Chcete módní značky za bezvadné ceny.
Zkuste ZOOT
máme slovenský účet, akceptujeme 125EUR
Hotel a penzion Černý Orel****
Kroměříž
užijte si krásný pobyt v městě UNESCO
nazývaného hanáckými Aténami!
možnost výběru termínu až do 30.6.2012!
Zveme Vás do unikátního prostoru historického domu spojeného s pivovarem...
HISTORIE měšťanského domu u ČERNÉHO ORLA
Dům U Černého orla, od roku 1958 chráněný jako kulturní památka, náleží k nejzachovalejším měšťanským domům v centru Kroměříže. Stavební proměny, jimiž objekt za více než půl tisíciletí své existence prošel, dobře ilustrují dobově se měnící požadavky na kvalitu měšťanského obydlí. Pro období konce 13. - 14. století lze na parcele dnešního domu patrně počítat s převážně dřevěnou zástavbou.
Koncem 15. století zde již stál zděný dům, z něhož se dodnes dochoval valeně zaklenutý sklep při náměstí a kamenná zdiva s odlehčovacími pasy v přízemí. V prvních desetiletích 16. století byl objekt výrazně přestavěn - průčelí do náměstí tehdy dostalo podloubí, z něhož zůstaly střední pilíř s částí cihlového záklenku se zbytkem původních omítek, viditelné ještě dnes pod mladším výkladcem. Starší dům byl počátkem 16. století rozšířen do dvora a patrně i zvýšen do jednopatrové podoby. Při této přestavbě se používalo pro Kroměříž typických vysokých cihel - tzv. „buchet", jak je patrno např. na klenbě schodiště do sklepa. Ve druhé polovině 16. století proběhla rozsáhlá renesanční přestavba domu. Z této doby se dodnes dochovala hřebínková klenba v bývalém podloubí a některé další klenby přízemí, stejně jako střední díl dvorního křídla s pozůstatkem otevřené arkádové chodby.
Ve druhé polovině 17. století, kdy dům vlastnili úředníci biskupského dvora, probíhaly další úpravy, prezentované dnes některými klenbami v přízemí. Další, pozdně barokní přestavby datuje letopočet 1764 na kamenném portálu do sklepa. Již od roku 1734 se v domě nachazela lekarna, později zvana U Černeho orla.
Počátkem 19. století dům přístavbou dvorního křídla nabyl současné velikosti. Následně, v 90. letech 19. století, dostal novou fasádu do náměstí a výkladec, dnes nahrazený kvalitní kopií. Současnou podobu domu čp. 24 určila rekonstrukce, provedená podle návrhu Ing. arch. Jan Konečného, Csc., v letech 2008 - 2009.
Virtuální prohlídka hotelu:
http://www.cerny-orel.eu/foto-video/
ČERNÝ OREL- Brewery Hotel
Velké náměstí 9/24
Kroměříž
RESTAURANT: 573 332 765
UBYTOVÁNÍ: 573 332 769
MANAGER: 728 566 114
Hlavní lákadla v Kroměříži - zámek, máte zdarma 2-denní vstupenku:
Historické sály - projdete si reprezentativní interiéry prvního a druhého patra, součástí prohlídky je také největší zámecký Sněmovní sál, soukromé apartmá olomouckých arcibiskupů i zámecké knihovny. Trasa je přístupná s průvodcem a trvá cca 90 minut.
Obrazárna kroměřížského zámku představuje druhou nejvýznamnější galerii v České republice. Ve sbírce jsou středoevropské malby 15.-18.století, shlédnete 85 originálů od Tiziana, van Dycka, L. Cranacha st. a dalších. Obrazárna je přístupná s průvodcem i samostatně a její návštěva trvá cca 60 minut.
Sala Terrena se nachází pod východním křídlem zámku jako jedinečné propojení rezidence s Podzámeckou zahradou s bohatým využitím vodní složky (potůčky, rybníky), botanickou skladbou luk i porostů, romantickými stavbami (Pompejánská kolonáda, Paví dvůr, Rybářský pavilon, Colloredova kolonáda) i sochařskou výzdobou (busta arcib. Rudolfa Jana, busta arcib. Sommerau-Beckha). Zahrada se řadí k předním evropským krajinářským parkům.
