HOTELOVÝ KOMPLEX AVALANCHE
Dolní Moravice u Rýmařova
PLATNOST 27.6.-31.8.2014
Za chvilku jste v krásném pohoří Jeseníky!
Dobrá základna na cyklistiku, krásná pěší turistika,
Karlova Studánka, Praděd.
A když zaprší, spousta památek a muzeí po okolí!
Hotelový komplex AVALANCHE
Komplex se nachází v oblasti Hrubého Jeseníku, v údolí mezi Karlovou Studánkou, Karlovem, Pradědem a Slezskou Hartou, tedy v oblasti, která patří k nejnavštěvovanějším střediskům.
V oblasti jsou vynikající podmínky pro milovníky pěší turistiky a cykloturistiky. Hotelový komplex Avalanche a jeho blízké okolí nabízí velké množství lázeňských procedůr, aqua svět, veškeré sportovní aktivity, ať již v krytých či venkovních sportovních areálech. Dále je zde několik národních rezervací s množstvím jeskyní, kaskád a jiných přírodních úkazů.
Jeseníky pro svoji krásnou přirodu a čisté ovzduší jsou módním hitem a lákají velké množství tuzemských i zahraničních turistů a sportovců.
Restaurace a stravování
V areálu naleznete restauraci s dětským koutkem, kavárnu a další restaurační zařízení. V létě je možnost využítí terasy a poobědvat pod širým nebem. Pro ubytované hosty nabízíme několik variant stravování formou: polopenze, plné penze či výběrem z jídelního lístku. Snídaně jsou řešeny formou bufetu.
Ubytování
Hotelový, kongresový, sportovní a turistický komplex Avalanche nabízí komfortní ubytování ve čtyřech hotelových budovách***, ve třech samostatných penzionech, v sedmi bungalovech a nově vybudovaných deseti nadstandardních penzionech. Přízemní části budov jsou řešeny bezbariérově. Každý pokoj a bungalov má vlastní sociální zařízení s vanou nebo sprchovým koutem, TV, rádiem, telefonem a minibarem. V hotelovém komplexu je také umožněn přístup na internet prostřednictvím bezdrátové sítě - WIFI připojení. Aktuálně nabízí ubytovací kapacitu pro cca 200 osob, v tomto roce po dostavbě bude zvýšena na 300 osob. Pro ubytované je v areálu dostatečný počet parkovacích míst.
Letní turistika
Nově vybudovaný aqua svět s lázněmi Karlova Studánka nacházející se 7 km od hotelu jsou místem s nejčistším vzduchem v celé České republice. Připomínají malé alpské městečko s množstvím kaváren a restaurací. Tuzemští i zahraniční turisté si zde např. léčí plicní onemocnění, nemoci horních cest dýchacích, chronické záněty průdušek, atd. Mimo jiné zde začíná jedna z nejkrásnějších turistických tras - naučná stezka Bílá Opava, která se táhne podél celého toku Bílé Opavy až k nejvyšší hoře Moravy a Slezska - Pradědu (1492 m.n.m.). Přehradní nádrž Slezská Harta jihovýchodně od Bruntálu je jedním z největších turistických lákadel a rybářským rájem, s možností vodních sportů. Zejména yachting zde má výborné větrné podmínky. Dále jesenicko nabízí řadu přírodních, technických i historických zajímavostí.
Restaurace a stravování
V areálu hotelu naleznete restauraci s dětským koutkem. V létě je možno využít terasu a poobědvat pod širým nebem. Snídaně jsou řešeny formou bufetu.
V areálu je:
- hotelové parkoviště
- recepce
- restaurace, bar
- venkovní terasa
- 9 KONFERENČNÍCH SÁLŮ - kongresová turistika
- pořádání školení, společenská místnost
- VINNÝ SKLEP
- večerní program - na objednání
- PROFESIONÁLNÍ HŘIŠTĚ s využitím k většině sportů
- RELAXAČNÍ CENTRUM - SAUNA, MASÁŽE (na objednání)
- BILLIÁR, ŠIPKY
- úschovna lyží a kol
- dětské hřiště
- TENISOVÝ KURT
- půjčovna kol
- BOWLING A NOČNÍ BAR
KONTAKT:
HOTELOVÝ KOMPLEX AVALANCHE
Adresa: Dolní Moravice, 795 01 Rýmařov
Tel: 554 254 099, 777 742 405
E-mail: info@avalanche-hotel.cz
www.avalanche-hotel.cz
...
POLOHA NA MAPĚ:
...
