Cheb
Západočeské město, ležící na řece Ohři, se vyznačuje především městským historickým jádrem a řadou dalších historických památek. Město vzniklo v první polovině 13. století při starší osadě pod románským hradem. Prohlédnout si můžete Chebský hrad, stojící na ostrohu nad řekou Ohří. Černá věž, která je součástí hradu, nabízí nádherný výhled na panorama města. Další historické pamětihodnosti najdete převážně v městské památkové rezervaci, jsou to např. barokní radnice, farní kostel sv. Mikuláše z 13. - 15. století, špitální kostel sv. Bartoloměje z doby před r. 1400, který je dnes sídlem galerie, soubor kupeckých domů, tzv. Špalíček a řadu gotických, barokních a renesančních domů. Navštívit můžete také Muzeum Cheb.
Františkovy Lázně
Nejmenší a nejpůvabnější z lázní západočeského trojúhelníka, mezinárodně známé lázeňské město. Vyvěrá zde 21 minerálních pramenů, užívajících se pro léčbu nejrůznějších onemocnění, jako nemocí srdce a krevního oběhu, onemocnění pohybového ústrojí a gynekologických onemocnění včetně léčby neplodnosti.
Město tvoří zajímavý architektonický celek s typickým šachovnicovým půdorysem. Při výstavbě města byly po jeho obvodu zakládány rozlehlé parky a lesoparky, jejichž rozloha činí cca 200 ha. Lázně nesou jméno rakouského císaře Františka I. a pokud jste toto půvabné lázeňské město plné krás ještě nenavštívili, měli byste to rychle napravit.
Komorní Hůrka
Nejmladší sopka na našem území - Komorní hůrka u Františkových Lázní, byla aktivní ještě před 500tisíci lety, tedy na počátku čtvrtohor. Pozůstatkem vulkanismu jsou četné prameny minerálních vod a výrony oxidu uhličitého. Západočeská oblast je díky tomu známá nejen svými četnými lázněmi, ale i dalšími neobvyklými přírodními úkazy, např. jedinečnou přírodní rezervací SOOS v chebské pánvi s tzv. bahenními sopkami. Výzkum sopky je spojený s J.W.Goethem, který se zde v letech 1822-23 zúčastnil bádání. Proto se nachází na čedičové skále bronzový reliéf s podobiznou Goetha od chebského sochaře.
SOOS
SOOS je přírodní rezervace ležící 6 km severovýchodně od Františkových Lázní. Jedná se o rozlehlé rašeliniště a slatiniště, kde vyvěrá velké množství minerálních pramenů a čistý oxid uhličitý v tzv. mofetách - bahenních sopkách. Naučná stezka vede po dně vyschlého jezera, které mělo slanou (minerální) vodu. Je to "měsíční" krajina rozbrázděná erozí a pokrytá žlutou a bílou vrstvou vysrážených minerálních solí. V rezervaci žije řada chráněných živočichů a roste zde množství mokřadních a slanomilných rostlin.
Zámek Kynžvart
Zámek Kynžvart je ojedinělou ukázkou venkovské reprezentativní rezidence ve stylu vídeňského klasicismu a empíru, citlivě vsazené do rozsáhlého přírodně krajinářského parku. Pro kancléře Klementa Václava Lothara knížete von Metternicha byl starší barokní objekt z konce 17. století přestavěn v letech 1820 -1833 (vídeňský architekt Pietro Nobile). Kníže Metternich (1773-1859) byl rakouský státní kancléř a přední postava evropské politické scény první poloviny 19. století. Za jeho života bylo na Kynžvart soustředěno velké množství uměleckých předmětů, sbírky mincí, medailí, porcelánu a zbraní a proslulá kancléřova knihovna s unikátními rukopisy a prvotisky.