Zámecká věž vysoká 84 metrů nabízí jedinečný pohled na historické jádro Kroměříže i blízké okolí. Je přístupná samostatně bez průvodce a nahoru vede 206 schodů.
Květná zahrada, známá též pod názvem Libosad, patří mezi nejvýznamnější zahradní díla v celosvětovém měřítku a dnes je prakticky jediným představitelem takto komponovaného celku v Evropě. Labyrinty zelených stěn nabízí spolu s 244 metrů dlouhou Kolonádou, dvěma historickými skleníky, centrálním pavilonem (Rotundou), květinovou a sochařskou výzdobou mnoho neopakovatelných zážitků.
Balíček v hotelu Černý Orel obsahuje:
2x Ubytování pro dvě osoby - na výběr hotel či penzion ČERNÝ OREL
2x Polopenze pro dvě osoby (2 večeře, 2 snídaně)
1x Láhev sektu první den na pokoj
1x Exkurze po místním soukromém pivovaru pro 2 osoby
Dvoudenní vstupenka do zámku a malebných zahrad chráněných UNESCO pro 2
Masáž pro dva - klasická s použitím lávových kamenů
VIP karta s 10% slevou jako dárek na rozloučenou
Rezervace na dobu 18.2.-30.6.2012
Kroměříž je nádherné město, zapsané na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, které vás zaujme na první pohled.
Doporučujeme webové stránky: http://www.mesto-kromeriz.cz/mistatyp.asp?typ=51&modul=navstevnik&map=19
Kroměříž
Stejně jako většina velkých měst, tak byla i Kroměříž založena jako tržní osada na křižovatce obchodních cest. V době církevní kolonizace se stala v první čtvrtině 12. století majetkem olomouckých biskupů. Rostoucí ves byla v druhé polovině 13. století povýšena na město. Na přelomu středověku a novověku bylo město několikrát poničeno náboženskými válkami (husité, Švédové), ale dočkalo se velkorysé obnovy. Mezníkem v historii města se stal rok 1848, kdy sem byl přeložen ústavodárný říšský sněm rakouské monarchie. Nastává období, kdy pokrok ruku v ruce s vlastním úsilím jejích obyvatel vynesl Kroměříž k nejvyšším metám duchovní kultury a umění. Dnes jsou tyto Hanácké Atény vyhledávaným cílem turistů také díky historickým zahradám a arcibiskupskému Arcibiskupskému zámku, jež byly zapsány do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Město je každoročním dějištěm i pořadatelem hudebních festivalů, výstav, konferencí, kongresů a sympozií.
Arcibiskupský zámek a zahrady
Na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO zapsány v roce 1998.
Vznik a vývoj zámku je nerozlučně spjat s historií olomouckého biskupství, arcibiskupství a poddanské obce olomouckých biskupů. Interiéry zámku jsou bohatě zdobeny a vybaveny množstvím původního dobového zařízení. Za povšimnutí stojí Trůnní, Sněmovní a Manský sál, Lovecká síň, Carský salon, stará knihovna a letní byt. Obrazárna uchovává díla předních evropských malířů 15.-18. století (Tizian, Lucas Cranach st., Hans von Aachen, Paolo Veronese či Jan Breughel st.). Takzvaná Podzámecká zahrada byla původně jakousi zásobní zelinářskou a květinovou zahradou. V průběhu 17. století byla přeměněna na barokní zahradu a stala se jakýmsi plynulým pokračováním zámku. Devatenácté století proměnilo tuto zahradu na stylový krajinářský park o rozloze 64 hektarů. Geometricky pravidelná je Květná zahrada s uměle navršenými jahodovými kopečky, čtvercovým i kulatým bludištěm a stěnami stříhaných stromů a keřů. Za pozornost stojí Lví kašna a kašna Tritonů.
Možná nevíte, že...
Olomoučtí biskupové razili vlastní mince a kardinál Dietrichstein k tomuto účelu zřídil nedaleko zámku novou mincovnu. Od roku 1614 se tu nejprve razily groše, tolary a dukáty a v 70. letech 17. století tu byla vyrobena i první zlatá medaile. Od té doby zde spatřilo světlo světa mnoho dalších portrétních, intronizačních, odpustkových a příležitostních medailí. Všechny zdejší ražby byly v průběhu staletí shromaždovány a jsou dnes k vidění v expozici kroměřížského zámku. Po vatikánské se jedná o druhou největší sbírku na světě.