Autem:
od Jeseníku (Polska...): Po silnici I/44 směr Bělá pod Pradědem, Domašov, na křižovatce odbočte doleva na silnici II/450 do Vrbna pod Pradědem, na začátku Vrbna odbočte doprava po silnici II/445 směr Karlova Studánka, projeďte celou Karlovou Studánkou a na jejím konci odbočte doleva na II/450 na Malou Morávku, mezi Malou Morávkou a Dolní Moravicí se nachází celý hotelový komplex Avalanche včetně Skiareálu Avalanche.
od Bruntálu (Opavy, Ostravy...): Po silnici II/452 směr Staré Město u Bruntálu, zde odbočte doleva přes Rudnou pod Pradědem do Malé Morávky, v Malé Morávce odbočte vlevo směr Rýmařov. Mezi Malou Morávkou a Dolní Moravicí se nachází celý hotelový komplex Avalanche včetně Skiareálu Avalanche.
od Rýmařova (Olomouce, Brna, Hradce Králové, Prahy, Vysočiny...): Po silnici I/11 směr Bruntál, před obcí Malá Šťáhle odbočte doleva na silnici II/445 do Dolní Moravice. Za Dolní Moravicí se nachází celý hotelový komplex Avalanche včetně Skiareálu Avalanche.
Doprava autobusem:
Nejbližší autobusová zastávka Dolní Moravice,rozcestí.
Letní balíček v Hotelovém komplexu AVALANCHE obsahuje:
2x ubytování pro 2 osoby v dvojlůžkovém pokoji s koupelnou a WC v penzionu/apartmánu/vedlejší hotelové budovy dle dostupné kapacity
2x snídaně pro 2 formou buffetu
2x večeře formou švédských stolů pro 2
1x hodina tenisu zdarma (pronájem tenisového kurtu, včetně zapůjčení raket)
1x hodina biliardu zdarma
1x hodina v sauně s bazénem zdarma
20% sleva na wellness procedury Penzionu Eva (v areálu)
Děti do 3 let zdarma bez nároku na stravu a lůžko
Check in od 14 hodin, Check-out do 10 hodin
Rezervace možná od 27.6.-31.8.2014
POBYT LZE PRODLUŽOVAT NAKOUPENÍM VÍCE VOUCHERŮ!
NAKUPTE 2 VOUCHERY A MÁTE NÁDHERNOU TÝDENNÍ DOVOLENOU!
Povinné doplatky:
Na místě platí ubytovaná osoba rekreační poplatek obci, a to 16,-Kč/osoba/noc, dítě 6,- Kč/osoba/noc.
Možné doplatky:
Od 3 do 12 let 900,- Kč ubytování (cena za 2 noci) s polopenzí
"POSKYTOVATEL"
(Dodavatel slevy - provozovatel hotelu):
Infogold, s.r.o.
IČO 25582348
Hudcova 367/78
612 00 Brno
Tipy na výlet - Jeseníky
CYKLISTA - JESENÍCKO - TIPY: zde
PĚŠÍ TURISTKA - JESENICKO - TIPY: zde
- značené turistické trasy (Praděd -1491 m.n.m., Šerák, Rejvíz - Mechové jezírko,
- houbaření, sběr borůvek
- na Ramzové letní bobová dráha pro děti
- v okolí jsou krápníkové jeskyně Na Pomezí a Špičáku
- vyhlídkové lety
- zámky v Javorníku a Velkých Losinách, kde je i muzeum ručního papíru a termální koupaliště
LETNÍ SEZÓNA V JESENÍKÁCH
V letní sezoně nabízí hotelový, kongrasový, sportovní a turistický areál Avalanche mnoho aktivit:
- minigolf
- dětské hřiště
- příležitostně pořádáné venkovní party:
- speciality na grilu ( opékání kolena, grilovaná selata, makrely, ryby, opékání špekáčků..)
- půjčovna horských kol nebo koloběžek.
HAMŘÍKOVA STÁJ
Rekreační pobyt je v klidném a krásném prostředí horské přírody Hrubého Jeseníku v hotelovém komplexu Avalanche si krásném si můžete zpříjemnit možností poznání života koní, jejich ustájením, chovem a atraktivní možností jezdeckých projížděk, nebo výuky v jezdeckých kurzech v nedaleké Hamříkově stáji. Od dubna do října se zde konají závody v parkurovém skákání na závěr závodní jezdecké sezóny se koná atraktivní "HUBERTOVA JÍZDA".
Nově vybudovaný aqua svět s lázněmi Karlova Studánka nacházející se 7 km od hotelu jsou místem s nejčistším vzduchem v celé České republice. Připomínají malé alpské městečko s množstvím kaváren a restaurací. Tuzemští i zahraniční turisté si zde např. léčí plicní onemocnění, nemoci horních cest dýchacích, chronické záněty průdušek, atd. Mimo jiné zde začíná jedna z nejkrásnějších turistických tras - naučná stezka Bílá Opava, která se táhne podél celého toku Bílé Opavy až k nejvyšší hoře Moravy a Slezska - Pradědu (1492 m.n.m.). Přehradní nádrž Slezská Harta jihovýchodně od Bruntálu je jedním z největších turistických lákadel a rybářským rájem, s možností vodních sportů. Zejména yachting zde má výborné větrné podmínky. Dále jesenicko nabízí řadu přírodních, technických i historických zajímavostí.
