Adventní koncert 10.12.2024 od 18:30 i s českými a světovými koledami v krásném prostředí evangelické kaple - vytápěno se skvělým souborem Musica Festiva za 499 Kč
499 Kč místo 700 Kč
sleva 29%
Zobrazit
V červnu je ideální čas na koncert v unikátním hradebním kostele sv. Martina ve Zdi s příjemnou teplotou uvnitř.
Vychutnejte si tóny varhan s doprovodem sopránu a houslí. Zazní populární skladby MOZARTA, VIVALDIho, PUCCINIho, HAENDELA, KUCHAŘE, BACHA, FRANCKA a dalších
Vystoupí vynikající umělci:
prof. Otomar Kvěch - varhany
Ada Slivanská - housle
Miloslava Fousková - soprán
prof. Otomar Kvěch
je český hudební skladatel a pedagog.
Absolvoval Státní kozervatoř v Praze, obory skladba (prof. J. Z. Bartoš) a varhany (prof. Josef Kubáň). Od roku 1969 studoval kompozici na pražské HAMU u Jiřího Pauera (1 semestr ve třídě Emila Hlobila). Po dokončení studií pracoval jako korepetitor opery Národního divadla. Je vnímán jako myšlenkový protipól vůči moderním skladatelským tendencím, obzvláště pak tzv. Musica nova.
V současné době je vedoucím Skladatelského oddělení na Státní konzervatoři v Praze a vyučuje Analýzu skladeb na Hudební fakultě AMU. Rovněž pracuje jako hudební redaktor na stanici Českého rozhlasu - Vltava.
Ada Slivanská
je absolventkou konzervatoře v Praze obor housle a kompozice a filosofické fakulty Karlovy university, obor hudební věda. V době studií založila komorní soubor Quartetto con flauto s nímž natočila již 4 CD a vystupuje na našich i zahraničních pódiích. Po absolutoriu a ročním působení ve Středočeském symfonickém orchestru Poděbrady byla angažována do Symfonického orchestru Českého rozhlasu, kde působila do roku 1999. Od roku 1989 se věnuje soustavně manažerské a produkční činnosti. V současné době je vedle činnosti interpretační i manažerkou několika sólistů a komorních souborů. Organizuje abonentní koncertní cykly i jednotlivé koncerty v Praze i mimo ni. Od roku 2003 spolupracuje organizačně i umělecky na festivalu Podblanický hudební podzim.
Miloslava Fousková
Od 4 let byla členkou dětského pěveckého sboru "Radost - Praha" (Vladimír Souček). Ve studiu zpěvu pokračuje na Hudební škole hl. města Prahy ve třídě Prof. Magdaleny Bělohlávkové. V roce 2004 studovala u Anne Donnadieu, Francie. Úspěšně reprezentovala na soutěžích v Paříži a Slovensku, kde v soutěži Iuventus Cantat obdržela 1. místo a cenu za nejlepší interpretaci skladby 20. století. V roce 2006 získala na pěvecké soutěži v Olomouci 1. cenou a cenu ředitele soutěže, v celostátním kole soutěže ZUŠ získala 1. místo v kategoriích sólový i komorní zpěv. V roce 2003 založila a od té doby vede smíšený pěvecký sbor "Cantuta", od roku 2004 je sbormistryní dívčího komorního sboru Bubureza, který pravidelně účinkuje na festivalu Dny soudobé hudby.
KOSTEL MARTINA VE ZDI
Martinská 8, Praha 1 - naproti OD Tesco Máj
Kostel sv. Martina byl postaven v období mezi roky 1178 až 1187 v osadě Újezd, která se již dříve rozkládala ve zdejším prostoru a podle zasvěcení kostela pak byla nazývána Újezdem sv. Martina. Při stavbě staroměstských hradeb před polovinou 13. století byl Újezd rozdělen na dvě části. Větší část zůstala vně městských hradeb na území pozdějšího Nového Města, menší část i s kostelem byla pojata do Starého Města. Kostel svou jižní stěnou přiléhal k hradební zdi (odtud jeho název) a v jeho sousedství byla městská brána, zvaná branou sv. Martina. Původní románský kostel byl jednolodní a zachoval se v rozloze dnešní hlavní lodi s řadou románských archi-tektonických článků. Vnitřek kostela byl pravděpodobně vyzdoben románskými nástěnnými malbami.
Gotická přestavba kostela se uskutečnila v době vlády Karla IV.,po roce 1350. Loď_byla zvýšena a nově zaklenuta, při jejím jihozápadním nároží postavena hranolová zeď_a prostor kostela zvětšen výstavbou presbyteria čtvercového půdorysu. Mezi léty 1360 až 1370 bylo presbyterium zaklenuto žebrovou klenbou, která je považována za jednu z nejstarších tohoto typu u nás. Žebra klenby vyrůstají z konzol zdobených maskami, svorníky zdobí růže a hvězda. Taková tedy byla podoba kostela v roce 1414, kdy v něm koncem října z podnětu M. Jakoubka ze Stříbra zdejší farář Jan z Hradce poprvé podával laikům svátost oltářní pod obojí způsobou. V následujících letech se kalich stal symbolem celé husitské revoluce.