Historie a UNESCO
Zámek Kroměříž
Arcibiskupský zámek zaujímá výjimečné postavení mezi předními moravskými památkami. Po celou dobu své existence byl majetkem olomouckých biskupů a arcibiskupů, jímž sloužil především jako letní rezidence.
Kontakt: Sněmovní náměstí 1, Kroměříž
pevná linka: 573 502 011
Provozní doba: duben 9.00 - 16.00 hod pouze víkendy + ohlášené skupiny
květen 9.00 - 17.00 hod
červen 9.00 - 17.00 hod
červenec 9.00 - 18.00 hod
srpen 9.00 - 18.00 hod
září 9.00 - 17.00 hod
říjen 9.00 - 16.00 hod pouze víkendy + ohlášené skupiny
Cesta: 250 m, 2 min pěšky
Podzámecká zahrada
Původně byla jen zelinářskou a květinovou zahradou pod hradem na prostorách k řece Moravě. Od 15. století se měnilo její poslání i vzhled a v 17. století byla přebudována na barokní zahradu jako pokračování zámku až ke schodišti u řeky. V 19. století došlo k přebudování zahrady na stylový krajinářský park o velikosti 64 ha, využívající provedené regulace řeky Moravy a odvodnění bažinatého lužního lesa. Bohatým využitím vodní složky (potůčky, rybníky), botanickou skladbou luk i porostů s romantickými stavbami (Pompejánská kolonáda, Paví dvůr, Rybářský pavilon,Colloredova kolonáda) a sochařskou výzdobou (busta arcib.Rudolfa Jana, busta arcib.Sommerau-Beckha) se řadí k předním evropským krajinářským parkům.
Kontakt: vedle zámku (hlavní vstup), dále z ulice Vejvanovského a z ulice Na Kopečku
pevná linka: 573 502 011
Provozní doba: Volný vstup zdarma v době otevření (v létě 7-19 hod, v zimě 7-16 hod - vyvěšeno na jednotlivých vstupech). V deštivém či větrném počasí uzavřena. Do zahrady je zákaz vstupu se psy.
Cesta: 220 m, 2 min pěšky
Biskupská mincovna
Jediná dochovaná mincovna na území Moravy
(historická památka I. kategorie)
Kontakt: Na Sladovnách, Kroměříž
pevná linka: 573 334 890
Provozní doba: květen - září od 9,00-17,00, denně mimo pondělí
Cesta: 500 m, 5 min pěšky
Květná zahrada
Labyrinty zelených stěn spolu s 244 m dlouhou Kolonádou, dvěma historickými skleníky, centrálním pavilonem (Rotundou), květinovou a sochařskou výzdobou nabízí i dnes mnoho překvapujících a neopakovatelných zážitků.
Kontakt: ul. Generála Svobody, Kroměříž
Mobil: 723 962 891
Provozní doba: Otevřeno po celý rok, v létě 7,00-19,00, v zimě 7,00-16,00, zákaz vstupu se psy
Cesta: 850 m, 10 min pěšky
Art design galerie
ART DESIGN GALERIE se zaměřuje na prodej autorských originálních dárkových předmětů, uměleckých děl a také na prodej moderního interiérového designu. Galerie otevírá cestu modernímu umění, je zastoupena těmito umělci: Dagmar Wykrentová, Jana Ullrichová, Anastasia Konstantopoulou, Niky Lyriti, Fotios Delistathis, Nikos Malakos.
V galerii se můžete zakoupit : originální sklo, keramiku, stříbrné šperky, šperky z muranského skla, bižutérii z přirodních materiálů, umělecký kov, originální svíčky, modni doplnky z kůže a obrazy. Součástí Art Design Galerie je boutique se značkovou a originální dámskou módou, módními doplňky a šperky z ŘECKA a ITÁLIE.
Kontakt: Kovářská 187/12, Kroměříž
mobil: 604 622 078
Provozní doba: Po-Pá: 9:30 - 17:30, So: 9:00 - 12:00, Ne: tel. dohodou
Cesta: 130 m, 1 min pěšky
Kroměřížské kostely
Farní kostel Blahoslavené Panny Marie
Pochází z ranného středověku, ale po přestavbách je původní částí jen jádro věže. Za autora dnešní stavby z let 1724-1736 je považován Ignác Cyrani von Bolleshaus . Půdorysně má vzor v pražském jezuitském chrámu sv.Klimenta a interiér je barokní.
