Původně dřevěný hrad (zbudovaný na místě někdejšího sídlištního hradiska) byl nahrazen hradem kamenným. Z počátku 13. století se dochovala západní břitová věž. Bítov, který býval centrem jednoho z šesti moravských krajů, se po vymření Přemyslovců dostal na víc než dvě stě let do rukou rodu Lichtemburků. Za nich vzniklo jádro dnešní hradní kaple Nanebevzetí Panny Marie (1334) a v základě i dnešní hradní palác, obě vstupní věže, štítová zeď i jižní křídlo. Na přelomu renesance a baroka dostal hrad Bítov dnešní horizontální vzhled s jedinou vertikálou štíhlé strážní věže. Mezi lety 1811 - 1863 byl již pustnoucí hrad za hrabat Františka a jeho syna Jindřicha z Daunů konečně upraven do dnešní, převažující novogotické podoby.
Jednotlivé okruhy zahrnují palácové interiéry, zbrojnici, hradní vězení, hladomornu, mučírnu, hradní kapli. Palácové interiéry, které jsou hlavním okruhem, upoutají rozsáhlou novogotickou iluzivní výmalbou jednotlivých sálů a salonků v prvním patře. Místnosti jsou vybaveny stylovým, historickým nábytkem, odrážejícím jednotlivá období slohů. Stěny jsou doplněny sbírkou obrazů tzv. druhé vlny německých a rakouských romantiků Schnorra z Carolsfeldu, Karla Russe, Fendiho, Wilhelma von Camphausena. V přízemí sally terreny uvidíte atypickou kolekci osvětlovadel, vyrobených z kolorovaného plechu.
Ve druhém patře se nachází rozsáhlá zoologická sbírka tuzemských i cizokrajných zvířat, založená bratry Vladimírem a Otakarem z Daunu, kteří procestovali velkou část světa.Poslední soukromí majitel hradu (do roku 1945) velkoprůmyslník baron Jiří Haas z Hasenfelsu byl také velkým milovníkem zvířat a kromě toho, že na hradě založil soukromou zoologickou zahradu (jednu z největších v té době na kontinentě), rozšířil také sbírku obou bratrů, zejména o největší sbírku vycpaných psů na světě, čítající 50 psů nejrůznějších ras.
Od letní sezóny 2008 je pro veřejnost otevřena vůbec poprvé hradní panská kuchyně, provozovaná od 18. století v severním křídle hradu.
VRANOV NAD DYJÍ
http://www.zamek-vranov.cz/
Zámku předcházela románská stavba z 11. století, kterou pozdější stavebníci změnili na hrad, využívající přirozených výhod výšinného terénu s meandrující řekou.
Přestavbu pevnosti na barokní rezidenci zahájil hrabě Michal Jan II. z Althannu. Podle plánů architekta J.B. Fischera z Erlachu vznikl v letech 1687-1695 monumentální sál předků. Freskami jej vyzdobil J.M.Rottmayr.
Brzy poté byla vystavěna zámecká kaple Nejsvětější Trojice s podzemní althannskou hrobkou. Na výstavbě hlavní trojkřídlé zámecké budovy se od roku 1723 podílel A. E. Martinelli, zadavatelkou byla Marie A. Pignatelli, favoritka císaře Karla VI. Štuková a tapetová dekorace doplněná nástěnnými malbami, která zdobí interiéry prvního patra zámku, osciluje mezi pozdně barokním a klasicistním výtvarným názorem. Interiéry zámku dokumentují kulturu šlechtického bydlení konce 18. a celého 19. století. Sály doplňují ukázky z produkce místní keramické manufaktury.
.
Vranovská přehrada - Moravský Jadran nedaleko Vranova nad Dyjí
Třicet kilometrů dlouhá jihomoravská nádrž s čistou a teplou vodou se nachází v překrásném údolí pod hrdým barokním zámkem Vranovem nad Dyjí poskytuje výborné podmínky pro koupání a vodní sporty. Kvalita vody ve Vranovské přehradě patří k těm nejlepším v České republice.
Vranovská přehrada, vybudovaná v letech 1930 až 1933, bývá často nazývána „Moravský Jadran“. Rozprostírá se od Vranova nad Dyjí na východě až po obec Podhradí nad Dyjí na západě a dosahuje délky 30 km. Na ploše 762,5 ha vytváří celou řadu zátok vhodných k rekreaci a sportovní vyžití.
Díky příjemné teplotě a dobré kvalitě vody je zde možné koupání již od začátku června až do poloviny září. Písčité pláže s pozvolným přechodem do vody jsou vhodné i pro méně zkušené plavce, a pokud vás běžné vodní hrátky přestanou bavit, můžete zkusit zdejší tobogán. Na Vranovské přehradě naleznete i půjčovnu lodiček, vodních šlapadel a dalších sportovních potřeb a řadu sezónních ubytovacích a stravovacích zařízení. Výborné podmínky jsou zde také pro milovníky jachtingu či windsurfingu.
.
Mohelenská hadcová step
http://mohelno-obec.cz/turisticke-zajimavosti-v-okoli/ds-1047/p1=1098
Národní přírodní rezervace Mohelenská hadcová step je chráněné území o rozloze 57 hektarů v sousedství obce Mohelno v okrese Třebíč, nedaleko jaderné elektrárny Dukovany.