PĚŠÍ TURISTIKA
Naučná stezka Velká Kotlina
Velká kotlina, patřící k přírodovědecky nejvýznamnějším lokalitám střední Evropy, se pestrostí přírody, druhovým bohatstvím rostlin a živočichů řadí na první místo v pohořích Krkonošsko – Jesenické soustavy. Vytvořila se tu pestrá mozaika nejrůznějších stanovišť, od suchých vyhřívaných strání až po stále chladná prameniště, od hlubokých, nikdy nepromrzajících humózních půd až po holou skálu. Vyskytují se zde druhově neobyčejně bohatá a unikátní rostlinná a živočišná společenstva (např. jitrocel tmavý sudetský, hvozdík kartouzek sudetský, šabřina tatarská, hvězdice alpská; endemický motýl okáč sudetský, linduška horská, myšivka horská). Na celoevropský význam Velké kotliny upozornil botanik Sendner, když ji přirovnal k proslulé alpské Gamsgrube.
Trasa se vyznačuje středně těžkým terénem a je dlouhá 11km. Sezóna je omezena pouze zimním obdobím, vstup bezplatně.
Naučná stezka Revíz
Naučná stezka se nachází v NPR Revíz a je charakteristická rašeliništěm (stáří se odhaduje na 6-7 tisíc let) a mechovými jezírky. Stezka seznamuje návštěvníky se vzácnými druhy rostlin a živočichů. Roste tu tipická rašeliništní vegetace jako rašelníky, masožravá rosnatka okrouhlolistá, bříza karpatská atd., z živočichů netopýr severní, krkavec velký, mravenec rašeliništní a žluťásek borůvkový. Najdeme zde 2 krásná mechová jezírka – Velké a Malé mechové jezírko. Velké mechové jezírko o ploše 1692m² a hloubce 2-3m je zpřístupněno po haťovém chodníku. Malé mechové jezírko je veřejnosti uzavřeno. Trasa má celkem 5 zastávek.
Trasa je dlouhá 3 km a patří mezi nenáročné, trvá přibližně 1 až 2 hodiny. Za naučnou stezku se platí poplatek a je možno zakoupit upomínkové předměty. Sezóna je omezena pouze na zimní období.
Naučná stezka Bílá Opava
Údolí říčky Bílé Opavy patří k nejromantičtějším místům v Jeseníkách. Stezka o celkové délce 3 km je součástí NPR Praděd, začíná kousek za Karlovou Studánkou a končí pod horskou chatou Barborka. Stezka prochází hlubokým údolím, po mnoha můstcích a lávkách. Můžete zde obdivovat mnoho kaskád a peřejí, sklaních útvarů a vodopádů, z nichž největší je vysoký 7,9m. Bystřina tímto vodopádem a navazujícími peřejemi překonává na úseku 40m výškový rozdíl celkem 16.4m. Vyskytují se zde (v Jeseníkách ojediněle) tzv. obří hrnce (mísovité prohlubně o průměru několika decimetrů a hloubce několika centimetrů. Vznikaly po staletí vymíláním ruly vířivým pohybem a vodou unášených částic hornin). Oblast má bohatou flóru a faunu (např. jesenické srnky, růže alpská, papratka alpínská, skorec vodní). Trasa má celkem 6 zastávek.
Trase je velmi náročná a trvá přibližně 2 až 3 hodiny. Na začátku trasy se platí poplatek, je zde možnost zakoupení informačních materiálů. Sezóna: od 1. června do 30. září.
Slezská Harta
Toto vodní veledílo se zatopenou plochou 870 ha můžete probádat z několika přístavů jízdou na lodi, na kole nebo pěšky po cyklostezce, která vede okolo břehů hojně navštěvovaných rybáři a také pohledem z vrcholů vyhaslých sopek – Velký Roudný a Malý Roudný. Tyto sopky patří ke skupině nejmladších vulkánů České republiky – Bruntálským sopkám. V blízkosti Slezské Harty se tedy ješte nachází Venušina sopka, Uhlířský Vrch nad nestarším městem zemí Koruny české – Bruntálem a velmi zajímavý sopečný útvar - lávové proudy v Mezině. Výstavba údolní nádrže na řece Moravici u obce Slezská Harta byla realizována na základě úvah o nutnosti posílení níže ležícího vodárenského zdroje Kružberk. Víte, že u této nejmladší přehrady České republiky se díky nádherné přírodní scenérii natáčel velkofilm Johanka z Arku?
