl. koní je od roku 1995 vyhlášenstátní kulturní památkou.
Využít můžete také prohlídku vzácných historických kočárů. Nejvzácnější je exemplář z roku 1720. Bohatě zdobený arcibiskupský kočár se podařilo zachovat v původním stavu. Další zajímavostí je např. prezidentský kočár, který používal Tomáš G. Masaryk. Sbírka kočárů obsahuje asi 15 kočárů, mimo to obsahuje i několikery saně, do nichž se zapřahali koně. Hřebčín chce do budoucna zbudovat novou kočárovnu.Využít můžete také ubytování v zámecké ubytovně.
Kolínská řepařská drážka vás proveze Polabím
Znovuobnovená část trasy nejstarší polabské řepařské drážky nabízí příjemný výlet vlakem taženým parní nebo dieslovou lokomotivou po úzkorozchodné trati. Jezdí při pravidelných víkendových jízdách a o všech státních svátcích od 1. května do prvního víkendu v říjnu.
Výlety po obnovené části úzkorozchodné dráhy, která sloužila pro dopravu cukrové řepy do cukrovarů v Polabí budou bavit malé i velké. Historii a současnosti této unikátní technické památky i dalších polabských řepařských drážek se věnuje muzejní expozice.
Navíc pak o Velikonocích, první víkend v prosinci Čertovské jízdy, na Silvestra a na Nový rok. Vyjíždí se vždy v celou hodinu od 10 do 16 hodin, o prázdninách do 17 hodin. O prázdninách je možno se svéztdeiselovým vláčkem i ve středu v 10, 11, 14 a 15 hodin. K dispozici jsou 3 otevřené nebo 3 kryté vytápěné vagony podle počasí a 2 vagony pro vozíčkáře, kočárky a cyklisty.
Jízdy na objednávku je možno sjednat na jakýkoliv den v týdnu. Navštívit zde můžete muzeální expozici zaměřenou na historii Kolínské řepařské drážky, ostatních polabských řepařských drážek a pěstování a zpracování řepy. Jízdu je možno přerušit a doplnit o procházku polabskou krajinou. Trať doplňuježelezniční naučná stezka, na zastávkách jsou dětské herní prvky, posezení, na Výrovně možnost grilování v přiírodě.
K dispozici na nádraží v Sendražicích je parkoviště, bufet a dětské hřiště s trampolínou.
Židovská synagoga v Kolíně
Areál kolínské synagogy leží v prostoru někdejšího židovského ghetta. Synagoga sloužila náboženským účelům až do zániku místní židovské obce v roce 1955.
Stavba dnešní kolínské synagogy byla zahájena v polovině 17. století pravděpodobně na místě středověké modlitebny. Nová pozdně renesanční budova byla dokončena na konci 17. století, kdy došlo k zásadní raně barokní úpravě jejího interiéru.
Kolínská synagoga je mimo Prahu nejstarší a nejcennější památkou svého druhu na území Čech. Cennou součástí synagogy je barokní schránka na svitek Tóry z doby kolem roku 1700.
Vstup je možný pouze prostřednictvím informačního centra sídlícího před vchodem do synagogy v průjezdu židovské školy.