Své dnešní podoby nabyl kostel v hlavních rysech při pozdně gotické přestavbě. Probíhala postupně a byla dokončena roku 1488 z podnětu a díky financování utrakvistické měšťanské rodiny Holců z Květnice. Tehdy byly přistavěny dvě boční lodi, severní se třemi a jižní se dvěma křížovými poli s žebry. Holcové také dali k východní stěně severní boční lodi přistavět oratoř (tzv. Holcova oratoř). Byla spojena dřevěným mostkem s jejich domem v sousedství (dnešní severní křídlo Platýzu). Dodnes je ve zdi kostela ve výši patra zřetelný zazděný portálek, vedoucí do oratoře, na jehož vnější straně jsou patrné stopy po můstku a jeho zábradlí. Rodinu Holců z Květnice připomíná jejich erb (hák), který nalézáme na několika místech v kostele. Erb na klenbě presbyteria, představující polovinu psa, je z počátku 16. století a patří Benešům z Vlkanova, příbuzným Holců.
Kostel sv. Martina ve zdi v roce 1678 vyhořel a horní část věže byla po požáru přestavěna. Z dalších stavebních úprav je význačnější ještě zřízení barokního portálu na severní straně (do ulice) v roce 1779. Krátce na to, roku 1784, byl kostele zrušen a přeměněn na skladiště, byty a obchody. Teprve v roce 1904 jej koupila Pražská obec a v letech 1905 - 1906 dala restaurovat podle návrhu Kamila Hilberta. Tehdy byla věž, na níž je erb Starého Města, doplněna novorenezančními štíty. Po první světové válce získala kostel do dlouhodobého pronájmu Českobratrská církev evangelická, jejíž péčí byla v nedávných letech provedena generální oprava objektu, spojená s archeologickým výzkumem.
Kolem kostela se po staletí rozkládal hřbitov. Připomíná ho pamětní deska členů významné sochařské rodiny Brokoffů, pohřbených zde v 18. století, zasazená na vnější stěně presbyteria. Několik původních náhrobních kamenů je umístěno uvnitř kostela.
Kostel sv. Martina ve zdi se zachoval jako takřka neporušené dílo středověku, jako vzácný doklad hodnotné románské a gotické architektury. Svým sepětím s kalichem je nadto hmotnou připomínkou událostí české reformace.
Koncertní agentura FIDELIO
pořádá pravidelně koncerty tématické (např. vánoční, adventní), klasické, jazzové a swingové hudby v unikátních prostorách Prahy, ale i jiných měst již od roku 2001
Tato hudba přispívá blahodárně k vašemu odpočinku v hektických dnech a můžete ji třeba považovat za jistý druh relaxační hudby.
Přijďte si odpočinou od běžného shonu!
Voucher je taktéž krásný dárek pro vaše blízké a udělá jim určitě radost.
.
KDE VOUCHER UPLATNÍTE?
Kostel sv. Martina ve Zdi
Martinská 8, Praha 1
11000 Praha 1 (naproti OD Tesco Máj)
V den konání koncertu: st 13.6.2012 20,00 hod
Koncert potrvá asi 65 minut.
voucher platí jako vstupenka
Vstupenky nejsou číslovány, sál je otevřen zhruba 15 minut před koncertem
NA VOUCHERU NENÍ UVEDENA ANI CENA, ANI JMÉNO KUPUJÍCÍHO.
Účinkující:
prof. Otomar Kvěch - varhany
Ada Slivanská - housle
Miloslava Fousková - soprán
Program:
JAN KŘTITEL KUCHAŘ
PRELUDIUM G DUR
GEORG FRIEDRICH HÄNDEL
LASICA CHIO PIANGA z Opery Rinaldo
LEONARDO VINCI
SONATA IN D MAJOR
JOHANN SEBASTIAN BACH
CHORÁLOVÁ PŘEDEHRA "ERBARME DICH, MEIN GOTT"
ANTONIO VIVALDI
ADAGIO
WOLFGANG AMADEUS MOZART
LAUDATE DOMINUM
JAN KŘTITEL JOSEF KUCHAŘ
FANTASIE D MOLL
GIACOMO PUCCINI
O MIO BABBINO CARO z opery Gianni Schicchi
JULES MASSENET
MEDITATION FROM THAIS
CÉSAR FRANCK
PANIS ANGELICUS
(změna programu a účinkujících vyhrazena)
Na koncertě uslyšíte:
Účinkující:
prof. Otomar Kvěch - varhany
Miloslava Fousková - soprán
Ada Slivanská - housle