Hrad Sovinec
http://www.hradsovinec.cz/
Hrad Sovinec a stejnojmenné městečko se nacházejí 13 km jižně od RýmařovaHrad byl založen bratry Pavlem a Vokem ze starého moravského rodu Hrutoviců mezi léty 1318 a 1348.
Hradu se dotkly válečné událostí a to nejen třicetileté války kdy byl obsazen Dány. V roce 1643 švédská vojska pod vedením Lennarta Torstenssona při zpětném pochodu do Slezska o síle 8 000 mužů s 82 děly hrad ve dnech 16.9.1643 obklíčila a po úporných bojích ho 7.10. 1643 po čestné kapitulaci posádky obsadila. Švédové drželi hrad až do roku 1650.
Po opětovném převzetí hradu Řádem německých rytířů v roce 1650 a po provedení nejzákladnějších oprav sloužil až do poloviny 18. století jako řádová pevnost. V roce 1939 byl Německý řád Německou říši zrušen a hrad Sovinec byl v roce 1945 zestátněn.
Zámek Bruntál
http://www.mubr.cz/
Bruntálský zámek založili ve 2. polovině 15. století páni z Vrbna, V roce 1621 připadl zámek jako konfiskát Řádu německých rytířů. Nynější podobu zámek získal pozdně barokní přestavbou v letech 1766 - 1769, Po roce 1945 přešel zámek Bruntál do vlastnictví československého státu. Od roku 1960 je zpřístupněn veřejnosti. Velké rekonstrukční práce na zámku proběhly v 70. letech a v letech 1983 – 1999.
Expoziční zajímavostí je Auto „Picolo“ - 1904, přechodný typ mezi kočárem a automobilem, jediný exemplář tohoto typu v ČR.
CYKLOTURISTIKA
Cyklo stezky:
I. Jeseník – Mikulovice – Zlaté hory – Karlova Studánka – Praděd – Červenohorské sedlo – Jeseník (délka: 97km, náročná trasa )
II. Jeseník – Domašov- Pod Keprníkem – Černava – Ramzová – Lipová Lázně – Jeseník ( délka: 36km, fyzicky náročná trasa )
III. Holčovice – Karlovice – Malá Morávka – Světlá hora – Karlovice ( délka: 55km, středně těžká trasa)
IV. Karlova Studánka – Videlský kříž – Starý Rejvíz – Vrbno pod Pradědem – Karlova Studánka (délka: 60km, poměrně náročná trasa )
V. Vrbno pod Pradědem – Vidly – Karlova Studánka – Suchá Rudná – Bruntál ( délka: 38km, středně těžká trasa )
VI. Malá Morávka – Alfrédka – Skřítek – Žďárský potok – Malá Morávka ( délka: 40km, fyzicky náročná trasa )
VII. Rýmařov – Slunečná – Sovinec – Rešovské vodopády – Rýmařov (délka: 79km, středně těžká trasa )
Jeseník
Informace o městě - LÁZNÍCH JESENÍK o kolí naleznete zde:
http://www.jesenik.org/turista/
Lázně Jeseník - vodoléčba u Priessnitze
Priessnitzovy lázně Jeseník jsou vhodné nejen pro léčbu nemocných, ale nabízejí výtečné zázemí také pro preventivní a relaxační pobyty. Právě zde můžete podstoupit jednu z nejmodernějších metod světového zdravotnictví - computerovou kineziologii.
V blízkém okolí lázní, v malebné přírodě Rychlebských hor a Jeseníků na svazích Studničního vrchu, můžete napočítat na 80 pojmenovaných a registrovaných pramenů.
Zdejší mikroklima je velmi vhodné pro léčení horních a dolních cest dýchacích, potíží krevního oběhu, nervové soustavy a vegetativního nervstva. Zajímavou náplň mají i krátkodobé ozdravné pobyty, které mají za cíl zvýšit tělesnou i duševní kondici. Za svou existenci a pozdější proslulost vděčí Priessnitzovy léčebné lázně svému zakladateli Vincenzi Priessnitzovi. Již v roce 1822 založil na Gräfenbergu první vodoléčebný ústav na světě, čímž položil základ novému lékařskému oboru – vodoléčbě.
Priessnitzovy léčebné lázně a.s. leží v překrásné přírodě na svahu nejvýchodnějšího výběžku Rychlebských hor asi 2 km od města Jeseník v průměrné nadmořské výšce 620 m n.m. Areál je citlivě vsazený do krajiny, tvoří dominantu širokému okolí a pouze odtud se skýtá jedinečný výhled na celý hlavní hřeben Hrubého Jeseníku. Lázně disponují několika lázeňskými hotely (Priessnitz, Bezruč, Jan Ripper…) a dětskými léčebnami (Wolker, Karolína, Maryčka). Zdejší mikroklima s unikátním léčivým efektem zaujímá mezi lázeňskými velikány třetí místo na světě. Je vhodné pro léčení horních a dolních cest dýchacích, potíží krevního oběhu, nervové soustavy a vegetativního nervstva. Lázeňská léčba je založena na využití přírodních léčivých zdrojů s rehabilitačními metodami.