Mohelenská hadcová step patří k nejznámějším stepím na území České republiky. Je unikátní svou flórou a faunou, které jsou kromě geografické polohy a klimatických poměrů ovlivněny i substrátem, kterým je silně bazický hadec. Bylo zde popsáno kolem 60 nových druhů rostlin a živočichů. Oblastí procházejí dvě naučné stezky. Mimo ně je vstup zakázán.
Hadec, který tvoří podloží této lokality, je horninou, která vznikla z vyvřelých hornin a obsahuje vysoký podíl oxidů hořčíku, někdy se hovoří dokonce o jeho toxicitě. Značně se také přehřívá, čímž na něm vzniká zvláštní extrémně teplé a suché mikroklima. V létě bývá teplota hadcových skal běžně o 20 stupňů vyšší, než je teplota okolí. Klimaticky nejextrémnější části této lokality jsou skalnaté stepní svahy nad řekou Jihlavou.
Naučná stezka Mohelenská hadcová step: naučná stezka vede celou lokalitou po nejzajímavějších místech. Lidé na tomto zvláštním území žili od starší doby kamenné, což dokládají nálezy pazourkových nástrojů. Přímo na začátku naučné stezky je mohyla z doby železné a boží muka.
Stezka začíná i končí na parkovišti jihozápadně od obce Mohelno, kde je možné zakoupit tištěného průvodce. Na začátku naučné stezky stojí mohyla z doby železné připomínající dřívější osídlení. Vybrat si zde můžete ze dvou procházkových okruhů -
jarní okruh měří 3,3 km a trvá maximálně 2,5 hod.
Podzimní okruh měří 3 km a vyjde zhruba na 2 hodiny. Obě trasy jsou středně náročné a dochází na nich k velkému převýšení. Z vrcholku hadcové stepi jsou vidět reaktory
jaderné elektrárny Dukovany.
Možné další cíle:
Vladislav leží na rozhraní Východních Čech a Jižní Moravy, východním směrem od města Třebíč. Městečko se rozkládá ve východní části Českomoravské vysočiny a na levém břehu řeky Jihlavy. Jižním směrem od městečka je vybudovaná vodní nádrž Dalešice. Vodní nádrž je využívaná k rekreačním účelům na jejích březích jsou postaveny rekreační objekty a byl tu také vybudován kemp. Nedaleko od města se rozprostírají lesy. Východním a severním směrem od města je vybudovaná soustava...
Gotická věžovitá tvrz se nachází ve vsi Nárameč na Třebíčsku v kraji Vysočina. Tvrz tvoří mohutná dvoupatrová stavba ? obytná věž-donjon, vybudovaná z lomového kamene na téměř čtvercovém půdorysu. Je vysoká 19 metrů, má masivní, až 2 metry silné zdi, střílnovitá okna s ostěním z kvádrů a krakorce, které nesly arkýř. Malý klenutý sklep je zčásti vytesaný do skály. Historie Zdejší tvrz se poprvé uvádí v roce 1373. Sídlil na ní Tomáš z Kojičína, později Mrakšové z Noskova. Tvrz...
Zámek Krasonice se nachází ve stejnojmenné obci nedaleko Dačic a Želetavy. Jedná se o krásnou renesanční stavbu, v současnosti je ale ve značně špatném stavu, neboť majitelé (je v soukromých rukou), kteří ho koupili, zatím nezačali s jeho rekonstrukcí. Kvůli špatnému stavu zámku se jeden čas dokonce uvažovalo o kompletní demolici stavby, k té ale (doufejme, že nikoli zatím) nedošlo. V Krasonicích je již v polovině 14. století doložena tvrz, která byla v 16. století přestavěna a rozšířena. Na...
Trasa začíná u zámku Sádek nedaleko obce Kojetice na Třebíčsku. Odsud vede po silnici přes hráz Sádeckého rybníka a dále do obce Loukovice. Z Loukovic pojedete po spojovací cestě kolem Bolíkovického mlýna a rybníka do Bolíkovic - ještě před nimi se cesta napojí znovu na silnici. Z Bolíkovic poté přes Čáslavice a Římov k Holému mlýnu u stejnojmenného rybníka a u Březového rybníka se napojte na modrou turistickou značku. Po té dojedete před rybník Pančák, kde se ze značky odpojíte a přes místní...
Kostel sv. Martina byl postaven ve druhé polovině třináctého století. Po dobití města vojsky uherského krále Matyáše Korvína v roce 1468 byl téměř zničen a dochoval se z něj pouze presbytář. Rozsáhlejší oprava byla provedena až v roce 1716, kostel byl tehdy rozšířen a stavebně propojen s městskou věží a získal novou barokní klenbu a byly k němu přistavěny dvě boční kaple. Dnešní podoba chrámu je z roku 1905 dle návrhu brněnského architekta Welzla. Rozsáhlé restaurační práce byly provedeny v...
Černý (Ráblův) dům v Třebíči je renesanční nemovitá kulturní památka, stojící na severní, dolní straně Karlova náměstí v Třebíči. Roku 1619 jej nechal přestavět měšťan Jan Rábl a v roce 1637 pak nechal průčelí a půdní nadezdívku ozdobit figurálními sgrafity. Postavy v horních výklencích představují tyto lidské ctnosti: Víra – Fides – žena upřímně hledí