Kontakt: Riegrovo náměstí 165, Kroměříž
mobil: 573 338 974
Cesta: 350 m, 3 min pěšky
Kostel svatého Jana Křtitele
Původní románský kostel s prvky gotiky, založený johanity při špitále, byl v 17. stol. předán piaristickému řádu. Piaristé přistavěli ke kostelu svou kolej a v roce 1737 začali se stavbou nového chrámu podle projektu biskupského architekta Cyraniho z Bolleshausu (+ 1758). Chrám byl vysvěcen v roce 1768. Projekt vycházel z půdorysu vídeňského chrámu salesiánek na Renngasse, fasáda vychází ze vzorů vídeňských a pražských a nad vchodem je umístěno sousoší Kristova křtu s adorujícími anděly (olomoucký sochař Ondřej Zahner, 1752). Vynikající interiér je prací předních umělců Moravy a Rakouska ( J. J. Etgens, J. Stern, F. I. Leicher, Michelangelo Unterberger, W. Träger, Jan a Michael Scharterové, Pavel Ramelli ad.). Využitím rokokových a sentimentálních prvků byl zhodnocen interiér v jeden z nejkrásnějších chrámů 18.století na Moravě.
Kontakt: Masarykovo náměstí, Kroměříž
Cesta: 160 m, 1 min pěšky
Kostel svatého Mořice
Původní gotický kostel z 13.století založil biskup Bruno ze Šaumburka s kolegiátní kapitulou (se šesti kanovníky, proboštem a děkanem) .Archeologické sondy nepotvrdily existenci staršího " předchůdce" Brunovy stavby.V daném místě prokázaly přítomnost pravěkého osídlení a stopy osídlení z doby lokační (II. polovina 13. století) - tedy z doby založení kapituly. Z hlediska vývoje stavby se jedná o zásadní fakt. Výstavba chrámu byla postupná. Presbytář s dvojicí věží z 13.století byl doplněn po novém zaklenutí presbytáře ve 14. století stavbou vikářské sakristie a parléřovským klenebním systémem. Obnova po zničení husitskými válkami od r. 1516 (zaklenutí prostou křížovou klenbou), doplnění interiéru, ( mensa a portál z r. 1582), byla ukončena stavba barokní mariánská kaple (Bolestná) z r. 1763. Pseudogotická obnova po požáru v letech 1836-1848 (F. Jäger, Ant. Arche) dala chrámu dnešní vzhled. Zvenčí je na fasádě kenotaf arcibiskupa Sommeraua-Beckha ( J. Gasser z Vídně).
Kontakt: Stojanovo náměstí, Kroměříž
pevná linka: 573 338 952
Cesta: 140 m, 1 min pěšky
Pravoslavný kostel svatého Cyrila a Metoděje
Kostel byl postaven v letech 1946 - 1948 v byzantském stylu. Měl být upomínkou na rumunské osvoboditele města a na biskupa Gorazda. Ten působil v Kroměříži a později v Praze, kde byl v roce 1942 popraven nacisty za ukrývání účastníků atentátu na R. Heydricha.
Kontakt: Slovanské náměstí, Kroměříž
Cesta: 1 km, 11 min pěšky
Větrný mlýn
Na jihozápadním svahu nad vesnicí, nedaleko lesa Chvaletiny, asi 200 metrů od silnice do sousední obce Vrbky byl ve 20. letech 19. století postaven větrný mlýn, využívající vhodných povětrnostních podmínek kraje a zároveň nedostatku stálých vodních toků.
Kontakt: Velké Těšany
pevná linka: 573 358 721 pí. Chrastinová
Provozní doba: duben-září, úterý-pátek 13,00-17,00, sobota-neděle 9,00-12,00 a 13,00-17,00
Cesta: 8,2 km, 11 min autem
Rozhledna Brdo
Nenechte si ujít nevšední pohled z nejvyšší kamenné rozhledny na Moravě stojící na hoře Brdo v pohoří Chřiby.