Priessnitzovy léčebné lázně a.s. nabízí celou škálu relaxačně ozdravných pobytů: Lázeňský pobyt pro náročné, Relaxačně rehabilitační pobyt, Lázeňský pobyt pro seniory, Aktivní dovolená v lázních, Pobyt pro dámy, Zdravý život bez nadváhy a obezity, Krásné tělo, zdravá pleť, Silvestrovské pobyty a širokou nabídku lázeňských procedur. Areál i okolí lázní nabízí mnoho příležitostí pro volnočasové aktivity pro děti i dospělé. V Priessnitzových lázních v Jeseníku najdete také evropskou raritu, balneopark, který se rozprostírá nad lázeňským areálem.
Fitness park Priessnitz bude kombinovat aktivní zábavu a sport s nejčistšími klimatickými podmínkami a horskou přírodou. Od května 2014 se můžete těšit na posilovací stroje využívající převážně váhy vlastního těla pro procvičování chůze, kloubů, rozvoj koordinace těla, ale i na venkovní rotoped.
Priessnitzovy léčebné lázně do sezony 2014 vstupují s lázeňským vláčkem. Vláček Lázeňáček bude nejen děti vozit po lázeňské promenádě, kolonádě či Balneoparku, ale také do Jeseníku a zpět.
Místem, které je jedinečné v obohacování atmosféry důležitými biogenními prvky, je přírodní bylinkové inhalatorium, které v roce 2014 rozkvete do svého prvního vegetačního období. Tento lázeňský poklad připomíná staré barokní zahrady a vůněmi levandule, máty, růží či meduňky zahrady našich babiček i slunnou Provence.
Červenohorské sedlo v Jeseníkách
Červenohorské sedlo je důležitým východiskem turistických tras v oblasti Hrubého Jeseníku, vybavené nutnou infrastrukturou pro letní i zimní cestovní ruch. Tvoří významný bod na silničním tahu překonávajícím hlavní hřeben jesenického masivu. Nadmořská výška zde dosahuje 1013 metrů.
Červenohorské sedlo je jedno z nejvýznamnějších turistických, lyžařských a rekreačních středisek oblasti
Hrubého Jeseníku. V samotném Červenohorském sedle se nachází
komplex horských hotelů a chat. Mimo to zde vzniká
památník obětem hor. Jedná se o dřevěnou kapličku, v které jsou umístěny kamenné epitafy se jmény těch, kteří v Jeseníkách tragicky zahynuli. Památník naleznete
v opuštěném lomu při odchodu hřebenové trasy ze sedla na Vřesovou studánku.
Roku
1935 zde byla
Klubem českých turistů zbudována
turistická chata, která slouží dodnes. Původní zájezdní hostinec sloužil k odpočinku nejen poště a formanům, ale i prvním turistům.
Ubytování poskytují dvou až sedmilůžkové pokoje o celkové kapacitě 60 lůžek. Samozřejmostí je zde také celodenní provoz
restaurace.
Poloha
areálu dává předpoklad pro
kvalitní zimní sezónu od poloviny prosince do konce března.
Běžecké tratě se z Červenohorského sedla rozbíhají na obě strany Hrubého Jeseníku a většina je jich strojově upravována.
Nejvyhledávanější tratí je asi
směr Velký Klínovec,
Švýcárna a oblast
Praděda. V letních měsících je Červenohorské sedlo ideálním výchozím bodem mnoha turistických a
cykloturistických značených tras. Je
rájem pro houbaře a
sběr lesních plodin, hlavně borůvek.
Cestu na Červenohorské sedlo především z města
Jeseník si oblíbili také
motorkáři, kteří zde oceňují především
širokou novou silnici se spoustou zatáček a malebnou přírodu okolo.
.
Lázně Karlova Studánka - relaxace uprostřed Jeseníků
Karlova Studánka jsou lázně s dvousetletou tradicí. Nachází se v pohoří Hrubý Jeseník v nadmořské výšce 800 m n. m. v malebném údolí říčky Bílá Opava. Lázně obklopené horskou přírodou se pyšní nejčistším vzduchem ve střední Evropě, celkovou atmosféru dotváří roubené lázeňské budovy.
K přírodním léčivým zdrojům patří kromě
klimatu také přírodní
oxid uhličitý a minerální voda, která slouží k přípravě uhličitých koupelí i rašelinových zábalů, k inhalaci a k pití. Mezi oblíbená místa patří bazén s teplou slanou vodou (32 až 34°C), podvodními lehátky, lavicemi a masážními proudy. Najdete tu také vířivku, finskou saunu, tepidarium a solnou jeskyni. Lázeňský park zdobí
umělý vodopád a geologická expozice hornin z oblasti Jeseníků.