Skalná
Hrad byl založen po roce 1200 snad Vojtěchem Nothaftem a pojmenován Vildštejn. Románský hrad byl postaven na žulovém ostrohu nad potokem. Kolem roku 1400 byl Vildštejn zásadně přestavěn, zejména byla rozšířena obytná plocha. Starý palác byl rozšířen k jihu a volný prostor vedle věže zaplnila další obytná budova. Kolem roku 1763 byla ve východní části předhradí postavena na starších základech nová dvoukřídlá zámecká budova. Zámek byl až do poloviny 20. století využíván majiteli. Poté pomalu chátral. Románský hrad a zámecká budova v jeho předhradí jsou dnes v soukromých rukou a stávají se turistickým centrem.
V areálu se nachází také Muzeum hasičské techniky.
Seeberg (Ostroh)
Seeberg je románský hrad, který byl vybudován kolem roku 1200. Stojí na výrazném hřebeni nad Slatinným potokem uprostřed vsi Ostroh, ležící mezi Chebem a Františkovými Lázněmi. Předpokládá se, že byl založen již na konci 12. století. Seeberg vystřídal řadu majitelů. V roce 1703 získalo hrad opět město Cheb. Chebská rada věnovala hradu minimální pozornost a dosazovala tam správce. Od 50. let tohoto století byla údržba minimální a hrad rychle chátral. Devastace byla zastavena v roce 1986, kdy se ujali rekonstrukce hradu, za finanční podpory města Chebu, pracovníci městského muzea ve Františkových Lázní. Je velmi pěknou historickou památkou a určitě stojí za prohlédnutí.
Maria Loreto
Jedinečné poutní místo, které se v 50. letech 20. století ocitlo v pohraničním pásmu a obec byla z naprosté většiny vysídlena. V roce 1964 vyhořela zvonice a jednotky pohraniční stráže využívaly Loretu do té míry, až zůstala v troskách. Počátkem 80. let se památka nalézala před úplnou zkázou. Obnova Lorety ve Starém Hroznatově byla po změně politických poměrů v roce 1989 realizována díky velkorysé finanční pomoci společnosti Loreto-Verein ve Waldsassenu v Německu. Předsedou společnosti a hlavním iniciátorem celé záchrany byl pan Anton Hart, rodák ze sousední obce Nový Hrozňatov, který dovedl veliké dílo k dnešnímu závěru. Nyní se opět můžeme kochat nevšední krásou tohoto na poslední chvíli zachráněného poutního místa.
Chlum sv. Máří
První kaple stála na tomto poutním místě již ve 14. století. V roce 1400 zde byl postaven kostel Nanebevzetí Panny Marie, který byl roku 1429 poničen Husity. Dnešní chrám vznikl v letech 1692 – 1702 a najdeme zde mnoho barokních plastik a fresek. K poutnímu místu se váže legenda.V místě první kaple usnul v lískovém keři řeznický tovaryš a ve spánku slyšel trojí volání. Po probuzení našel v keři sochu Panny Marie s dítětem. Odnesl ji domů. V noci však zmizela a objevila se na původním místě. To se opakovalo třikrát. Bylo zřejmé, že chce být uctívána právě zde. Plastika byla potom
v místě usazena a zakryta stříškou. Později na stejném místě usnul bednářský tovaryš zatížený hříchem a ve spánku uslyšel hlas, který mu sdělil, aby zde postavil kapli.
Hohenberg
Hohenberg an der Eger je historické německé město ležící přímo na hranici s ČR, kde sousedí s obcí Libá. Dominantou města je hrad Hohenberg ze 13. století, který je nejzachovalejším hradem v celých Smrčinách. V hradním nádvoří se skrývá knížecí dům ze 17. století, který dříve býval markraběcím loveckým zámečkem. Při návštěvě Hohenbergu by nikdo neměl opomenout návštěvu Muzea německého porcelánu, které představuje na 2000 m² porcelán vyráběný během třech staletí.
Waldsassen
Německé město se známou Stiftbazilikou - jedním z nejvýznamnějších kostelů Bavorska. Najdeme zde největší kostelní a klášterní kryptu Německa a působivé varhany, knihovní sál cisterciáckého opatství (perla řezbářského umění). Součástí kláštera je také klášterní zahrada "Naturerlebnisgarten"