Kontakt: Obec Kostelany
pevná linka: 573 367 020, mobil: 607 870 392
Provozní doba: duben, září, říjen: sobota a neděle 10:00-17:00
květen, červen: od středy do neděle 10:00-17:00
červenec, srpen: od pondělí do neděle 10:00-19:00
Cesta: 19,6 km, 20 min autem + 3,2 km, 50 min pěšky
Zámek Buchlovice
Zámek Buchlovice, ležící nedaleko majestátního hradu Buchlova, patří k nejvýznamnějším barokním šlechtickým sídlům na území České republiky. Kvalita architektury, rozsáhlé sbírky, proslulí majitelé i důležité místo v dějinách posledních let habsburské monarchie činí ze zámku místo, významem daleko přesahující hranice českých zemí.
Kontakt: Buchlovice
pevná linka: 572 434 240
Provozní doba: viz webové stránky
Cesta: 37,3 km, 41 min autem (placené parkoviště)
Hrad Buchlov
Hrad Buchlov - Trojvrší Buchlova, Modly s kaplí sv. Barbory a Holého kopce patří k výrazným dominantám Slovácka. Ne nadarmo byly dva z těchto vrcholů osídleny již v pravěku. Na Modle se zachovaly zbytky opevnění z období lužických popelnicových polí a doby laténské, zatímco na Holém kopci z doby halštatské.
Kontakt: Polesí 418, Buchlovice
pevná linka: 572 595 161
Provozní doba: viz webové stránky
Cesta: 37,1 km, 46 min (placené parkoviště)
Zámek Holešov
Zámek Holešov je hodnotnou ukázkou raného baroka. Z dispozice starší středověké tvrze a renesančního zámku se nic nedochovalo. Stavba z druhé poloviny 17. století je dvoupatrová čtyřkřídlá budova s šestibokými věžemi v nárožích, krytá vysokou mansardovou střechou. Vnější průčelí jsou členěna v přízemí pásovou rustikou, v patrech lizénami sahajícími k výrazné konzolové římse. Jednoduchý průjezd se sala terrenou, situovaný osově souměrně k vjezdu hlavnímu, vede do pozoruhodného parku. Jeho v českých zemích ojedinělá koncepce vychází ze stylu francouzského architekta Le Nôtrea: jedná se o rozvinutou ideu italské zahrady s hlavním vodním kanálem v ose zámku, navazujícím na kanál o půdorysu písmene U tak, že spoluvytváří tvar Neptunova trojzubce. V parku vznikly drobné stavby a sochy, mj. busta hudebního skladatele F. X. Richtera od sochaře Jana Habarty. V březnu 2008 se podařilo znovu zprovoznit hvězdárnu v zámecké zahradě. Půjčovna lodiček.
Kontakt: Nám. F. X. Richtera 190, Holešov
mobil: 777 760 122, kastelán a prohlídky zámku - Radecki Jaroslav
Provozní doba: leden-březen na objednávku
duben-říjen denně mimo pondělí v 10:00, 13:00 a 15:00
listopad-prosinec na objednávku
Cesta: 16,2 km, 23 min autem
Lidové stavby (skanzen)
Muzeum Kroměřížska spravuje areál památek lidového stavitelství východní Hané v Rymicích u Holešova na úpatí Hostýnských hor. Vesnická stavení rekonstruovaná v sedmdesátých letech představují způsob bydlení a hospodaření v této části Moravy v posledních dvou staletích.
Kontakt: Rymice čp. 104
pevná linka: 573 395 238
Provozní doba: duben, květen, září- jen soboty a neděle
červen, červenec, srpen- denně mimo pondělí
Prohlídkový okruh trvá cca 90 minut,
Prohlídky začínají v 9.00, 10.30, 12.30, 14.00, 15.30 hodin
Cesta: 15,6 km, 23 min autem
Zámek Chropyně
Dvoupatrový zámek postavený v roce 1615 na místě někdejší tvrze. Střecha věže ve tvaru osmibokého jehlanu pochází z roku 1892, kdy po požáru nahradila původní zastřešení.
Kontakt: nám Svobody 29, Chropyně
Provozní doba: v sezónu (duben - říjen) Denně, mimo pondělí 9.00 - 12.00, 13.00 - 17.00 hod.
Mimo sezónu po telefonické dohodě na č. 573 338 388
Prohlídky zámku začínají v 9.00, 10.00, 11.00, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00 hodin
Cesta: 9,1 km, 15 min autem