V lázních probíhá
komplexní lázeňská léčba pro onemocnění horních cest dýchacích, stavy po nemocích onkologických a také cévní nemoci (vysoký krevní tlak) a pohybové (kloubní a páteřní obtíže). Dále zde probíhají
rekreační a relaxační programy s různou délkou pobytu.
O pacienty a klienty se stará
specializovaný tým odborníků pro balneologii, fyziatrii a rehabilitaci, vnitřní nemoci, gastroenterologii, hematologii, praktické lékařství. Atestovaní lékaři, fyzioterapeuti, sestry a laboranti - umí zabezpečit diagnostiku a vysoce kvalitní lázeňskou péči s širokou paletou regeneračních a léčebných procedur, které využívají přírodní léčivé zdroje, ale i oblíbené masáže, lymfodrenáže, i nové fyziatrické a rehabilitační metodiky.
K dispozici je solná jeskyně, Vacu Well, Vibrosauna a bazén se slanou vodou, teplou 32°C - 34°C, řadou vodoléčebných metodik skrytých ve stěnách a dnu bazénu, resp. na podvodních lehátkách a lavicích, whirpoolech, dále finská sauna, tepidárium a zajímavé netradiční ochlazovací metodiky. K přírodním léčivým zdrojům patří minerální voda a přírodní oxid uhličitý získávaný z hloubky 127 m. Přírodní minerální voda má vysoký obsah kyseliny uhličité a metakřemičité. Slouží k přípravě uhličitých koupelí i rašelinových zábalů, dále k inhalaci a k pití. Ojedinělé je čisté léčivé klima.
.
Národní přírodní rezervace Šerák - Keprník v Hrubém Jeseníku
Národní přírodní rezervace Šerák-Keprník je nejstarší rezervací na Moravě, vyhlášenou na tehdejším panství Lichtenštejnů již v roce 1903. Rezervace zaujímá vrcholové partie a SZ hřebene Hrubého Jeseníku od trojmezí po Obří skály. Zahrnuje vrcholy Vozka, Keprník a Šerák.
Rezervace Šerák - Keprník je zajímavá především výskytem řady dochovaných skalních a půdních tvarů, vzniklých působením drsného klimatu doby ledové. Největší ochranářský význam mají trávníky horských holí se sítinou trojklannou, šichou oboupohlavnou, zvonkem okrouhlolistým sudetským kostřavou nízkou a sasankou narcisokvětou.
V návaznosti na prameniště se zde vyskytuje kriticky ohrožený hořec tečkovaný a druhy vysokobylinných niv. Najdete zde také poměrně rozsáhlá vrchovištní rašeliniště a řadu cenných rostlin a dřevin. Na Keprníku (1423 m n. m.) naleznete alpinské hole s význačnou květenou.
Z vrcholu Šeráku (1351 m n. m.) i Keprníku uvidíte celý masiv Králického Sněžníku, vrcholy Jeseníků i Rychlebské hory. Vedou tudy četné turistické trasy. Šerák je také horní stanicí lanovky a nachází se zde jedna z nejstarších horských chat. Fyzicky středně obtížná naučná stezka s velkým převýšením začíná na Ramzové a vede přes Šerák, Keprník a Vřesovou studánku až na Červenohorské sedlo.
.
Rašeliniště na Rejvízu
Revíz, označovaný znalci jako nejkouzelnější lokalita v Jeseníkách, je ideálním místem pro klidnou dovolenou. Horská osada je vhodná pro cykloturistiku, turistiku, běžky, procházky a houbaření.
Na Rejvízu začíná nejrozsáhlejší souvislý lesní komplex v Jeseníkách. Největší místní atrakce -
Velké mechové jezírko – je po
Pradědu druhým nejnavštěvovanějším místem v Jeseníkách. Rejvíz je dobrým východiskem pro výlety do ostatních středisek Jeseníků (
Červenohorské Sedlo,
Ramzová, popř. Praděd), nenáročné sjezdové lyžování je ve vzdálenosti cca 2 km (několik vleků Horní/Dolní Údolí, lyžařský areál
Bohemaland - Zlaté Hory).
Horská osada Rejvíz nabízí dostatečně širokou nabídku ubytování v soukromí i v penzionech, několik dobrých restaurací s výbornou kuchyní i možnost zakoupení základních potravin. Pro volný čas jsou k dispozici projížďky na koních, venkovní plavecký bazén, půjčovna horských kol atd.
Na Rejvízu se nachází řada přírodních skvostů.
Národní přírodní rezervace Revíz je největším moravským rašeliništěm se dvěma jezírky a prochází jím naučná stezka po dřevěných povalových chodnících.
