Mimořádnou památkou Klatov jsou katakomby ze 17. století, pohřebiště převážně členů jezuitského řádu, vybudované ve sklepních prostorách jezuitského kostela Početí Panny Marie a sv. Ignáce. Dalšími památkami města, které je možné zhlédnout, jsou např. Bílá věž postavená jako zvonice, arciděkanský kostel Narození Panny Marie, v němž je na hlavním oltáři umístěn zázračný obraz Panny Marie Klatovské ze 17. století a dominikánský kostel svatého Vavřince, kde se konají výstavy Galerie Klatovy-Klenová.
Katakomby v Klatovech - tajemství ukryté pod jezuitským kostelem
Otevírací doba
květen - září: 9.00–17.00, říjen - duben: 10.00–16.00
Lötz – sklo ze Šumavy
V šumavském údolí poblíž Kašperských Hor pracovala do poloviny 20. století sklárna, která patřila na konci 19. a v prvních desetiletích 20. století k naprosté světové špičce. Zdejší skla ve stylu secese a moderny často vyráběná podle návrhů předních soudobých výtvarníků vynikala kvalitou designu a dokonalým technickým provedením. Skláři z Klášterského Mlýna byli proslulí svým umem a výrobky z jejich rukou našly zákazníky v mnoha zemích světa. Sklo Lötz se stalo pojmem a zůstalo jím dodnes. Na trzích se starožitnostmi je tím nejvyhledávanějším a pro mnoho sběratelů se stalo celoživotní láskou. Jen vzácně se ale najde sběratel, který se rozhodne zapůjčit nezištně svou sbírku na dlouhá léta k veřejné prezentaci. Ale stalo se. A tak díky jednomu rakouskému sběrateli budou mít od roku 2014 obyvatelé i návštěvníci Klatov možnost zhlédnout v Pavilonu skla jednu z největších a nejcennějších evropských sbírek skla Lötz. Více než 500 kusů šumavského skla z Klášterského Mlýna zde potěší svou krásou nejen milovníky skla.
PhDr. Jitka Lněničková
O Pavilonu skla
Výstavní pavilon v zahradě u Muzea Dr. Karla Hostaše byl postaven v 60. letech 20. století v tzv. akci „Z“ pro výstavy klatovských karafiátů. Později byl ale využíván pro účely převážně amatérských uměleckých výstav (např. AMTEX), které bývaly velmi populární. V 80. letech byl pavilon rekonstruován, ale záhy začal sloužit jen jako depozitář muzea. Jako součást muzea později přešel do majetku nově vzniklého Plzeňského kraje. V roce 2012 se podařilo Městu Klatovy získat pavilon zpět výměnou s krajem a to otevřelo cestu k jeho revitalizaci. Na jaře 2013 vypsalo město Klatovy architektonickou soutěž na úpravu pavilonu a v ní zvítězil projekt studia Ateliér 25 architektů Martina Kožnara a Jiřího Bízy. Jejich projekt zaujal jednoduchou nápaditostí řešení i koncepcí prostoru jako zóny klidu a světla. Pavilon bude věnován především sklu. Základem expozice bude unikátní soukromá sbírka šumavského skla firmy Lötz, doplňovaná příležitostnými výstavami českého i zahraničního skla. Pavilon by se měl stát malou kulturní perlou Klatov, vyhledávaným místem odpočinku pro občany města i lákadlem pro jeho návštěvníky.
Krytý plavecký bazén KLATOVY - základní informace
NYNÍ I S NOVÝMI ATRAKCEMI!
Dr.Sedláka 829
Klatovy III
Tel.: 376 313 200, fax: 376 312 071
E-mail: pb@tsklatovy.cz, zak@tsklatovy.cz
Krytý plavecký bazén nabízí využití plaveckého bazénu o rozměrech 25 x 12,5 m a dětského bazénu 9 x 6 m pro:
- rekreační a kondiční plavání
- organizované plavání škol a plaveckých kurzů
- součástí služeb je výuka plavání pro ZŠ a MŠ organizovaná plaveckou školou TSMK
- solárium
- masáže na objednávku