Velké mechové jezírko se nachází ve středu západního jádra rašeliniště. Vrstva rašeliny zde dosahuje výšky 300 cm. 1.1.2005 byl Rejvíz vyhlášen
vesnickou památkovou zónou s ohledem na dochovanou dřevěnou lidovou architekturou převážně 19. století, nenarušenou nevhodnými dostavbami, typickou pro Jesenicko. K Velkému mechovému jezírku vede
naučná stezka. Velké mechové jezírko naučnou stezku uzavírá, ale návštěvníci mohou pokračovat po modré turistické značce směrem k
Jeseníku.
Na Starém Revízu u skalního masivu v lese najdeme
poutní místo Panny Marie Lurdské. Místo bylo vybudováno v r. 1908 k výročí 100 let založení kostela na Rejvízu a současně k 50. výročí Lourdské jeskyně ve Francii. V roce 2006 bylo poutní místo obnoveno.
.
Naučná stezka Bílá Opava
Naučná stezka Bílá Opava prochází po mnoha mostcích, schodištích a lávkách po březích Bílé Opavy – nejkrásnější horské bystřiny Jeseníků.
Kromě několika vodopádů, četných kaskád a peřejí, skalních útvarů a romantických zákoutí smrkového pralesa vám naučná stezka Bílá Opava na 13 informačních tabulích nabízí i základní informace o přírodě této jedinečné rezervace. Stezka je dlouhá celkem šest kilometrů a prochází těsně kolem vodopádů.
Tvářnost celého hluboce zaříznutého údolí Bílé Opavy je podmíněna geologickou stavbou - horní část je tvořena převážně rulami, dolní část břidlicemi a křemenci. Všechno to jsou přeměněné horniny vzniklé z mořských usazenin. Na modelaci údolí se v posledních tisíciletích podílela především voda, sníh a led. Nesourodost hornin, jejich nepravidelné vrásnění i odlišná schopnost větrání a odolávání vodní erozi však způsobila, že celé údolí a hlavně samotné jeho dno bylo vyhloubeno značně nerovnoměrně. Tím vznikly nejen četné peřeje a vodopády dnešní bystřiny, ale i skalní výchozy na úpatích svahů na obou březích.
Samotná Bílá Opava pramení na jižním svahu Praděda. Kromě Pradědského a Ovčárenského potoka do ní přitéká v této nejhořejší části několik drobných bezejmenných potůčků. Největší vodopád se nachází u čtvrtého zastavení. Jeho výška je 7,9 m. Bystřina tímto vodopádem a navazujícími peřejemi překonává na úseku 40 m výškový rozdíl celkem 16,4 m. Za zmínku stojí tzv.obří hrnce, známé např. z krkonošské Mumlavy, šumavské Vydry, v Jeseníkách jsou však zcela ojedinělé. Tyto zajímavé mísovité prohlubně o průměru několika decimetrů a hloubce několika centimetrů vznikaly po staletí vymíláním ruly vířivým pohybem vody a vodou unášených částic hornin.
Jeseníky byly a jsou vyhledávaným turistickým místem. Vévodí jim hora Praděd vysoká 1492 metrů. Už na začátku 19. století stávala na jeho vrcholu chýše, která sloužila jako útulek v nepříznivém počasí. Později zde byla turisty postavena jednoduchá budova, která však nestačila stále stoupajícímu počtu návštěvníků.
Praděd
- je nejvyšší horou Moravy s 1 492 m.n.m.
- na jeho vrcholu stojí televizní vysílač s rozhlednou. . Vysílač je vysoký 146,5 metru - původní výška 162 metrů klesla po výměně anténního nástavce v roce 1993. Z veřejně přístupné vyhlídky ve výšce 73 m je za dobrého počasí vidět Sněžka, Lysá hora a Radhošť, vzácně i Vysoké Tatry a Malá Fatra na Slovensku.
- vrchol vysílače je nejvyšším pevným (byť umělým) bodem České republiky, s nadmořskou výškou mezi 1637 a 1638 metrů nad mořem leží výše než vrchol Sněžky. Nejvýše soustavně dostupnou je plošina 20 metrů pod vrcholem
- původně stávala na vrcholu rozhledna, stavba byla zahájena v r. 1904. Později dostala rozhledna jméno - Strážní věž Habsburk (něm. Habsburgwarte). Ke stavbě byl použit nekvalitní materiál z nedalekých Tabulových skal, což mělo vliv na životnost věže. Dík za dokončení stavby patřil členům turistického spolku, kteří stavbu financovali a vykonávali ve svém volném čase. Proto se roku 1912 podařilo rozhlednu zkolaudovat. Stavba připomínala gotickou hradní věž, měla půdorys 15×14,5 m a výšku 32,5 m. V nejvyšším 7. patře byla vyhlídková plošina. V roce 1957 musela být rozhledna z bezpečnostních důvodů pro veřejnost uzavřena. Plánovaná rekonstrukce se pak již neuskutečnila, protože roku 1959 se celá stavba zřítila. Na vrcholu tak zůstala pouze budova meteorologické stanice a dřevěná útulna.
- Stavba vysílače byla zahájena roku 1968 dle návrhu architekta Jana Lišky ze Stavoprojektu Brno. Kvůli stavbě byla zřízena i asfaltová silnice z nedaleké Ovčárny, která nyní slouží k zásobování. Na rok 1977 bylo naplánováno dokončení stavby, termín musel být kvůli špatným stavebním podmínkám posunut až na rok 1980. V objektu je umístěna vedle vysílací techniky i restaurace, hotel a vyhlídka (zdroj Wikipedie)
.
S Nebelem po semmeringu v Jeseníkách
Cestování vlakem má své velké kouzlo. Čas zvolna plyne, krajina za okny čaruje a mění se v nekonečné filmové plátno. Horské skalnaté štíty, hluboká údolí,tajemné lesy, divoké řeky. Vydejte se do Jeseníků po jedné z nejkrásnějších železničních tratí u nás - Slezském Semmeringu. Cestovat budete společně se známým komiksovým výpravčím Aloisem Nebelem. Ten je právě tady doma.
Trasa vede přes zastávky Bludov, Ruda nad Moravou, Hanušovice, Branná, Ostružná, Ramzová, Horní Lipová, Jeseník a končí ve stanici Zlaté Hory.
A jak je to vlastně s legendární stanicí Bílý Potok? Milovníky komiksu možná zklameme, ale ve skutečnosti ve Slezsku bohužel neexistuje. Autory inspirovala horská trať z Hanušovic do Jeseníku (v jízdním řádu označena číslem 292), konkrétně stanice Horní Lipová - malebná zasátvka ukrytá v tichých lesích. Film se ovšem natáčel v Malé Morávce na druhé straně Jeseníků, na dnes již zrušené trati Bruntál - Malá Morávka.
Pokud patříte k milovníkům oblíbeného komiksu, nezapomeňte si stáhnout průvodce Aloise Nebela do svého mobilu!
.
Renesanční zámek Velké Losiny
http://www.zamek-losiny.cz/
Státní zámek Velké Losiny leží na jižním okraji stejnojmenné obce v údolí řeky Desné. Charakteristickým znakem, kterým je zámek nejznámější, jsou trojpodlažní arkády trojkřídlého areálu tzv. vysokého zámku. Místo je proslulé také čarodějnickými procesy.
Při prohlídce zámku návštěvníky ohromí především unikátní rytířský sál vyzdobený koženými tapetami, kachlovými kamny (z r. 1589) a stejně starým příborníkem. K nejcennějšímu mobiliáři patří tapisérie ze 17. století s výjevy z antické mytologie. V tzv. barokním křídle je instalována obrazárna s díly středoevropských malířů 17. až 19. století. Z daleka viditelnou dominantou zámku je osmiboká šestipodlažní věž se zámeckými hodinami.
V roce 2014 se návštěvníkům se představí reinstalovaný vysoký zámek. Osobnost Přemyslava III. bude reprezentovat rytířský sál se svatební hostinou ze 17. století. Jeho syn, Jan Jáchym, císařský rada, dovolí nahlédnout do svých soukromých pokojů, včetně honosné ložnice. Do expozice se také pvátil unikát - renesamčmě-barokní nosítka.
Zámek dal zbudovat na místě tvrze Jan ml. ze Žerotína v roce 1589. Zároveň byly zvelebeny místní lázně, o jejichž léčivých pramenech je již zmínka z roku 1562. Společně s papírnou (1596) se jedná o tři nejvýznamnější objekty Velkých Losin. Celý zámecký komplex prošel za mnohá staletí četnými stavebními úpravami, které jej postupně zobrazily až do současné známé podoby.
Zámek Velké Losiny neblaze proslul krvavými procesy s čarodějnicemi v 17. století (období působení inkvizitora Bobliga z Edelstadtu). V jeho komnatách byl z části natočen film Kladivo na čarodějnice (podle stejnojmenné knižní předlohy Václava Kaplického), zachycující osudy lidí falešně nařčených ze spolku s ďáblem.
.
Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně
Od roku 2010 je horní nádrž přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně přístupná 6-sedačkovou lanovkou z blízkého lyžařského areálu Kouty. Lanovka vás vyveze 4,5 km pod horní nádrž. K ní se potom dostanete pěšky, na kole nebo využitím minibusu, který tam jezdí kyvadlově. Nově je přístupná 2,5 km trasa lesem po červené, která vede až na korunu horní nádrže. Areál Kouty nabízí i další možnosti sportovního využití. Více informací najdete na www.kouty.cz
.